Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Vývoj mobilných telefónov

Abstrakt:
Dnešný človek si skoro nevie predstaviť život bez mobilného telefónu. Nájdu sa aj odporcovia tohto zariadenia ale to vo všetkých odvetviach techniky. Tento prístroj prešiel svoju vývojovú cestu ako každá vec tejto planéty. Ja sa vám pokúsim urobiť akýsi prehľad tejto bežnej súčasti dnešného obyvateľa sveta, od zrodu nápadu až po jeho predpokladanú blízku budúcnosť. Tento prístroj sa začal vyvíjať od roku 1906 Guglielmom Marconim ktorý ako prvý realizoval prenos hlasu prostredníctvom rádiových vĺn. To sa dá predpokladať ako prvý pokus bezdrôtovej komunikácie. Roku 1956 v Štokholme bol inštalovaný prvý automatický systém pre mobilné telefonovanie s dvoma kanálmi a piatimi mobilnými stanicami. Náš prvý mobilný telefón mal rozmery cestovného kufra, hmotnosť 40 kilogramov a stál toľko ako auto, v ktorom bol namontovaný. Celá sieť mala 100 účastníkov a pokrývala oblasť 25 – 30 kilometrov. Každým ďalším dňom sa zlepšovala technika. Roku 1965 Ericsson predstavuje MTA, prvý automatický systém pre mobilné telefóny na svete. Roku 1974 Ericsson vyvíja mobilný telefón, ktorý má hmotnosť “len” 9 kilogramov. V mobilných telefónoch pribúdali také súčasti akými sú displej, viactonové melódie, farebný displej, dig. fotoaparát funkcie ako: SMS, Obrázkové SMS, SIM Tollkit, WAP, GPRS, Tento vývoj pokračuje dodnes a dnes sa vyrábajú mobilné telefóny ktorých hmotnosť nepresahuje 100 g.
Kľukové slová:
Mobilný telefón
SMS
WAP
SIM Tollkit

Úvod
Mobilný telefón zaznamenáva popri počítačoch najväčší rozvoj s hľadiska technológií. Je to prístroj o ktorom sa dá povedať, že zotročuje ľudí. Telefón si bežný ľudia na Slovensku začali osvojovať vo veľkom množstve od roku 1991. Od tohto roku sa počet ľudí vlastniaci mobilný telefón zväčšuje. Ku dnešnému dnu kedy počet lúdi na Slovensku ktorý vlastnia mobilný telefón sa vyšplhal až na úctyhodných 4 milióny. Toto číslo sa dosiahlo v pomerne veľmi krátkom období. Týchto ľudí si na Slovenku rozdelilo dve spoločnosti, Orange Slovakia a.s. a EuroTel Bratislava a.s. Tieto spoločnosti ukazujú smer budúceho smerovania slovenského mobilného sveta. Za čas čo pôsobia na slovenskom neby, nám predstavili postupne služby ako SMS, posielanie obrázkov a melódií cez sms, SIM TOLKIT, WAP, EMS, GPRS, HSCDS, MMS a mnoho ďalších ktoré si už nedokážem zapamätať. Snažia sa držať krok s dobou, ale keby tu bol ďalší operátor tak by tento krok bol svižnejší. Ale to nám už nedovoľuje zákon.

Verím, že sa to pred vstupom do EU rýchlo zmení. V ďalších častiach Vás budem sprevádzať Históriou vývoja mobilných telefónov, krátkym popisom jednotlivých služieb operátorov a nakoniec teoretický vývoj mobilných telefónov. Trocha slušnosti nezaškodí

