referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
Internet a internetová pošta
Dátum pridania: 10.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Johny Kage
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 305
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Jeden neúsporný aspekt Vývoja ľudskej civilizácie spočíva v tom, že sa ľuďom neustále snaží skracovať vzdialenosti, alebo ich celkom odstraňovať. V minulosti jednotlivé vývojové etapy ľudstva o sebe vôbec nevedeli ani toho neboli schopné: neskôr sa začali prenášať kusé správy rýchlosťou plavby plachetnice alebo jazdca na koni: dvadsiate storočie prinieslo lietadlá a prenos údajov rýchlosťou svetla.
Možnosť pripojenia počítačov do sietí je známa už veľa rokov – princípom je získavanie údajov zo vzdialeného počítača alebo ich odosielanie do toho počítača na jeho vlastnú žiadosť kedykoľvek, kde to potrebujem – a tiež ide samozrejme o údaje vybrané podľa mojej voľby a nie nikoho iného. Pôvodne vojenský a neskôr univerzálny projekt prerástol do grandiózneho javu: na svete existujú tisíce počítačov, ktoré sú navzájom natrvalo pripojené údajovými linkami pôsobia ako poskytovatelia údajov 24 hodín denne pre každého, kto je schopný sa na túto sieť taktiež pripojiť. Táto sieť sa nazýva WORLD WIDE WEB (častejšie len web) a dnes sa odhaduje, že ju využíva takmer sto miliónov obyvateľov na celom svete. Spolu s elektronickou poštou je to najpoužívanejšia služba Internetu.

Druhou najčastejšou službou Internetu je elektronická pošta. Rovnako ako viete miesto na webe, má aj adresát elektronickej pošty svoju adresu – elektronickú, e-mailovú adresu. Znova, pomocou šoeciálneho programu, pošlete tomuto človeku správu, ktorá letí Internetom po jednotlivých bodoch pavučiny až k cieľu a adresátovi „spadne“ do elektronickej schránky, kde bude uskladnená, až kým sa ju adresát „vyberie“ a prečíta. Najjednoduchšou a najpoužívanejšou cestou k Internetu je pripojenie cez telefónnu linku, ktorá je založená na zaobstaraní si modemu (za pár tisíc SK) a zabezpečenia pripojenia vo firme, ktorá si hovorí Internet provider alebo poskytovateľ služieb Internetu – dnes je už v každom okresnom meste aspoň jedna. Je to jednoduché, platíte len pomerne nízky mesačný poplatok (niekoľko sto korún); ďalšie poplatky ale musíte platiť telekomunikáciám, rovnako ako keby ste čas, ktorý ste pripojený na Internet, pretelefonovali.
 
Zdroje: Začiatky s počítačom
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.