referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Streda, 25. mája 2022
Zbernice (BUS)
Dátum pridania: 11.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sulfo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 436
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Zbernice (BUS) – Pod týmto pojmom rozlišujeme sústavu vodičov, ktoré zabezpečujú prenos signálov medzi jednotlivými časťami počítača. Pomocou týchto zariadení môžu jednotlivé komponenty počítača medzi sebou komunikovať
Zariadenia ako sú procesory, pamäte atď. sú prepojené tzv. systémovou zbernicou (CPU BUS). Osobné počítače musia byť ľahko rozšíriteľné o nové prídavné zariadenia, ako sú zvukové karty, radiče diskov a pod. Toto je umožnené pomocou rozširujúcej zbernice, častejšie označovanej len ako zbernica.

Rozlišujeme niekoľko základných typov zberníc, delené podľa spôsobov práce a zapojenia:

- synchrónna zbernica
- pseudosynchrónna zbernica
- multimaster zbernica – dovolujúca busmastering
- lokálna zbernica

Medzi základné parametre patria:

- frekvencia
- priepustnosť
- šírka prenosuPC zbernice

- Zbernica PC Bus: Bola navrhnutá a vyrábaná firmou IBM pre ich počítače typu IBM PC a IBM PC/XT. Má 62 liniek, z toho 8 pre prenos informácií, teda šírku prenosu 8 bit. Na zbernici sú zapojené konektory, tzv. sloty, pre pripojenie rozširujúcich kariet.
Táto zbernica už obsahovala linky žiadaného prerušenia (IRQ – Interupt ReQuest), ktoré boli nevyhnutné v sitúáciach, kedy zariadenie potrebovalo okamžitú a plnú obsluhu procesorom. Tiež bola vybavená kanálmi pre priamy prístup k pamäti (DMA – Direct Memory Access), pre rýchly prenos údajov z pamäti.IRQ liniek bolo 6 a DMA kanálov 3.

- Zbernica ISA (AT Bus): S príchodom nového procesoru 80286 bolo jasné, že zbernica PC Bus už nebude stačiť a hrozí zníženie výkonu celého počítača. Objavuje sa ISA (Industry Standard Architecture). Tento typ bol vyrobený so 16 bitovou dátovou a 24 bitovou adresovou zbernicou, pričom je spätne kompatibilná s predošlým typom. Boli pridané štyri DMA kanály a päť vodičov pre IRQ. Mala kompatibilitu s procesormi od 80286 po 80486, frekvenciu 8MHz.


- Zbernica MCA: MCA (Micro Chanel Architecture) je novou zbernicou pre počítače IBM PS/2. Šírku prenosu mala 32 bitov, avšak v tzv. prúdovom režime dosahovala 64 bitov. Prinášala mnohé nové funkcie, ako napr. busmastering, alebo softvérové nastavenie prídavných dosiek. Nebola ale kompatibilná s ISA a preto sa neujala.

- Zbernica EISA: EISA (Extended Industrial Standard Architecture) prichádza ako odpoveď na MCA, ale so spätnou kompatibilitou s ISA.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.