Telefonovanie sa dnes stalo bežnou súčasťou života. Niekedy až takou, že mu nekriticky dávame prednosť pred rozhovorom, emailom či listom. Vyzváňanie telefónu v miestnosti vzbudzuje pocit naliehavosti, a preto po ňom automaticky naťahujeme ruku. Robíme to tak často aj v prípade, keď sme zaujatý dôležitým rozhovorom s prítomnou osobou, bez toho, aby sme považovali za potrebné ospravedlniť sa jej za každé zdvihnutie telefónu. Preto by sme si mali uvedomiť že naše konanie môže považovať za nepríjemné vyrušenie, zvlášť ak išlo o nepodstatný hovor. Ktosi raz poznamenal, že telefón si od nás vyžaduje vždy 100%-nú pozornosť a núti nás rozprávať sa aj s ľuďmi, ktorým by sme normálne s úsmevom pribuchli dvere pred nosom. Povedzme si, že nie každý v dnešnej dobe disponuje osobnou sekretárkou, ktorá mu vytriedi dôležité hovory. No ako malá útecha by nám už v tejto dobe mohla poslúžiť služba mobilných operátorov, alebo užívateľov ISDN pripojení, pod názvom CLIP. Povedzme si, že aj pri žiadaní niekoho o určitú láskavosť cez telefón sa často krát stretneme so slovom NIE aj bez toho aby si nás tento dotyčný vypočul. Na otázku, ako dlho telefonovať určite neexistuje všeobecné pravidlo. Dĺžku hovoru by sme však mali ponechať na toho, kto nám telefonuje. Keď už hovoríme o racionálnom používaní telefónu, nemôžeme opomenúť mobily. Bez spochybňovania ich užitočnosti, dvojnásobne u nich platí zásada miernosti v používaní. Ak si totiž niekto sadne k šálke kávy so svojimi priateľmi spolu so zapnutým mobilom, mal by vedieť, že takéto správanie má ďaleko k slušnému. To bola len krátka informácia o spôsobe používania mobilných telefónov a kratučká sekunda etiky.

Vznik mobilného sveta

Ďalej si už poďme pospomínať na dobu keď sa u nás začalo telefonovať.
Prvý základný kameň mobilnej komunikácie vo forme akú ju poznáme dnes, bol položený v roku 1984 vo Švédsku. U nás sme ale veselo žili s pevnými linkami, na ktoré sa muselo dlhé roky čakať a do iného mesta sa muselo volať cez spojovateľku. Všetko sa to začalo v roku 1991 keď na trh prišiel EuroTel a ľuďom ponúkal prvý prenosný telefón, fungujúci v sieti NMT 450.

Bola to ozajstná bomba, a bolo to niečo čo konečne nepotrebovalo kábel a pritom to nebola vysielačka.
Píše sa rok 1991 a niektorý šťastný jedinci mohli vo veľkomestách zbadať ľudí ktorým sa z veľkej tašky ozýva čudný zvuk. Takýto ľudia, ktorý malí takéto mobilné telefóny si po každom hovore mohli iba povzdychnúť „ to bude zase peňazí „ Signál v tejto dobe bolo naozaj hľadať. Mobilné telefóny boli mobilné asi ako 500 stranový slovník. Dá sa povedať, že tieto mobilné telefóny potrebovali aj podvozok keďže boli predovšetkým určené do áut. Tieto mobilné telefóny vážili i niekoľko kilogramov, a ich cena sa pohybovala v rozmedzí od stotisíc a vyššie. Na trhu ich tiež bolo iba zopár kusov a tak nebolo ani z čoho vyberať.
Za luxus nezávislosti na pevnej linke sa tiež adekvátne platilo. Aktyvácia stala okolo desaťtisíc korún, platilo sa nielen za odchodzie hovory, ale aj za tie čo vám niekto zavolal. Preto sa číslo nedávalo hocikomu a hovory boli veľmi stručné. Zatiaľ čo vo Švédsku, si za prvý rok aktivovalo službu NMT 50 000 užívateľov, u nás to bolo trochu menej, presne 4600 zákazníkov. Rozmedzie rokov 1992 – 1994 môžem zlúčiť do jedného celku. Stále je tu sieť NMT a počet zákazníkov narastá veľmi pomaly. Rozširovalo sa pokrytie a telefonovať sa dalo už aj v trochu menších mestách, približne na úrovni okresov. Pribúdali aj nové telefóny s troškou fantázie i vreckových rozmerov. Blíži sa rok 1994 a počet zákazníkov ku konci roku dosahuje 20 000 užívateľov. Tieto prvé roky mobilnej komunikácie boli veľmi skromné. Luxus vlastniť a používať mobilný telefón bolo len pre vybraných ľudí, pretože to bolo veľa peňazí. Tu, ponúkam akýsi prehľad cien a rozmery mobilných telefónov. Mobilný telefón Cena Hmotnosť Rozmery poh. doba
Nokia 250e 33 794 Sk 330 g 169 x 56 x 33 mm 44 hod.
Nokia 350 45 994 Sk 265 g 169 x 56 x 23 mm 31 hod.
Benefon Delta 50 874 Sk 350 g 170 x 58 x 29 mm 96 hod.

Tel. do auta Cena Hmotnosť Rozmery poh. doba
Nokia 720 26 718 Sk 1.4 Kg 200 x 115 x 75 mm 60 hod.

