referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Darina
Piatok, 12. augusta 2022
Úspešná rodičovská výchova
Dátum pridania: 26.02.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Púchov
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 049
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 12m 30s
Pomalé čítanie: 18m 45s
 
Všetci obviňujú rodičov; nielen kvôli problémom s mládežou, ale aj kvôli, problémom, ktoré vraj mládež spoločnosti spôsobuje. Za všetko môžu rodičia, ponosujú sa odborníci, zodpovední za zdravú psychiku pri pohľade na čoraz znepokojujúcejšie štatistiky o závažných citových poruchách mládeže, o ich závislosti na drogách, o ich početných samovraždách. Politici a kritici obviňujú rodičov z výchovy nevďačných rebelantov, vzbúrencov, generácie, ktorá poriada mierové manifestácie a spaľuje povolávacie lístky .Rodičia sú podľa učiteľov a pedag6gov zodpovední aj za neúspechy v škole a za veľký počet tých, ktorí neukončia školu.
Kto však pomáha rodičom, aby vychovávali svoje deti úspešnejšie? Kde a kto môže rodičov naučiť čo nerobia správne a ako inak by mohli vychovávať svoje ratolesti?
Rodičia sú obviňovaní, avšak nikto ich nevyškoľuje. Mili6ny nových matiek a otcov začínajú každoročne „pracovať“ v tomto azda najťažšom odbore: prinesú domov dojča, takmer úplne bezmocné, nesú plnú zodpovednosť za jeho fyzické i psychické zdravie a majú z neho vychovať aktívneho, spolupracujúceho a užitočného člena spoločnosti. Existuje ešte ťažšia a náročnejšia práca? A koľkí boli k rodičovstvu vychovávaní?
Určitý druh školenia je schopný zlepšiť efektívnosť mnohých rodičov pri výchove detí. Majú možnosť osvojiť si také špecifické schopnosti, kt9ré napomáhajú udržiavať v činnosti obojstranný komunikačný kanál medzi rodičom a dieťaťom. Majú možnosť spoznať také nové met6dy na riešenie konfliktov, ktoré nerúcajú, ale upevňujú vzťah medzi rodičom a dieťaťom. Rodičia a deti sú schopní vytvoriť medzi sebou láskavý a dôverný vzťah, vybudovaný na vzájomnej láske a úcte. Potvrdilo sa aj, že sa dá vyhnúť priepasti medzi generáciami.
Hrôza sprevádzajúca pubertu je nielen normálnym, ale aj nevyhnutným javom, ktorý vyviera z prirodzenej túžby mladých stať sa nezávislými, búriť sa proti rodičom. Sme presvedčený, že puberta, ako to potvrdzujú mnohé štúdie, je pre každú rodinu obdobím nevyhnutných búrok a napätia. Rodičia, ktorí ukončili kurzy „Výchova k úspešnému rodičovstvu“ referovali o prekvapení, že počas puberty svojich detí nepociťovali ani vzburu ani chaos.
Dnes už rozhodne vieme, že deti v puberte sa nebúria proti rodičom. Búria sa proti deštruktívnym disciplinárnym spôsobom, ktoré sú rozšírené medzi rodičmi na celom svete.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Thomas Gordon – „Úspešná rodičovská výchova“., František Chorvát a Juraj Orlík – „Za rodinné šťastie“., Nancy Van Peltová – „Zajtra znova a inak“., Marta Hargašová – „Ruka v ruke“., Vasilij Dmitrijevič Kočetkov – „Výchova k rodičovstvu“., Jiří Fišer, Dalibor Gregor, Marta Klímová, Jaroslava Sellnerová – „Základy rodinného života“.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.