referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Pondelok, 26. septembra 2022
Napájacie zdroje na PC
Dátum pridania: 06.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Marko87
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 107
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Každé zariadenie musí byť zásobované elektrickým prúdom a napätím a na to nám pri počítačoch slúžia napájacie zdroje ( na obrázku 1 ). Case - počítačová skriňa
Do počítačovej skrine treba umiestniť zdroj napätia, základnú dosku s procesorom a pamäťami, doplnkové karty a 3,5" a 5,25" zariadenia. Základom každej počítačovej skrine sú tlačítka na prednom panely, ďalej šachty pre disketové, CD, DVD mechaniky a iné interné zálohovacie zariadenia. Väčšina skríň obsahuje pod šachtami LED diódy, ktoré nás informujú o stave napájania a práci pevných diskov. Na zadnej strane nájdeme otvory pre výstup portov základnej dosky (COM, LPT, PS2, USB), ďalej otvory pre výstupy zdroja a prídavných kariet v zberniciach (ISA, PCI, AGP). Skrinky môžeme rozdeliť na Desktop a Tower.
· Desktop: Výhodou Desktop je dostatočná veľkosť pre neskoršie rozširovanie a dostatočné chladenie. Nevýhodou je nutnosť jeho umiestnenia priamo na pracovný stôl, väčšinou pod monitor. Zaberá značnú časť pracovnej plochy. Nosnosť skriniek je navrhnutá tak, aby uniesli tiaž až 17’ monitorov. Modifikácie sa delia na Slim a Super Slim. · Tower: Model Tower je akoby preklopenie Desktopu na bok. Vnútorným priestorom sa teda veľmi od Desktopu nelíši, rovnako má vhodné prúdenie vzduchu, ktoré zabezpečuje vetranie. Táto skriňa sa stavia vedľa monitora, často do pripravenej police pracovného stola či priamo na zem. Tower býva vo variantoch Mini, Midi, Middle a Big podľa vonkajšej prístupnosti k 5,25" pozíciám. Napr. Miditower ich má mať tri. · AT vs. ATX. Rozdiely? Pri ATX sú konektory na pripojenie periférií integrované priamo na základnej doske (zjednodušuje montáž), obsahujú konektory pre štandartné rozhrania plus dvojicu konektorov USB a na pripojenie klávesnice a myši slúži konektor PS/2, elektronicky spínaný zdroj a jeden dvojradový dvadsaťpinový napájací konektor. Hlavný vypínač je nearetačné tlačítko. Štandart AT má porty vyvedené mimo základnú dosku do voľných otvorov pre karty pomocou káblikov, napájací zdroj sa k doskám AT pripája prostredníctom dvojice šesťžilových káblov, zdroj je mechanicky spínaný a má dva jednoradové konektory P8 a P9. Vypínač je tlačítkový, aretačný. Nákup skrine je ovplyvnený formátom základnej dosky. Do ATX skríň môžeme inštalovať AT aj ATX základné dosky. AT skrine sú lacnejšie, po vypnutí sú absolútne odpojené od elektrickej siete. Prerušenie toku elektrického prúdu do ATX skríň možno dosiahnuť vypínačom na zadnej stene zdroja.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Internet
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.