Motorola 2000 29 158 Sk 2.9 Kg 197 x 232 x 83 mm 15 hod.
Associate C

Sieť NMT neumožňovala ani také bežné vymoženosti ako SMS, zobrazenie čísla volajúceho, dátové prenosy a roaming bol možný len s Českou republikou. Nebolo tiež ľahké zmeniť číslo, lebo číslo bolo napevno dané do mobilného telefónu, neboli žiadne SIM karty ako je tomu dnes.

Na konci prvej päťročnice

Zaujímavejší je rok 1995. Stále je u nás len EuroTel a jeho sieť NMT, ale pokrytie signálom je už na pomerne slušnej úrovni. Pokrytie dosahovalo približne 50 % územia a auto telefón s externou anténou až 70 %. Je to len odhad, nakoľko spoločnosť neposkytovala mapku s pokrytím signálu.

Za aktivaciu mobilnej služby ste zaplatili okolo 8000 Sk, za zmenu telefónneho čísla 5250 Sk.

A prišli siete GSM

Rok 1996 je dôležitým zlomom pre Slovensko a českú republiku. Prichádzajú na trh siete GSM a o niekoľko mesiacov aj konkurenčný operátory. Prvým a zatiaľ aj posledným konkurentom Eurotelu bola spoločnosť Globtel ( dnešný Orange ). V tomto roku boli siete GSM iba v plienkach a pracovalo sa pokrytí väčšieho územia. Medzitým došlo ku zlacneniu služieb NMT a ku zrušeniu poplatkov za prichádzajúce hovory. Nová sieť proste lákala nových ľudí na základe informácií, že dokážu poskytovať služby o 50% lacnejšie. V sieti GSM sa už nedali odposlúchavať hovory, prichádzali karty SIM ( ale len vo veľkom formáte z ktorého sa nevylamovali ), Prenos hlasu bol kvalitnejší a telefónne číslo už nebolo viazané na telefón. Takisto aj prichádzajúce hovory neboli spoplatňované. Pokrytie je také iste ako pokrytie NMT po troch rokoch. EuroTel ma však v pokrytí náskok nakoľko prišiel na slovenský trh o niečo skôr ako Globtel. Objavujú sa telefóny, ktoré už kľudne môžeme nazývať mobilnými lebo sa v bez problémov vošli aj do vrecka. Zatiaľ ich nieje veľa, ale objavujú sa nové značky ako napr. Alcatel, dnes už zabudnutý Dancall, Ericsson, Nokia, Motorola, Siemens. Najlacnejšie mobilné telefóny sa už dali kúpiť aj pod desať tisíc Sk a dotované telefóny už aj za tisíc SK. Cenníky hovorov sa postupne blížili k tým čo poznáme dnes.

Pred piatimi rokmi

V roku 1997 dosahuje pokrytie signálom 75% územia, pre telefóny s externou anténou až 90% územia. Udávať pokrytie v tejto dobe bolo v móde, pretože sa signálom dala označiť celá republika a na veľkoplošných reklamách to vyzeralo veľmi dobre. Ale kto nebol pozorný, neuvedomoval si, že rozdiel medzi červenou a slabšie červenou farbou, ktorá ukazovala oveľa slabšie pokrytie pre bežné mobilné telefóny je pomerne veľký. Sieť NMT dosiahla všetky vymoženosti aké táto sieť v tejto dobe mohla obsahovať. Zatiaľ sieť GSM prichádza s novými službami, z nich stojí za spomenutie predplatené kary a to u Eurotelu Dr. Mobil a neskôr Easy a u Globtelu Prima. V tejto dobe u všetkých 240 svetových operátorov ponúkalo predplatené karty iba tridsať. Hlavnou výhodou týchto kariet je, že užívateľ nieje viazaný žiadnou zmluvou platiť každý mesiac paušálny poplatok. Užívateľ platí iba za to čo pretelefonoval. Aj keď ceny hovorov boli nadsadené aj tak si tieto karty získali svojich priaznivcov. Medzi ďalšie služby ktoré poskytovali operátory nesmiem zabudnúť na najobľúbenejšiu službu a to je SMS. Na trhu sa objavovali aj nové značky mobilných telefónov.

Tieto značky začínali medzi sebou viesť boj o čo najmenší a najľahší mobilný telefón. To sa prejavovalo aj spokojnosti zákazníkov vzhľadom na to, že mali väčší vyber telefónov. Počty zákazníkov oboch operátorov ktorý pôsobili na Slovenskom trhu sa šplhal k číslu 400 000. A tak medzi sebou ako každý obchodník súťažili o čo najväčší počet zákazníkov.

