Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Čo je to Microsoft?

Kto je kto v počítačovom biznise, kto má aký podiel na každý rok sa rapídne zväčšujúcom koláči. Zaujíma Vás ekonomické pozadie najziskovejšieho priemyslu súčastnosti a história ich úspechu? Prinášame malý seriál o lídroch infokomunikčného biznisu. Začíname. Dnes Microsoft.
Pozrime sa z ekonomického hľadiska na podnik ktorý spravil z Billa Gatesa najbohatšieho muža sveta. Aj keď pravdou skôr bude že najnovší hlavný softwarový architekt Microsoftu (terajšia funkcia Billa Gatesa po odstúpení z funkcie šéfa exekutívy Microsoftu) vybudoval jednu z najúspešnejších firiem sveta.
Na zaciatok si spravme stručnú exkurziu po období keď sa z firmy s troma zamestnancami a ročným príjmom 16 tisíc dolárov stala firma ktorej akcie majú teraz hodnotu viac než 500 miliárd dolárov.
Microsoft bol založený pred 25 rokmi (1975), bol pritom Bill Gates a Paull Alen. V prvom roku svojej existencie dosiahol príjmy 16005 dolárov a okrem dvoch zakladateľov v práve založenom Microsofte pracoval jediný človek Ric Weiland. Vznik firmy súvisel s uvedením prvého osobného počítača Altair 8800. Práve toto inšpirovalo Gatesa a Alena založiť firmu ktorá začala vyvíjať prekladač jazyka Basic (Basic interpreter) pre tento počítač. Inak o tomto počítači bude v tomto seriáli ešte reč v súvislosti s Intelom.
Nasledujúci rok mal Microsoft 7 zamestnancov (1976). V štvrtom roku existencie príjmy presiahli milión dolárov a počet zámestnancov dosiahol počet 13 (1978).
V roku 1983 (29.9.1983) firma uvádza textový editor Microsoft Word for MS-DOS 1.00. Teda prvý Word fungoval pod DOSom, vedeli ste to? S týmto uvedením sa spája aj jedno svetové prvenstvo. Demonštračná verzia tohto textového editora vyšla na floppy diskete v magazíne Software Review. Bolo to prvý raz v histórii keď nejaký magazín vyšiel s disketou. Len pár týždňov potom, v novembri 1983 vydáva Microsoft prvý Windows. Nie je to operačný systém je to program pridávajúci operačnému systému MS-DOS grafické rozhranie.
V roku 1985 po desiatich rokoch existencie príjmy prvý raz presiahli 100 milónov dolárov (140 milónov dolárov) a nasledujúci rok mal Microsoft už vyše 1000 zamestnancov. V nasledujúcom roku teda v roku 1986 sa firma sťahuje do Redmondu, kde sídli dodnes. Po prvom roku v Redmonde Microsoft uvádza Windows 2.0. V tomto roku sa tiež zrodila ďaľšia veľmi populárna Microsoftovská aplikácia Microsoft Excel. S nástupom deväťdesiatych rokov príjmy spoločnosti presahujú miliardu dolárov.

V roku zlomenia tejto magickej hranice teda v roku 1990 pracovalo pre firmu 5635 zamestnancov. V tomto roku prichádza Windows 3.0. V priebehu dvoch týždňov po jeho uvedení sa ho predalo 100 tisíc kópií. Jeho uvedenie sprevádzala najväčšia reklamná kampaň v dovtedajšej histórií firmy, za šesť mesiacov sa do nej investovalo 10 milónov dolárov.
V roku 1992 je vypustený Windows 3.1, vyznačujúci sa vyše tisíckou vylepšení voči verzii 3.0.
V septembri 1994 bol ohlásený názov nového operačného systému vyvíjaného s kódovým označením Chicago. Áno hádate správne to meno bolo Windows 95. Rok na to 24.augusta 1995 je Win95 uvedený a v priebehu štyroch dní sa len v Severnej Amerike predalo milión kópií! Za prvé tri týždne sa v celom svete predalo 7 miliónov kópií Windowsu 95. V roku 1995 sa objavil aj Microsoft Internet Explorer 2.0.
A sme v súčasnosti. Microsoft dosiahol minulý rok príjmy 19.747 milardy dolárov, zisk 7.757 miliardy dolárov (čistý zisk po zdanení). Zisk pred zdanením bol 11.891 mld. dolárov. Tu je priamo vidieť že softwarový priemysel je dnes biznis s najvyššou tvorbou pridanej hodnoty. Ak sa pozrieme na tento vývoj a nebudeme porovnávať s úplnými začiatkami tak pred 15 rokmi to bola spoločnosť s ročnými príjmami 140 miliónov dolárov a ziskom po zdanení 24 milónov dolárov. Už vtedy to bol softwarový gigant. Odvtedy jej príjmy vzrástli 141 krát a zisk 338 krát. Obe parametre rástli skutočne šialeným tempom, inak povedané americký sen v praxi.
Čo teda tvorilo minuloročné príjmy? Osem a pol miliardy sú príjmy s predaja Vami milovaných operačných systémov Windows. Ďaľších 8.8 miliardy dolárov boli príjmy za všetky možné aplikácie a vývojárske balíky tejto firmy (tu patrí napríklad Office a Front Page). Zvyšnú časť tvoria rozné iné príjmy.
Microsoft je globálne pôsobiacou firmou. Najväčšiu časť svojho predaja realizoval v regióne označovanom Americký región a Južný pacifik (36,7%), druhé miesto obsadil región Európa, Stredný východ a Africký región (21,9%), nakoniec Ázijský región tvorí 9%. Zvyšných 32,4% tvorí OEM (Original equipment manufacturers) predaj.
Trhová kapitalizácia Microsoftu, teda momentálna trhová cená akcií tejto spoločnosti je 565 miliárd dolárov. Túto supersumičku tvorí vyše 5 miliárd akcií s cenou niečo cez 106 dolárov (údaj z 8. februára 2000 - aktuálnu cenu akcií a trhovú kapitalizáciu nájdete na adrese www.nasdaq.com). V priebehu posledného roka cena akcií narástla o 60 percent.

