referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Inteligencia a IQ testy
Dátum pridania: 03.02.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: benzi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 370
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 9m 30s
Pomalé čítanie: 14m 15s
 
Problematiku inteligencie a IQ testov zahájime zaradením inteligencie do istého systému. V tomto systéme inteligencia vyjadruje istú všeobecnú (rozumovú) schopnosť. Pre porozumenie zadefinujem pojem schopnosť. Schopnosť - ide o osobnostné predpoklady na vykonávanie určitej činnosti, ktoré tejto činnosti zodpovedajú a zaručujú jej úspešnú realizáciu. Na vykonávanie akejkoľvek činnosti teda existuje istý ,,osobný strop“ , ktorý môžeme dosiahnuť za optimálnych podmienkach a pri vytrvalom úsilí zdokonaliť sa v danej činnosti. Psychológia analyzuje schopnosti pre rôzne činnosti (niektoré jednoduché iné zložité). Verbálne schopnosti - schopnosť vyjadrovať sa a porozumieť zložitým slovným konštrukciám
Priestorová predstavivosť- je súhrnom 3 dôležitých schopností : priestorovej orientácie (poloha v priestore), vizualizácie ( chápanie vzťahov medzi predmetmi), kinetostatickej predstavivosti ( schopnosť predstavy pohybu v priestore)
Numerická schopnosť - sa uplatňuje pri zaobchádzaní s číslami a matematických operáciách
Percepčná pohotovosť - schopnosť rýchleho a presného postrehu
Pamäťová schopnosť - netreba opisovať
Psychomotorické schopnosti - koordinované zaobchádzanie s určitými nástrojmi a prístrojmi ( uplatnenie v pracovnej oblasti, prípadne v športe)
Umelecké schopnosti - uplatnenie v umeleckej sfére.

Inteligencia - je všeobecne používaný pojem v hovorovej reči ale v psychológií sa pojem inteligencie môže používať a myslieť inak preto ho zadefinujem. Aj keď tvrdím, že ho zadefinujem nie je to také jednoduché, kvôli množstvu definícií od jednotlivých autorov.
Definuje sa od ,, všeobecnej schopnosti zamerať vedome svoje myslenie na nové požiadavky, je všeobecnou duševnou schopnosťou prispôsobenia sa na nové podmienky a úlohy“ či ,,všeobecné duševné schopnosti“ prípadne ,,všeobecné duševné nadanie“ - Stern (1912 a 1916), ďalej sa uvádza sa uvádza ,, schopnosť vytvoriť význam, vzťah, súvislosť “ definuje sa aj ako ,, stupeň výkonu psychických schopností pri ich spolupôsobení pri zvládaní situácie“ prípadne ,, schopnosť jedinca účelne jednať a racionálne myslieť. Neskôr spomenuté slovo inteligencia bude myslené v zmysle definície , že inteligencia - je istá všeobecná schopnosť, ktorá je podkladom na primeranú reakciu v situácií, kde nepostačuje skúsenosť. Podobne ako sa psychológovia nevedia dohodnúť na jednotnej definícií inteligencie dokážu sa zhodnúť na tom, že existuje viac druhov inteligencie.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.