referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Nedeľa, 27. novembra 2022
Vyhľadávacie servery
Dátum pridania: 18.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: janco
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 649
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Čo je vlastne INTERNET?

Na túto otázku možno odpovedať rôzne. V každom prípade je to však celosvetová sieť počítačových sietí. Jej čaro spočíva práve v tom, že dokáže spojiť nielen dva počítače v susedných miestnostiach, ale aj dva počítače na rôznych koncoch sveta. Každý z týchto počítačov alebo serverov má svoju jedinečnú internetovú adresu resp. meno. Servery sú využívané ľuďmi – užívateľmi, ktorí majú tiež jedinečné adresy a majú svoju formu:

meno užívateľa @ server

Internet dnes pozostáva z veľkého množstva počítačov, zastávajúcich úlohu serveru, a vyše 30 miliónov užívateľov na celom svete /šťastie, že nie sú pripojený naraz/. Toto číslo každý deň narastá, podľa niektorých štatistík až o 1 milión užívateľov mesačne.
Veľa ľudí si pojem internet mýli s pojmom WWW, čo je akási forma zbierky elektronických dokumentov, ktoré obsahujú text, zvuk a obrázky alebo video. Na WWW – World Wide Web /sieť obopínajúca planétu/ je iba samotnou časťou internetu

Čo s ním?

e-mail /electronic mail/:

Elektronická pošta je najrozšírenejšia forma využitia internetu. Namiesto posielania listu tradičným spôsobom posielame list pomocou počítača. Má to veľa výhod, najmä to, že pošta dorazí o niekoľko sekúnd.
Mnohým ľuďom sa zdá nelogické jej „adresy“. Skladajú sa z viacerých častí, ktoré majú svoj význam:

Adresa: niekto@post.sk / meno užívateľa/hostit.server

E-mail sa dá posielať pomocou aplikácií ako napríklad Microsoft Outlook, Netscape Messenger alebo Elm. K E-mailu má dnes prakticky prístup aj človek bez aktívneho prístupu na internet. Existujú stovky Freemailových serverov, kde si môže každý založiť svoju schránku, do ktorej sa môže dostať z akéhokoľvek PC. Nevýhodou je to, že sa pošta nedá stiahnuť na lokálny počítač a tam čítať off-line, dá sa prezrieť len on-line. Dnes však takmer každý podobný server ponúka zdarma možnosť prístupu k mailovému kontu cez POP3 prístup, teda za využitia poštového programu, tzv.„mailera“, ktorý ponúka mnohonásobne viac možností práce s elektronickou poštou ako webové rozhranie.

Ako na to?

Vyhľadávače:

Slúžia pre lepšiu orientáciu na internete v rôznych oblastiach – od cestovania, vzdelávania, zábavy, kultúru až po tie najobyčajnejšie obyčajnosti všedného života.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.