Celkom nedávno

V rokoch 1998 – 1999 začal záujem o mobilné telefóny stúpať i u užívateľoch ktorý o mobilnom telefóne vôbec neuvažovali. Sieť NMT začala prudko zlacňovať svoje služby k získaniu nových užívateľov ale sieť GSM ponúkala omnoho viac aj keď v tom čase za viac peňazí. Výhod tejto staršej siete oproti GSM bolo čim ďalej tým menej. Eurotel v roku 1999 po prvý krát predstavil službu SIM Toolkit pomocou ktorej sa dalo ovládať účet v banke, zistenie dopravnej situácie, počasia, kurzu meny atď. Služby operátorov sa zdokonaľovali a zlacňovali. Medzi niektoré spomeniem víkendové hovory, zlaté číslo, atď. Počet užívateľov oboch operátorov stúpal k číslu jeden milión. A čo je dnes ?

Vývoj mobilných telefónov postúpil tak vysoko, že cez mobilný telefón sa dajú posielať farebné obrázky, polyfonické melódie, ovládať účet v banke, pracovať s internetom a mnoho iných vecí o ktorých ešte ani neviem. To všetko by nám nebolo na nič keby nám tieto služby nespojazdnili naši operátory. Medzi takéto prelomové služby patria WAP, GPRS, HSCDS atď. Tieto služby vám neskôr predstavím. Medzi časom presne v roku 2002 sa Globtel premenoval na svetového giganta v mobilnej komunikácii na Orange. 16.10. – Spoločnosť oznámila, že počet jej aktívnych zákazníkov dosiahne v týchto dňoch hranicu dvoch miliónov. Spoločnosť zároveň informovala, že svoje hospodárenie k 30. septembru 2003 ukončila so ziskom pred zdanením, odpismi, úrokmi a amortizáciou (EBITDA) vo výške 5,234 mld. Sk. Znamená to medziročný nárast o 24% oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka. Marža na úrovni EBITDA zo sieťových výnosov dosiahla 46% a medziročne sa tak zvýšila o jeden percentuálny bod. Celkové výnosy spoločnosti Orange Slovensko vzrástli za prvých deväť mesiacov medziročne o 21 % na 11,845 mld. Sk, z toho výnosy zo služieb siete predstavovali 11,385 mld. Sk. Čistý zisk spoločnosti sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zvýšil o 18% a dosiahol rekordných 2,125 mld. Sk. Údaje sú vypočítané podľa medzinárodných účtovných štandardov. A dňa 18.októbra dosiahol počet jeho užívateľov dva milióny. Eurotel ostal stále Eurotelom ale aj o ňom sa uvažovalo zmene mena na T- mobile. To sa zatiaľ ešte nestalo.

Tento náš najstarší operátor dosahuje počet užívateľov pod dva milióny. Tieto firmy sa snažia čo najviac uspokojiť svojich zákazníkov a poskytovať im čo najvýhodnejšie volacie programy a akcie. U obidvoch operátorov tvorí väčšina užívateľov skupinu tých ľudí ktorý majú predplatené karty Easy alebo Prima.


Krátky prehľad vývoja telefónov filmy Ericsson

1906
Guglielmo Marconi realizoval prenos hlasu prostredníctvom rádiových vĺn.

1925
Bezdrôtová telegrafia sa používa na lodiach, v lietadlách a v policajných vozidlách.
1956
V Štokholme bol inštalovaný prvý automatický systém pre mobilné telefonovanie s dvoma kanálmi a piatimi mobilnými stanicami. Náš prvý mobilný telefón mal rozmery cestovného kufra, hmotnosť 40 kilogramov a stál toľko ako auto, v ktorom bol namontovaný. Celá sieť mala 100 účastníkov a pokrývala oblasť 25 – 30 kilometrov.
1965
Ericsson predstavuje MTA, prvý automatický systém pre mobilné telefóny na svete.

1974

Ericsson vyvíja mobilný telefón, ktorý má hmotnosť “len” 9 kilogramov.

1981
Ericsson a Philips spoločne dodávajú Saudskej Arábii jednu pevnú a jednu mobilnú sieť a 8000 mobilných telefónov. Telefón má hmotnosť už iba 7 kilogramov. V severskom regióne sa spúšťa sieť NMT-450 – prvá mobilná sieť na svete, ktorá funguje aj v zahraničí. Mobilná revolúcia začína pridávať do kroku. 1982
Ericsson získava objednávky od troch škandinávskych telekomunikačných monopolov na celoštátne mobilné siete a 40 zmlúv na dodávku základňových staníc a ústrední pre mobilnú telefóniu v USA. 1983
Laboratórium spoločnosti Ericsson pre mobilnú telefóniu je slávnostne inaugurované v technologickom parku Ideon vo švédskom Lunde a predstavuje desaťročný plán vývoja prenosných mobilných telefónov. 1984
Začína sa “velká liberalizácia” telekomunikačného priemyslu, keď sa americká vláda rozhodne rozbiť monopol spoločnosti US Bell System na niekoľko samostatných časti. 1986
Nový mobilný telefón od Ericssonu – Hotline – má hmotnosť 700 gramov, čo je len 10 % hmotnosti jeho predchodcu. Predaj zvyšuje reklamná kampaň, v ktorej Harry Hotline, drsný biznisman v štýle Indiana Jones, vybavuje súrne hovory v svetových metropolách. Výroba dosiahla 10 000 kusov telefónov Hotline. 1987
“Skúsme napchať vysielač, prijímač a telefón do jediného prístroja, ktorý sa dá aj vyrábať,” povedali si inžinieri v Ericssone, a výsledkom bol prvý prenosný mobilný telefón Ericsson C900. Pôvodným úmyslom bolo vyrobiť iba 300 kusov, ale Panasonic je skalopevne rozhodnutý tento telefón odkúpiť, a tak sa výroba rozbieha.

1989
V Nemecku bol zavedený systém GSM a Ericsson získava veľkú objednávku na mobilné telefóny od spoločnosti Mannesmann. Nový model GH 174 je kompaktnejší a ľahší ako C900. 1991
V severských krajinách a v Nemecku sú inštalované prvé digitálne GSM systémy (GSM je starostlivo regulovaným štandardom, ktorý uznáva 16 európskych štátov). Najmenší mobilný telefón Ericsson má hmotnosť len o niečo vyššiu ako 1000 gramov.

1992
Mobilný telefón GH197 sa stal prvým prenosným digitálnym mobilným telefónom na svete. V tom istom roku je spustená digitálna sieť GSM 900.

1994
Uvedenie mobilného telefónu GH337. Prvýkrát je mobilná telefónia definovaná ako jedna z kľúčových aktivít spoločnosti Ericsson.

1996
GH337 je ešte štíhlejší, a z tohto modelu sa ďalej vyvinul GH688, ktorý dokáže komunikovať so sieťou, zvláda konferenčné hovory, odkazovú služby a dátovú podporu. V tom istom roku Ericsson buduje digitálnu sieť v Japonsku, v ktorej z nuly vyskočí na jeden milión účastníkov za 22 mesiacov.

1997
Ericsson Mobile Communications AB oslavuje desiate výročie. V celosvetovom meradle je rok 1997 prvým rokom, keď sa viac ľudí pripojí k účastníkom mobilnej siete ako k používateľom tradičných “pozemných” telefónov. Ericsson predstavuje GF788 s minimálnou hmotnosťou 135 gramov, ktorý navrhol Yeo Chung Sun zo Singapuru. Zároveň predstavuje DECT (Digital Enhanced Cordless Technology), bez šnúrový telefón pre domácnosti.

1998
Ericsson predstavuje prvý duálny telefón SH888 a prvý organizátor MC16, ktorý integruje funkcie e-mailu, faxu, SMS a internetu. SH888 aj MC16 majú zabudované PC karty a infračervené modemy, ktoré umožňujú okamžité spojenie bez káblov. Ericsson zároveň vstupuje do sveta pagerov.

1999
Začiatkom roku Ericsson predstavuje úplne nový duálny mobilný telefón T28 založený na novej technológii a dizajnovej platforme, ktorý znamená križovatku v ďalšom rozvoji celulárnej technológie. Kombinácia moderných funkcií a nového futuristického dizajnu znamená pre Ericsson nový štart. T28 bol uvedený na trh na jeseň 1999.

2000
Firma vyvíja nové druhy mobilných telefónov ktoré dokážu odolávať otrasom, vlhkosti a iným nepriaznivým podmienkam. Takýmto telefónom sa stal telefón Ericsson R 310. Ďalšou novinkou tejto firmy bol revolučný telefón Ericsson R 380, Ktorý mal veľký dotykový displej a dal sa ovládať aj klávesnicou ale aj pridaným perom. Jeho cena sa pohybovala okolo 35 až 48 tisíc.

2001
Firma má finančné problémy. Kvôli tomuto faktu sa vývoj trochu spomalil.

Ale aj tak prichádzajú nové telefóny ako nástupca slávneho modelu T 28, a boli to hneď dva modely, lacnejší T 29 a drahší T 39.
2002
Firma sa spojila pre finančné problémy s firmou Sony a zakladajú novú firmu SonyEricsson. Táto skutočnosť dáva novým telefónom krajší dizajn a ergonómiu. Prichádzajú modely ako SonyEricsson T 68. Bol to jeden s prvých telefónov ktorý mohli poskytnúť uživateľovy plne farebný dislej.
2003
Firma sa dostáva medzi najobľúbenejších výrobcov mobilných telefóny na Slovensku. Prichádzajú modely ako T 300, T 310, P 800 atď. Všetky tieto modely už obsahujú farebný displej a digitálny fotoaparát ako príslušenstvo, okrem P 800 ktorý ho má zabudovaný v sebe.

Predstavovanie niektorých služieb
WAP

S podporou WAP si môžete kdekoľvek a kedykoľvek rezervovať lístky, objednať jedlo, zistiť stav bankového účtu. Akákoľvek informácia je k dispozícii okamžite. Správy, predpoveď počasia, výmenné kurzy, zábavné hry.. Ale nielen to. Internetové technológie budúcnosti budú slúžiť na prenos viacerých druhov elektronických dát, od správ až po interaktívnu televíziu. Definovanie: wap
WAP ako celosvetový štandard špecifikuje 2 základné elementy bezdrôtovej komunikácie, a to end-to-end aplikačný protokol a aplikačné prostredie založené na prehliadači. Aplikačný protokol je vrstva komunikačného protokolu obsiahnutom v každom WAP zariadení. Na strane siete obsahuje serverové komponenty implementujúce ďalší koniec protokolu, ktorý je schopný komunikovať s akýmkoľvek WAP zariadením. Serverové komponenty často vstupujú do roly brány routujúcej požiadavky WAP zariadenia na aplikačný server. Brána môže byť fyzicky posadená buď do telefónnej alebo počítačovej siete vytvárajúcej tak most medzi oboma sieťami. WAP sieťová štruktúra
WAP aplikácia sa skladá z aplikačného serveru a klientskej aplikácie, ktorú brána sťahuje na použitie z aplikačného servera do WAP zariadenia. Štandardné aplikačné prostredie je potrebné pre chod rovnakej klientskej aplikácie na inom WAP zariadení. WAP poskytuje štandard skladajúci sa z browsera a skriptu. Prehliadač sa veľmi podobá WWW prehliadaču a dokáže spracovávať obsah popísaný Wireless Markup Languge. Obsahuje aj vstavaný skript pre chod aplikácií vo WAP zariadení. Tieto aplikácie sú popísané v skriptovom jazyku WMLScript. Ako dodatok k programovaciemu jazyku skript tiež implementuje množinu knižníc, ktoré umožňujú prístup k rôznym službám pre WAP zariadenie. WML a WMLScript sú vytvorené pre bezdrôtové použitie, narrowband siete a sú binárne kódované na zabezpečenie optimálnej efektivity prenosu.

WAP Protocol má 4 vrstvy: základnú, transakčnú, bezpečnostnú a datagram vrstvu.

WAP a Internet protokol
Vo viacerých prípadoch sú aktuálna aplikácia a ďalší obsah umiestnené priamo na Web serveroch. Obsahom môže byť WAP vytvorený s WML a WMLScriptom alebo HTML. Niektoré brány sú dokonca schopné prekladať HTML do WML. Vo WAPe sú obsah a aplikácia adresované s URL, rovnako ako ďalšie internetové protokoly. Model fungovania
1. Užívateľ stlačí na WAP telefóne tlačidlo s priradenou URL. 2. WAP telefón pošle URL dotaz na WAP gateway používajúcu WAP protokol. 3. WAP brána generuje HTTP dotaz na špecifikovanú URL a posiela ju Web serveru. 4. Web server obdrží HTTP požiadavku a rozhodne, čo odošle. Pokiaľ URL špecifikuje statický súbor, Web server odošle súbor a pridá k nemu HTTP hlavičku. Ak URL špecifikuje CGI alebo iný skript aplikácie, Web server spustí aplikáciu. 5. Web server vráti WML stránku s pridanou HTTP hlavičkou alebo WML výstupom z CGI alebo skriptu iné aplikácie. 6. WAP brána overí HTTP hlavičku a WML obsah a zakóduje ich do binárnej podoby. Brána potom vytvorí WAP odpoveď obsahujúci WML a pošle ju späť do WAP telefónu. 7. WAP telefón obdrží WAP odpoveď, ktorú spracuje a zobrazí na displeji užívateľovi prvú kartu z WML stránky. WAP aplikácie
Získavanie informácií z Internetu
Bezdrôtový aplikačný protokol sa dá použiť na získavanie informácií z Internetu. WAP prehliadač sa však nedá používať rovnakým spôsobom ako bežný prehliadač, pretože mobilný telefón má určité obmedzenia (schopnosti vstupu a výstupu, pamäte, veľkosti a pod.)

