referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Streda, 30. novembra 2022
Vstupno - výstupné zariadenia
Dátum pridania: 29.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: anna.povalova
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 936
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 10s
Pomalé čítanie: 9m 15s
 
Takmer všetky programy potrebujú pre svoju činnosť vstupné údaje, ktoré spracujú a zobrazia výsledky, čiže poskytnú výstupné údaje. Počítač vlastne prostredníctvom nich komunikuje s okolím.

Vstupné zariadenie spracuje informácie z reálneho sveta, zmení ich na
digitálne údaje a prenesie do počítača. Výstupné zariadenie prenáša digitálne údaje z počítača do nášho sveta

Aby sme mohli využívať vstupno-výstupné zariadenia, potrebujeme softvér, ktorý s nimi dokáže pracovať a komunikovať.

Vstupnými zariadeniami môžu byť:
▪ klávesnica- odovzdáva do základnej jednotky informácie o stlačení alebo uvoľnení nejakého klávesu. Svojím spôsobom je centrom klávesnice vlastne špecializovaný jednočipový mikropočítač, ktorý tieto služby zabezpečuje. Z klávesnice do základnej jednotky sa teda prenáša kód stlačeného, resp. uvoľneného klávesu. Každá klávesnica k osobnému počítaču má tzv. funkciu autorepeat. Ak podržíme kláves stlačený určitý čas, začne sa znak automaticky opakovať.
▪myš- je to v podstate malá škatuľka s dvoma alebo troma tlačidlami. V súčasnosti sa k týmto tlačidlám pridávajú rôzne ďalšie ovládacie a navigačné prvky (napr. rolovacie koliesko), ktoré sú určené najmä na zrýchlenie rolovania obrazu, čo sa s výhodou používa najmä pri prezeraní niektorých stránok na internete. Na spodnej strane myši je gumová guľôčka, ktorá sa pri pohybe myši odvaľuje po podložke. Otáčanie guľôčky je v x-ovom a y-ovom smere snímané a vysielané do počítača. Použitie myši a význam jej tlačidiel závisí od programu.
Takto definovaná myš je klasická mechanicko-optická myš. Existujú však rôzne variácie, napr. optická myš alebo ultrazvuková myš. U optickej myši je guľôčka nahradená dvojicou svetelného vysielača a prijímača (najčastejšie na báze LED diód). Podobný princíp je aj pri ultrazvukovej myši. Ďalším pojmom, s ktorým sa u myši stretneme, je jej rozlišovacia schopnosť čiže presnosť. Udáva sa v DPI (Dot Per Inch = bodov na palec). Klasické opto-mechanické myši dosahujú presnosť od 200 dpi do 2400 dpi. Optické a ultrazvukové aj 6000 dpi. Myš sa najčastejšie pripája k počítaču pomocou kábla na sériový port alebo na PS/2 port a menej často na paralelný port. Vyrábajú sa aj varianty s bezdrôtovým pripojením na báze infračervených lúčov alebo rádiových vĺn.
▪grafický tablet- slúži na kreslenie obrázkov v grafických editoroch. Skladá sa z dvoch častí – z podložky a špeciálneho pera bez hrotu.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Sobota, Branislav: ABC o PC 2001, Vydavateľstvo Oriens, Košice 2001, INFORMATIKA pre stredné školy, SPN
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.