To je mimochodom hlavný dôvod narastania Billovho bohatstva.
Ak ste teda vlastníkom jedinej akcie Microsoftu zo súčasnou hodnotou približne 106 dolárov tak ste za minulý finančný rok zarobili na dividendách 1.5 dolára (7.7mld čistý zisk/5mld. akcií).
Na výskum a vývoj Microsoft v minulom roku vynaložil 2.97mld dolárov. V nich je teda aj značná časť z jednej miliardy dolárov ktoré stál vývoj Windowsu 2000. Aj keď toto a všetky ostatné čísla svedčia o nádejnej budúcnosti, predsa je tu jedno ale. Zdá sa že ekonomická sila Microsoftu je príliš veľká aby nevzbudzovala podozrenie z možného zneužívania svojej pozície. Takmer monopolné postavenie na trhu s internetovskými prehliadačmi vmanévrovalo spoločnosť do dlhotrvajúceho súdneho sporu, ktorý môže vyústiť do jej rozdlenia. Ale to som Vám asi nepovedal nič čo by ste nevedeli, zaujímave bude skôr ako sa to skončí.
V pokračovaní sa pozrieme na najväčšieho vyrobcu procesorov, čipových sád, producenta matičných dosiek, atď. Teda nabudúce Intel.
Prehľadová tabuľka : Microsoft
Príjmy za rok 1999 19,747 mld. dolárov
Čistý zisk po zdanení za rok 1999 7,757 mld. dolárov
Trhová kapitalizácia k 8. februárua 2000 565,244,535,750 dolárov
Cena akcie k 8. februáru .2000 109.9375 dolárov
Celkový počet akcii spoločnosti 5,141,508,000

Spoločnosť Microsoft oslavuje 28 rokov od svojho založenia
História spoločnosti Microsoft začala spoluprácou Billa Gatesa a Paula Allena na vytvorení programovacieho jazyka BASIC pre prvý osobný počítač Altair 8800 začiatkom roku 1975. Ako samostatná spoločnosť začali vystupovať až v júli 1975, keď spoluzakladatelia Microsoftu vydali Basic 2.0 a začali ho licencovať. Meno Microsoft získala spoločnosť v novembri 1975, keď Paul Allen použil na označenie spoločného podnikania s Billom Gatesom označenie „Micro-soft“. Obchodná značka Microsoft bola zaregistrovaná v roku 1976. Do roku 1981 Microsoft spočiatku vyvíjal programovacie jazyky pre osobné počítače. Zlom nastal vo chvíli, keď spoločnosť IBM uviedla na trh prvú generáciu počítačov IBM PC, ktoré boli dodávané s operačným systémom MS DOS 1.0 a s programovacími jazykmi COBOL, BASIC a PASCAL z dielne Microsoftu. Od tej doby dokázal najväčší výrobca softvéru na svete získať hotovosť 53,5 miliardy dolárov. Táto čiastka veľmi výrazne vypovedá o úspešnosti spoločnosti Microsoft. Najväčší podiel na úspechu Microsoftu mal operačný systém Windows a balík kancelárskych softvérov Microsoft Office.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk