referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Anorexia a bulímia
Dátum pridania: 13.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zapalka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 393
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
Mentálna anorexia (anorexia nervosa)
Je to duševná choroba, ktorá je sprevádzaná predovšetkým dobrovoľným hladovaním, úbytku na hmotnosti, extrémnou pozornosťou venovanou sledovaniu hmotnosti.. Doslovný preklad znamená "strata alebo zníženie chuti do jedla", čo celkom nezodpovedá skutočnosti, nakoľko pri anorexii sa nejedná zrovna o stratu chuti do jedla, ale o komplexnú poruchu stravovania. Po prvýkrát bola anorexia nervosa popísaná v roku 1873, no až od 70-tych rokov je diagnostikovaná stále častejšie. Odlíšenie anorexie od inej známej a častej choroby, bulímie, je v jednotlivých prípadoch ťažké. Obe stravovacie poruchy sú síce charakterizované osobitnými črtami, anorexia hladovaním a bulímia prejedaním a následným zvracaním, no prechod od jednej k druhej býva veľmi plynulý. U mnohých pacientiek sa symptómy stretávajú, vtedy sa hovorí o bulimanorexii.
Anorexia je charakterizovaná veľkým úbytkom hmotnosti dosiahnutým dodržiavaním extrémnych redukčných diét. Mnohé dievčatá a ženy, v poslednom čase aj chlapci a muži, sú hnaní túžbou byť štíhli a strachom z "tučnoty". Anorektičky vidia sami seba tučné, nezávisle na tom, koľko skutočne vážia. Samy svoju podváhu a podvýživu nepriznajú cítiac sa stále "tučné". V extrémnych prípadoch stále snažia schudnúť. V tejto snahe odmietajú stravu, akúkoľvek výživu, dokonca aj nápoje, čo môže spôsobiť smrť. Avšak vo väčšine prípadov bývajú príčinou smrti sprievodné depresie, zlyhanie srdca či iné choroby, ktorým sa oslabený organizmus nevie ubrániť. Podľa rôznych zdrojov sa úmrtnosť pohybuje medzi 5% a 20%.
Anorektičky sú zvyčajne perfekcionistky a kladú sami na seba veľmi vysoké nároky. Páči sa im pocit mať svoje telo "pod kontrolou" a v neustálom chudnutí vidia potvrdenie svojich schopností.
V počiatočnom štádiu nie je jednoduché anorexiu odhaliť. Podľa lekárskeho merítka však osoba, ktorej BMI (Body Mass Index) klesne pod 17,5 môže byť považovaná za anorektickú. BMI sa vypočíta ako podiel hmotnosti v kg a umocnenej telesnej výšky v m. BMI = hmotnosť (kg) / výška (m)2
Priemer obyvateľstva leží medzi hodnotami BMI 20 až 25. Pri hodnote pod BMI 20 sa hovorí už o podváhe. Anorexia prichádza do úvahy pri BMI pod 17,5. Samotný BMI však ešte neurčuje diagnózu!
Výskyt v celej populácii nie je veľmi markantný. Avšak v rizikovej skupine žien medzi 15. a 25. rokom života sa anorexia objavuje u 1%. Z celého množstva chorých je len 5% mužov.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Podobné referáty
Anorexia a bulímia GYM 2.9618 959 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.