referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Elena, Helena
Štvrtok, 18. augusta 2022
Periférne zariadenia II
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: stiby
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 794
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 12m 10s
Pomalé čítanie: 18m 15s
 
Úspech práce s počítačom výrazne závisí od toho, aké informácie sme schopní do neho vložiť a ako ich vieme po spracovaní zobraziť v podobe čo najzrozumiteľnejšej používateľovi. Dnes už totiž vstupom do počítača nemusí byť len text alebo čísla. Čoraz častejšie sa spracováva obrazová informácia - napríklad kozmické snímky zemského povrchu ako podklad pre vytvorenie presných máp neobývaných území. Obrazovú informáciu pochopiteľne nikto nebude "ťukať do klávesnice". Oveľa logickejšie je vyvinúť špeciálne vstupné zariadenie, ktoré družicovú fotografiu zakóduje do tvaru vhodného na počítačové spracovanie. Po spracovaní iné špeciálne výstupné zariadenie mapu vytlačí.
Existuje veľa typov vstupných a výstupných zariadení. Napríklad hlasový vstup umožňuje ovládať počítač ľudským hlasom. Hlasový výstup zase výsledok "povie". Obr. 9 Ďalšie periférne zariadenia PC

VSTUPNÉ ZARIADENIA:
Myš (Mouse)
Patrí medzi vstupné zariadenia. Je to rýchly ovládač počítača. Pomocou myši ovládame programy rýchlejšie ako pomocou klávesnice. Užívateľ ju drží v ruke a pohybuje ňou po podložke. Pohyb myši je prenášaný pomocou špeciálnych snímačov na pohyb kurzora na monitore. Výhodou myši a programov orientovaných na myš je, že väčšina najpoužívanejších funkcií je ponúknutá na monitore v podobe grafického symbolu. Ak chceme aktivovať vyznačenú funkciu, musíme stlačiť tlačidlo - väčšinou ľavé (používa sa termín "click"). Pomocou myši sa ľahko kreslí v grafických programoch. Činnosť myši musí byť zapezpečená zodpovedajúcim programovým vybavením, ktoré je dodávané priamo s myšou.
Význam myši vzrástol s rozšírením MS Windows, kde je myš základným ovládacím zariadením a prakticky sa bez nej nezaobídete. Na trhu sa už objavujú i bezdrátové myši, ktoré pracujú s infračerveným alebo rádiovým spojením.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.