referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oskar
Pondelok, 8. augusta 2022
Prenatálny vývin (Kapitolky z vývinovej psychológie)
Dátum pridania: 24.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: GabikaCh
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 665
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Kapitolky z vývinovej psychológie - Prenatálny vývin
časopis Rodina, PhDr. Jiří Kovařík, 27. 4. 2001


Počiatok života
Narodenie, pôrod nie je v skutočnosti počiatok života. Život jedinca začína pri počatí - v okamžiku, keď spermia oplodní vajíčko. V tomto okamžiku je určené nielen pohlavie, ale aj zdedené charakteristiky organizmu. Akonáhle jedna z približne 300 miliónov spermií prenikne do vajíčka a spojí sa s ním, stane sa povrch vajíčka pre ostatné spermie nepreniknuteľný. Z tohto spojenia vzniká najskôr jediná bunka, ktorá sa postupne delí a diferencuje, rozčleňuje. Oplodnené vajíčko sa uhniezdi v maternicovom tkanive, utvorí sa placenta alebo lôžko a vak s plodovou vodou, v ktorom sa vyvíjajúci organizmus vznáša, pláva. Zhruba do tretieho mesiaca vývinu zárodku hovoríme o štádiu embrya, od troch mesiacoch vyššie o štádiu plodu, fetálnom štádiu.
Látková výmena sa uskutočňuje cez placentu. Behom embryonálneho štádia sa utvárajú všetky telesné orgány. Od tretieho mesiaca prenatálneho vývinu je hlavným rysom rastu nadobúdanie veľkosti. Na začiatku tretieho mesiaca je plod dlhý 2,5 cm.

Rast
prebieha od hlavy dole. Hlavička plodu tvorí zozačiatku približne jednu polovicu celkovej výšky. Srdce začína tĺcť koncom tretieho týždňa. Najskôr však asi v piatich mesiacoch sa dá počuť jeho tep pomocou stetoskopu. V tejto dobe má už mozog plný počet buniek, mnohé z nich sú však ešte nezrelé. Teraz plod dosahuje asi polovicu svojej pôrodnej dĺžky, t.j. asi 25 cm. Váhovo však ešte zostáva pozadu, váži iba pol kilogramu.
Hlavnou úlohou prenatálneho obdobia je vlastne vybudovať organizmus budúceho jedinca natoľko, aby bol pri narodení schopný prejsť do oveľa viac nestálejšieho a náročnejšieho prostredia a začal - pri základnej starostlivosti, ktorú mu druhí ľudia poskytnú - aspoň fyzicky existovať samostatne.

Vývin organizmu
môže v tejto dobe ovplyvniť veľa činiteľov. Najväčší vplyv majú práve v embryonálnom období, kedy sa utvárajú telesné orgány. Nevhodná výživa tehotnej matky, infekčné choroby, niektoré lieky alebo drogy môžu narušiť vývin embrya. Z ďalších činiteľov, ktoré môžu spôsobiť nežiadúce odchýlky vo vývine organizmu, môžu byť ešte niektoré druhy žiarenia, Rh-faktor, pokročilý vek matky a emočný stres. Bolo zistené, že plod reaguje na matkinu únavu, taktiež, že plod reaguje na nikotín a alkohol, ktorý sa dostal do krvi matky. Rh-faktor je dedičná zložka krvi, ktorú môžeme nájsť zhruba u 85 % ľudí.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.