Aplikácie pre servisných technikov
S mobilným telefónom s technológiou WAP môže technik vstupovať do databázy svojej spoločnosti, overiť si dostupnosť tovaru a priamo informovať klienta o momentálnej situácii. Samozrejme, tú istú aplikáciu môže použiť na objednanie tovaru a okamžite dostať potvrdenie o dátume dodávky. Upozornenia
Aplikační agenti na serveroch upozorňujú používateľa na prichádzajúci e-mail alebo hlasový odkaz. Interaktívne sa dajú vyžiadať do telefónu podrobnejšie informácie, alebo objednať si faxovanie na zvolené telefónne číslo. Účastníci on-line burzových obchodov si môžu zvoliť nákupný/predajný profil (v ktorom sú zadefinované napr. akcie, o ktoré majú záujem a nimi akceptovaná nákupná či predajná cena). Ak cena dosiahne zvolenú hodnotu, aplikačný agent zašle upozornenie a žiada potvrdenie, či má uskutočniť danú transakciu. Mobilný e-business
Používatelia majú prístup k e-bankingu, rezervácii a predaju lístkov a vstupeniek alebo k stávkovým službám. Telefonické aplikácie
Sprístupňujú služby, ktoré v spolupráci s ďalšími službami ovládajú nastavenie hovorov na základe ponuky operátora.

Typickým príkladom je používateľom definovaná ponuka zobrazujúca sa s prichádzajúcim hovorom. Umožní mu rozhodnúť sa, či hovor prijme, odmietne, presmeruje na iné číslo, príp. odkazovú službu.

WAP Forum
Necelá stovka telekomunikačných a internetových spoločností založila fórum pre vývoj sady internetových štandardov navrhnutých špeciálne pre bezdrôtový internetový prístup bez použitia počítača. Cieľom WAP Fora je zabezpečiť, aby všetky budúce mobilné telefóny a dátové siete spolu so zariadeniami pripojenými na tieto siete boli schopné prenášať internetové služby. GPRS

GPRS [General Packet Radio Service] je prenosový protokol, ktorý bol komerčne spustený (nie u nás) na prelome 1999 – 2000. GPRS využíva klasickú štruktúru siete GSM akurát lepšie prideľovanie volných timeslotov umožňuje násobky základnej rýchlosťi 9,6 Kbps. Cez GPRS si taktiež môžete prezerať wap stránky, sťahovať súbory (v prípade že je mobil alebo iné zariadenie spojené s PC ale nie je to podmienka) a vykonávať klasickú „inetovú rutinu“. Hlavný rozdiel pre koncového používateľa oproti wap-u je rýchlosť prenosu dát. Tá je teoreticky 171,2 Kbps ak by bolo naraz volných všetkých 8 timeslotov v rovnakom čase. Timeslot je vlastne niečo ako kanál po ktorom sa prenášajú informácie ale keďže cez tieto kanály sa bežne prenáša aj hlasová komunikácia tak nikdy nie je volných všetkých 8, ale väčšinou to býva tak 3+1 (3 pre downstream a 1 pre upstream). Treba dodať, že hlasová komunikácia má pred tou dátovou prednosť takže nikdy sa vám nestane, že by ste sa nedovolali, alebo by ste nemohli prijať hovor keď práve surfujete(môžete naraz telefonovať aj byť v sieti). Timesloty sa prideľujú dynamicky, čo znamená, že rýchlosť prenosu môže kolísať podľa zaťaženia siete. Obaja naši operátory podporujú GPRS v komerčnej prevádzke. Používať tento prenosový protokol sa oplatí v prípade ak si z času na čas kontrolujete poštu prípadne ak potrebuje byť neustále z nejakého dôvodu pripojený ale neprijímate veľké množstvo dát. GPRS sa totiž spoplatňuje v závislosti od preneseného množstva dát a nie od doby pripojenia.

HSCSD

HSCSD [High Speed Circuit Switched Data] prináša taktiež bezdrôtové pripojenie z mobilných zariadení. Na trh prišla táto technológia v roku 1999. HSCSD (odchodný názov je HSD [High Speed Data]) používa vlastne tiež niečo ako timesloty ale tu sa označujú sessions pričom jedna takáto session vám dokáže preniesť 14,4 Kbps.

