referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Václav
Streda, 28. septembra 2022
Diskové zariadenia
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: stiby
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 490
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Ako bolo uvedené v predchádzajúcej kapitole, poznáme vnútornú a vonkajšiu pamäť. Medzi základné vonkajšie pamäťové média patria diskové zariadenia. Sú to vonkajšie zariadenia, aj keď sú súčasťou základnej jednotky počítača. Sú ovládané pomocou prídavnej karty - radiča diskových zariadení (Disk Controler).

Charakteristika diskových zariadení
Na disky sú ukladané údaje z operačnej pamäte. Disky majú väčšiu kapacitu ako operačná pamäť a po vypnutí počítača sa údaje, ktoré boli uložené na disk nestrácajú. Pomocou diskiet je možné prenášať údaje medzi počítačmi. Na diskety tiež možno archivovať údaje a uložiť ich na bezpečnom mieste.
Údaje sa na disky ukladajú do sústredených stôp tracks, ktoré sú rozdelené na sektory (sectors). Pri pevnom disku je ako keby uložených viac platní nad sebou a rovnaké stopy tvoria valec (cylinder).

Rozdelenie diskových zariadení
Podľa typu nosiča možno diskové zariadenia rozdeliť na dve skupiny:
1. s vymeniteľným záznamovým médiom (diskety, optické disky)
2. s nevymeniteľným záznamovým médiom (pevný disk)

Diskové zariadenia s vymeniteľným záznamovým médiom

Súčasťou základnej jednotky sú aj vstavané disketové jednotky (mechaniky). Nosič informácií (záznamové médium) sa nazýva disketa (pružný disk, floppy disk, FDD). Disketa sa vkladá do disketovej mechaniky (jednotky). PC môže mať jednu alebo dve mechaniky pružných diskov. Na mechanike je svetelná signalizácia: ak kontrolka svieti, so zariadením sa pracuje, t.j. údaje sa čítajú alebo zapisujú na disketu. Vtedy sa disketa nesmie vyberať z mechaniky alebo vkladať do mechaniky.
Okrem klasických magnetických diskov sa začínajú na trhu presadzovať aj optické disky. Údaje sú na nich zaznamenané vo forme núl a jednotiek. Zápis alebo čítanie údajov sa deje pomocou laserového lúča. Podľa možnosti zmeny údajov delíme optické disky na:
1. s nemenným obsahom - tzv. CD-ROM (Compact Disc ROM)
- je možné z nich len čítať
- majú pomerne vysokú kapacitu (stovky MB)
- používajú sa ako rôzne encyklopédie, knižnice, či atlasy
2. so zmeniteľným obsahom – tzv. CD-WORM, CD-RW a optické diskety
- na CD-WORM (Write Once Read Multiple) môže užívateľ informácie zapisovať, ale iba raz, potom sa už chová ako obyčajná CD-ROM
- na CD-RW (Read Write) môže užívateľ informácie zapísať i vymazať viackrát
- optické diskety (FLOPTICA) sú disky s možnosťou opakovaného zápisu; majú tvar ako klasické 3.5" diskety s mierne väčšími rozmermi. Kapacita takejto diskety je okolo 21 MB, resp. 128 MB.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.