referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Sobota, 3. decembra 2022
Čo pre seba môžete urobiť, ak trpíte depresiou?
Dátum pridania: 09.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: susi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 558
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Výživa a pohyb
Odborníci zistili, že krátka prechádzka, podľa možnosti na slnku, priaznivo pôsobí na náladu. Každá telesná činnosť stimuluje uvoľnenie tzv. endorfínov. Tieto prirodzené substancie, nachádzajúce sa v mozgu, prispievajú k dobrej nálade. Aj krátky pobyt na čerstvom vzduchu - bez telefonátov, bez myšlienok na rôzne problémy - môže pomôcť, aj keď sú to len minútky. Ľudia, ktorí športujú, alebo vykonávajú nejakú telesnú činnosť, reagujú podľa okolností rýchlejšie a lepšie na antidepresíva ako ľudia, ktorí nič nerobia. Krátka prechádzka - najmenej trikrát týždenne - by mohla urýchliť liečenie. Telesná činnosť, zdravá a vyvážená výživa, vylúčenie stresu a presné dodržiavanie odporúčanej terapie sú dôležité faktory rýchleho uzdravenia.

Diéta - životospráva
Doteraz ešte nie je vypracovaná špecifická diéta proti depresii. V zásade sa však odporúča vyvážená výživa - pokiaľ ide o uhľohydráty, (obilniny, cereálie, atď.), ovocie a zeleninu. Menej mastné jedlá s miernym obsahom proteínov prospievajú zdraviu a vyváženej nálade. Dosiaľ sa nepodarilo v kontrolovaných klinických štúdiách jednoznačne preukázať význam multivitamínových preparátov, makrobiotickej výživy alebo homeopatík.


Zachovať telesnú hmotnosť
Pre mnohých, ktorí sa práve zotavujú z depresie je prospešné udržiavať si konštantnú telesnú hmotnosť. Mnohým síce diéty vylepšujú sebavedomie a celkovú spokojnosť, no ak by ste sa rozhodli pre diétu, mali by ste sa bezpodmienečne poradiť so svojím lekárom. Ošetrujúci lekár vám poradí diétu, ktorá zodpovedá vašim potrebám.

Antidepresíva
Často používanou liekovou terapiou depresie a úzkostných porúch sú v súčasnosti antidepresíva patriace do skupiny SSRI (inhibítory spätného vychytávania serotonínu). Spoločnosť Pfizer vyrába jeden z najúspešnejsích liekov v tejto skupine.

Ako pôsobia antidepresíva skupiny SSRI?
Antidepresíva tejto skupiny pomáhajú odstrániť chemickú nerovnováhu serotonínu v mozgu. Serotonín je chemická látka prirodzene sa vyskytujúca v našom mozgu, ktorá zabezpečuje prenos informácií medzi nervovými bunkami.


Kedy sa budete cítiť lepšie?
Čas, ktorý treba na to, aby ste sa cítili lepšie, je u každého pacienta odlišný. U niekoho to môže byť mesiac, u iného to môže trvať dokonca 6 - 8 týždňov. Aj napriek tomu, že sa hneď necítite lepšie, je veľmi dôležité, aby ste užívali lieky tak, ako vám ich predpísal ošetrujúci lekár. Častokrát vaše okolie postrehne zlepšenie vášho stavu skôr ako vy sami.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.