referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Štvrtok, 1. decembra 2022
Štatistické metódy
Dátum pridania: 11.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: gvendolina
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 592
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 11m 10s
Pomalé čítanie: 16m 45s
 
1. Základné pojmy

Predmetom štatistického skúmania sú súbory spoločenských hromadných javov. Štatistika neskúma jednotlivé prípady, z ktorých sa súbor skladá izolovane, ale skúma javy v celistvosti. Hovoríme, že skúma hromadné javy. Štatistické súbory sa skladajú z jednotlivých štatistických jednotiek. Štatistické jednotky sú nositeľmi štatistických znakov, ktoré charakterizujú vlastnosti skúmaného hromadného javu. Štatistická jednotka, štatistický znak a štatistický súbor sú teda základnými pojmami, ktoré používame v celom procese štatistického skúmania. 2. Základné charakteristiky štatistického súboru

V teórií štatistiky poznáme dva hlavné druhy základných charakteristík štatistického súboru:
a) charakteristiky úrovne, ktoré nazývame stredovými hodnotami
b) charakteristiky variability, ktoré skúmajú rozloženie hodnôt kvantitatívnych znakov okolo stredných hodnôt


2.1.1 Stredné hodnoty

Stredná hodnota je súhrnná zovšeobecňujúca charakteristika skúmaného kvantitatívneho znaku v príslušnom štatistickom súbore. Stredné hodnoty vypočítame z absolútnych i pomerných čísel.

Medzi stredné hodnoty patria :
Ţ aritmetický priemer
Ţ harmonický priemer
Ţ geometrický priemer
Ţ modus
Ţ medián

Veľkosť hodnoty prvých troch druhov stredných hodnôt - priemerov – závisí od veľkosti hodnôt všetkých prvkov príslušného štat. súboru. Medián a modus slúžia na charakteristiku typických vlastností štatistického radu. Ich hodnota nezávisí od všetkých jednotiek štat. radu.
Podmienkou správnosti použitia strednej hodnoty v štatistike je rovnorodosť štatistického súboru, z ktorého vypočítame príslušnú strednú hodnotu. Štat. jednotky súboru sa môžu líšiť veľkosťou hodnoty skúmaného znaku, no musia byť kvalitatívne rovnorodé.

2.1.2 Aritmetický priemer

Aritmetický priemer je stredná hodnota, ktorá sa v praxi najviac používa. Reprezentatívna hodnota aritmetického priemeru je tým väčšia , čím je súbor rovnorodejší. Rovnicu, ktorú možno stanoviť pre aritmetický priemer, ako aj pre ostatné druhy priemerov, môžeme všeobecne vyvodiť na základe tejto určujúcej vlastnosti. Určujúcou vlastnosťou aritmetického priemeru je taká kvantitatívna vlastnosť, ktorá sa po nahradení hodnôt všetkých štatistických jednotiek radu priemerom nezmení. Určujúca vlastnosť arit. priemeru je charakterizovaná tým, že sa súčet hodnôt štatistického radu , z ktorého počítame arit.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.