referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sergej
Piatok, 22. októbra 2021
Zneužívanie, šikana a násilie.
Dátum pridania: 18.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: nufo2
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 353
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 8m 0s
Pomalé čítanie: 12m 0s
 
V tejto seminárnej práci som sa zamerala na problémy,ktoré by mohli byť príčinou chovania dieťaťa. Pracovala som z knihou, ktorá je určená hlavne rodičom. Ak chceme zistiť prečo má dieťa problémy, musíme byť schopní zvážiť aj tie najnepravdepodobnejšie skutočnosti. Zneužívanie, šikana, násilie,to sú bohužial stránky života ktoré bývajú našim očiam skryté. Týranie a zneužívanie

Ak bolo dieťa telesne, alebo citovo týrané,alebo sexuálne zneužité, určite sa to prejaví na chovaní dieťaťa. Naneštastie platí, že k fyzickému, sexuálnemu a citovému zneužitiu môže dojst bez toho, než by si toho páchatelia vôbec boli vedomí. Ak je napríklad v rodine zvykom, že sa k sebe ľudia vzájomne chovajú veľmi agresívne, môžu sa domnievať, že slovné, či fyzické napádanie dieťaťa je celkom normálne. Až vo chvíli, keď dôjde k vážnemu telesnému ublíženiu a prípadom sa začnú zaoberať príslušné inštitúcie, uvedomia si svoje nepatrične jednanie. Dokonca aj sexuálne zneužívanie môže prebiehať nechcene: ak sa dospelí o sexe vyjadrujú bez zábran a vystavujú dieťa bezohľadne neskrývanému sexu, môžu sa nevedomky zneužívať: dovolíte dieťaťu sledovať sexuálne scénky v televízii, dá sa to považovať za istú formu zneužívania.
Väčšina týrania a zneužívania sa však pácha vedome, ale skryto. Hlavne sexuálne zneužívanie sa odohráva v tajnosti a obeť sa bráni čokoľvek zdeliť. Preto je dôležité uvedomiť si, ako ku zneužívaniu môže dojsť a aké môže mať následky.

Citové týranie

K citovému týraniu môže dochádzať vo všetkých typoch rodín, v bohatých aj chudých, väčšinou sa ale vyskytne vtedy, keď sú rodičia preťažený svojimi vlastnými záujmamy. Často k nemu dochádza v mladých rodinách, kde sa rodičia okolo 20-tich rokoch ťažko vyrovnávajú so svojou situáciou. V rodinách, kde sú rodičia vystavený dlhodobému materiálnemu aj vzťahovému tlaku, môže byť dieťa zanedbávané. Okrem toho, že rodičia niesú schopní poskytnúť dieťaťu patričnú výchovu, nemajú energiu ani rozvíjať schopnosti dieťaťa pri hre a v rozhovore. Ak sa stane dieťa ohniskom ich frustrácií, ubližujú mu napríklad tak, že mu vyhrožujú odchodom, alebo je neustále kritizované a odmietané.
Malé dieťa, ktoré je citovo týrané a ktoré si nevytvorilo silné citové puto k rodičom – dodávajúce pocit absolútneho bezpečia - , nebude neskôr schopné kvalitného vzťahu s inými dospelými osobami.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Train, A.: Nejčastější poruchy chování dětí , Praha, Portál, 2001
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.