referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Človek a jeho sexualita
Dátum pridania: 10.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: xxman
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 203
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 11.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 18m 30s
Pomalé čítanie: 27m 45s
 
Človek a jeho sexualita

1. Vyrovnaný človek

Človek sníva o tom, že sa stane úplným pánom svojho života. Má pravdu, pretože v tom je jeho nadradenosť nad zvieraťom, že môže o sebe aj o svete uvažovať a že je schopný svoj život posudzovať a usmerňovať podľa svojich predstáv. Ale mnohí ľudia, ktorí sa považujú za pánov svojho konania, sú v skutočnosti viac alebo menej otrokmi svojho tela a svojich citov. Nepodarilo sa im určiť a udržať hierarchiu hodnôt svojich schopnosti. Buď jasne nevidia, alebo sa spoliehajú iba na vlastné sily v svojej snahe žiť vyrovnane.
V konaní človeka sa uplatňuje vždy celá jeho bytosť v jednote duchovných, duševných a telesných síl (predovšetkým pudov), ktoré sa navzájom ovplyvňujú v obidvoch smeroch. Aby bol človek vyrovnaný, musia byť tieto uvedené mohutnosti nielen zdravé, ale aj v správnom vzťahu.
Správne stavaný človek má tri stupne:
tretí stupeň je duchovný,
druhý stupeň je citový,
prvý stupeň je telesný.
Tieto tri stupne spolu súvisia, komunikujú, reagujú na seba, treba však rešpektovať poriadok ich hodnôt. Duchovné prejavy majú byť nadriadené duševným prejavom, duševné prejavy majú byť nadriadené pudom. Ak sa nedodrží poradie hodnôt, potom je stavba chybná a človek hynie.
S týmto poradím bol človek postavený do života a tak má stáť. Len tak je schopný byť vyváženou osobnosťou. Pritom treba zdôrazniť, že všetky tri zložky sú nevyhnutné, aby jedinec bol plne človekom. Ani jednu z nich nemožno potlačovať.


2. Podstata a význam sexuality

„A stvoril Boh človeka na svoj obraz, na Boží obraz ho stvoril, muža a ženu ich stvoril.“ (Gn 1, 27)
Boh obdaril človeka pohlavnosťou. Z Božej vôle je teda človek bytosťou pohlavnou, to znamená, že bol stvorený ako muž a žena.
Už od prvého momentu počatia je celé naše telo až do poslednej bunky alebo mužské alebo ženské. Pretože telo i duša tvoria hlbokú jednotu, ovplyvňuje naša pohlavnosť cítenie, predstavivosť, myslenie a rozhodovanie. Náš ľudský a kresťanský život sa môže len tak vydariť, ak s naším telesným i duševným rozvojom dozrievame i v pohlavnej oblasti. Pohlavnosť je bohatstvo celej osoby – tela, citu, duše. Je teda veľkou chybou chápať pohlavnosť človeka iba ako záležitosť tela, biológie, uspokojenia. Takéto chápanie degraduje pohlavnosť na úroveň zvieraciu.
U zvierat – pohlavnosť, pud – pôsobí automaticky, slepo, to znamená, že prebudenie vždy vedie automaticky k sexuálnemu konaniu, naproti tomu u človeka je to ináč.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: na požiadanie pošlem.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.