Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Magnetooptické disky

Magnetooptick disky
Magenetooptické disky sú média, pri ktorých sa záznam vykonáva zamierením laserového lúčú za súčasného pôsobenia magnetického poľa. Záznam na tento disk prebieha v dvoch fázach:
· Najprv sa zmaže miesto, na ktorom sa bude záznam vykonávať (zapísanie samých núl)
· v ďalšej otáčke (po zmazaní) sa na príslušné miesta zapíšu jednotky
Fyzikálny princíp záznamu je nasledujúci:
· laserový lúč zahreje bod na citlivej vrstve nad Curiovu teplotu (teplota stanovená pre každý materiál, pri ktorej stačí iba malá intenzita magnetického pole ku zmene jeho magnetických vlastností). · magnetickým poľom príslušnej orientácie sa zmení zmagnetovanie bodu
· po ochladení magnetizácia zostane
Fyzikálny princíp čítania:
· čítanie sa vykonáva laserovým lúčom nižšej intenzity
· sleduje sa stáčanie lúča Kerrovým efektom (elektrooptický dvojlom), ktorý je závislý od magnetickej orientácie bodu
Pretože záznam na médium je podmienený zahriatím príslušného bodu disku, neexistuje nebezpečenstvo, že by mohlo dôjsť k nechcenému zmazaniu dát vplyvom magnetického poľa, napr. silného permanentného magnetu, reproduktoru apod. Vďaka týmto vlastnostiam je pre magnetooptické disky charakteristická vysoká životnosť (desiatky rokov). Vyrabajp sa vo formáte 31/2" i 51/4" a poskytujú kapacitu od stoviek MB až po jednotky GB.

Floptical disk
Floptical disk (Floppy Optical) je pružný disk vo formáte 31/2", na ktorý sa vykonáva magnetický záznam. Pri tomto zázname sa používa optické navádzanie čítacích (zapisovacích) hlív na značky vytvorené pevne pri výrobe diskety. Floptical disk má vylepšený povrch a povoľuje uloženie až 21 MB dát. Výhodou týchto diskov je tiež to, že v mechanike pre floptical disk je možné používať aj bežné 31/2" diskety. Na tieto diskety síce nie je možné uložiť vyššie zmienených 21 MB (len 1.44 MB), ale užívateľ tak nemusí mať k svojej floptical mechanike ešte štandardnú mechaniku pre 31/2" diskety. Olympus PowerMO 640 - 640 MB (Veľkosť CD), použitie s digitálnymi fotoaparátmi.
HP - 1,2 GB - 5,2 GB, Zapisovateľné raz tak ako CD-R aj prepisovateľné ako CD-RW.
Sony - 3,5“ MO Disk 1,3 GB, 5,25“ MO Disk 5,2 GB, 2,5“ MO Minidisk 140 MB
TDK - 3,5“ MO Disk 128 - 650 MB, 5,25“ MO Disk 650 MB a 1,3 GB
Verbatim - 3,5“ MO Disky 640 MB, 5,25“ MO Disky od 600 MB do 5,2 GB

Spoločnosti Sony a Sharp vyvinuli malý MO disk určený pre prenosné multimediálne prístroje s kapacitou 1GB a priemerom disku 5 cm.

Už pracujú aj na 2GB verzii využívajúcej modrý laser namiesto červeného a 4GB verzii, pri ktorej sa priemer disku zvýši na 6,5 cm. Firmy ale zatiaľ neuviedli dátum uvedenia tohoto disku na trh.

Magnetooptické média nie sú príliš rozšírené aj keď sa ich cena pohybuje okolo 20$ za GB.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk