referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Nedeľa, 29. mája 2022
Popisny jazyk miesto hodnotiaceho
Dátum pridania: 05.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: platon1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 465
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 8m 30s
Pomalé čítanie: 12m 45s
 
Klamnosť nálepiek

Keď žiak nepochopí čítaný text, nemusí to bezpodmienečne znamenať, že je „pomalý čitateľ“ alebo „zlý čitateľ“. Znamená to iba toľko, že nepochopil čítaný text. Nedostatok porozumenia môže mať korene v nezáujme čitateľa o obsah textu, v odlišnom myslení čitateľa a autora, v nesprávnych predstavách o obsahu textu alebo v stovkách ďalších príčin, ktoré nespadajú pod všeobecné označenie typu „slabý čitateľ“. Pokiaľ ale žiaci príjmu myšlienku, že sú slabí čitatelia, obvykle sa do čítania nezapoja ani vtedy, keď ich obsah textu zaujíma, keď nepremýšľajú inak ako autor, keď nemusia prekonávať žiadne nesprávne predstavy o texte atď. Učiteľ by nemal nedostatočné pochopenie daného textu prisudzovať tomu, že žiak je „slabý čitateľ“, ale mal by žiakom v čítaní pomáhať a pripravovať také činnosti, ktoré im poskytnú možnosť tieto zručnosti rozvíjať. Keď žiak pochopí napr. nejaký fyzikálny zákon, ktorý je všeobecne ťažký na pochopenie, neznamená to , že je výnimočne „bystrý“ alebo že je „rodený fyzik“. Neznamená to nič viac, ako to, že žiak pochopil jeden konkrétny fyzikálny zákon. Pokiaľ by sme takého žiaka označili za „rodeného fyzika“, vlastne by sme tým od neho žiadali, aby učinil zadosť predstavám, ktoré o ňom má niekto iný a podporovali by sme tým elitárstvo. Označením takého žiaka za “bystrého“ nechtiac označíme za „hlúpych“ tých, ktorí tento fyzikálny zákon nepochopili.
Žiak, ktorý sa chová nesprávnym spôsobom, nie je „disciplinárny problém“, problém je chovanie žiaka, nie však on sám. Toto rozlíšenie sa možno bude zdať triviálne, pokiaľ ale máme byť schopní použiť odporúčané opatrenia pre riešenie nesprávneho chovania , uvedeného v kap. 7 až 10, je nutné, aby sme ako problém, ktorý je potrebné eliminovať, chápali nesprávne chovanie, nie samotného žiaka. Žiaci, ktorí sa na seba dívajú ako na „disciplinárny problém“, nemôžu odstrániť problém, bez toho, aby odstránili sami seba. Pokiaľ sa taký žiak neuchýli k samovražde, bude mať sklony chrániť sa tým, že bude svoju nálepku „disciplinárny problém“ nosiť s hrdosťou. Avšak žiaci, ktorí sa dozvedia, že sú „v poriadku“, že sa však u nich prejavujú určité problémy v chovaní, môžu byť ochotní svoje chovanie zmeniť.

Naučte žiakov, aby vám načúvali

Popisná reč obsahuje viac informácií ako reč posudzujúca. Pán Alexa v príklade 4.3 hovorí popisným spôsobom, zatiaľ čo pani Marešová v pr. 4.4 hovorí posudzujúcim spôsobom. Čia reč poskytuje žiakom viac informácií ?
Pr.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: James S. Cangelosi: „Strategie řízení třídy“
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.