referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Záhada stigiem
Dátum pridania: 22.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rastenka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 512
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Tomáš z Celana vo svojom opise svätého Františka potom, čo mal svätec 14. septembra 1224 videnie šiestich serafínov, vraví: „ Jeho dlane a chodidlá ako by boli uprostred prebodnuté klincami. Ich hlavičky bolo vidieť na vnútornej strane rúk a hornej strane nôh.“
Rany vznikli náhle a svätého Františka počas zostávajúcich dvoch rokov života už neopustili. Františkove rany sú prvým známym výskytom javu známeho ako stigmy.
Od toho času sa zranenia, ktoré pripomínali rany ukrižovaného Krista, spontánne objavili u stoviek ľudí. Typickými znakmi je krv vytekajúca z dlaní, chodidiel a boku a niekedy dokonca aj z hlavy, kde tŕňová koruna prerazila kožu. Hoci k rímskemu ukrižovaniu patrilo pribitie cez zápästie, obete boli presvedčené, že Ježiša pribili cez dlane, a tam sa im aj zjavovali stigmy. Niektorí stigmatici trpia nepretržite. Iným sa rany objavujú len niekedy, často v stavoch tranzu, pri ktorých majú živé videnia Kristovho utrpenia, či cez niektoré kresťanské sviatky. Stigmy môžu sprevádzať ďalšie nevysvetliteľné javy.
Krv z rán Domenicy Lazzariovej tiekla celých jedenásť rokov napriek zemskej príťažlivosti nahor. Svätá Veronika Giulianiová tvrdila, že jej stigmy sú ako vonkajšie, tak aj vnútorné. Načrtla akési mapky, na ktorých ukazovala kde sa jej do srdca vtisol kríž , kde tŕňová koruna, tri klince, meče a písmeno. Po jej smrti pitva potvrdila všetko, čo opisovala.
Známou stigmatičkou 20. stor. bola Therese Neumannová z Konnersreuthu v Nemecku. Keď mala dvadsaťjeden rokov, celkom oslepla a po sérii zranení bola pripútaná na lôžko. Jej choroby sa však roku 1925, po tom, čo sa jej zjavila svätá Tereza z Lisieux, zrazu pominuli. V nasledujúcom roku Neumannová počas obdobia pôstu oznámila, že sa jej zjavil Kristus. Ihneď pocítila neznesiteľnú bolesť a z rany na boku jej začala vyvierať krv. Každý ďalší piatok sa jej rana obnovila a približne o deň sa opäť zahojila. Na Veľký piatok členovia jej rodiny videli, ako sa jej z boku, dlaní a chodidiel rinie krv a z očí jej vytekajú krvavé slzy. Neskôr sa stigmy objavovali na čele a stratila aj pol litra krvi denne. Od osemnásteho storočia si bádatelia všimli, že mnohí stigmatici sú „disociované osobnosti“ , pre ktoré sú typické náhle zmeny nálad, tranzy a stavy videnia. Skeptici tvrdia, že stigmy sú psychosomatické javy, vyvolané pôsobením mysle ne telo.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Almanach záhad
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.