Keďže HSCSD je svojou štruktúrou rozdielna od GPRS a tým aj od GSM vyplýva z toho že operátory na celkom svete musia investovať do vybudovania do úplne novej infraštruktúry a s toho nám potom aj vyplýva cenová politika ktorá sa uplatňuje pri spoplatňovaní tejto služby. Naplatí sa za prenesené dáta (ako pri GPRS) ale za dĺžku pripojenia. Preto sa táto služba uplatní hlavne pri urgentnej potrebe sťahovania súborov cez mobilné zariadenie kdekoľvek bude pokrytie BTS-kami. Keďže tento protokol nemá nič spoločné s GSM vyplýva z toho že pôjde aj mimo hlasovú komunikáciu (môžete byť súčasne pripojený aj telefonovať). Rýchlosť prenosu dát nie je závislá od toho aké množstvo ľudí telefonuje alebo je pripojená cez GPRS (resp. wap). Takže by sme mohli byť pripojený maximálnou rýchlosťou čo je 43,2 Kbps. No aj tu sú sessions, prideľované dynamicky ale nie podľa zaťaženia siete ( keďže principiálne ide vlastne o inú sieť ako je GSM) ale podľa toho koľko ľudí je pripojených cez tento protokol vo vašej blízkosti (resp. koľko ľudí zdieľa pripojenie cez HSCSD a sú pripojený na tú istú BTS-ku). U nás túto službu komerčne podporuje zatiaľ iba EuroTel.
Samozrejme sú aj iné možnosti prenosu dát cez mobilné zariadenia (či už ide o spojenie s „celým svetom“ alebo len o lokálny prenos dát) ako je napríklad Bluetooth, Irda, EDGE ( zatiaľ v štádiu vývoja a testovania) a ďalšie ale tie som tu nerozoberal z dôvodu toho že táto práca bola prioritne zameraný na objasnenie technológii poskytujúcich aspoň akú – takú ekvivalenciu pripojenia do celosvetovej pavučiny ku klasickému pripojeniu cez komutovanú linku (EDGE ešte nie je na trhu takže s toho dôvodu som vynechal aj túto technológiu).

Operačný systém
Nevyhnutnou podmienkou konvergentnej komunikácie je unifikovaný, štandardný operačný systém spoločný pre všetky zariadenia a výrobcov. V roku 1998 sa spojili Motorola, Ericsson, Nokia a Psion, aby vytvorili združenie Symbian, ktoré presadzuje používanie operačného systému EPOC navrhnutého špecificky pre mobilné zariadenia. Pripojenie spoločnosti Matsushita znamená, že Symbian predstavuje 85 % svetového objemu predaja mobilných telefónov. Nájdu sa už aj výnimky ktoré používajú operačný systém spoločnosti Microsoft a je známy operačný sysytém Windows. Verím,že sa spoločnosti dohodnú na použivaní spoločného operačného systému a je úplne jedno či to bude Symbian, Windows alebo niektorý iný. Možný vývoj mobilných telefónov
Dnešné mobilné telefóny dokážu věci o ktorých sa nám před dvoma alebo troma rokmi ani nesnívalo. Vývoj v tomto odvetvý napreduje míľovýmy krokmy a člověk si nestihne zapamätať ani najnovšie modely.

Dnešné mobilné telefóny poskytujú okrem digitalného fotoaparátu aj prehravače mp3 a dokonca sa dajú do ních nahrávať hry pomocou programovacieho jazyka JAVA. Pamätám si kde som tieto hry před pár rokmy hrával na strojoch aké boli 386 a 486. Medzi takéto hry patria Formula, Doom, Tomb Raider a iné. Mobilné telefóny blízkej buducnosti ( dva až osem rokov ) určite budú možné vysielať video záznam v realnom čase vysielania a plnohodnotný internet. Tieto telefóny sa budú zmenšovať a prispôsobovať človeku. Takže kľudne sa môže stať, že telefóny už nebudeme poznať ako jeden prístroj, ale ako implantáty a to príjimač a vysielač. Tieto zariadenia budú riadené myšlienkamy. Ale ešte neviem ako to potom budú riešiť s volacímy prográmami operátory. Ale to už nechem na vývoj techniky a náhodu.

Zdroje:
Mobility, Computer Press, a.s. Hornocholupická 22, 143 00 Praha 4, 3 ročník, 2001, č 9, str 3 – 6. -

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk