referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Videokonferencia
Dátum pridania: 16.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mikhayl
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 305
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Videokonferencia je vzdialená ineraktívna komunikácia medzi dvomi a viacerymi účastníkmi, pričom dochádza medzi nimi k prenosu zvukovej a obrazovej informácie (účastníci sa vidia aj počujú).
Aby sme sa mohli zapojiť do videokonferencie, potrebujeme mať multimediálny počítač. To je taký, ktorý dokáže pracovať s viacerými typmi dát – nielen textovými a grafickými, ale aj zvukovými.
Prenos multimediálnych informácii je veľmi náročný na prenosovú rýchlosť siete. Dôležité je, aby bola určitá prenosová rýchlosť „garantovaná“ po celej dĺžke spojenia. To znamená, že máme linku s danou prenosovou rýchlosťou plne k dispozícii. Ak napríklad realizujeme videokonferenciu v rámci školske siete, ktorá slúži pre mnohých používateľov, kvalita prenosu závisí od jej momentálnej zaťaženosti.
Okrem hardvéru a rýchleho sieťového pripojenia je potrebné mať na počítači nainštalovaný softvér, ktorý umožní realizovať vídeokonferenciu – vídeokonferenčnú aplikáciu. Rozhovor nadviažeme tak, že zadáme IP adresu počítača, ktorý používa náš partner. Videokonferenčná aplikácia by mala mať nasledujúce vlastnosti:
 mala by zobrazovať základné informácie o všetkých účastníkoch.  mala by umožňovať, aby každý účastník konferencie mohol vidieť všetkých ostatných účastníkov, ktorý visielajú obraz.  mala by umožňovať aj textovú komunikáciu (napr. ak si chcú účastníci vymeniť e-mailové adresy, odstrániť poruchu zvukového prenosu a pod.).  všetci účastníci konferencie by sa mali navzájom počuť
 mala by poskytovať „grafický priestor“, do ktorého môžu všetci účastníci písať a kresliť (niečo ako školská tabuľa).  mala by umožňovať zdielanie aplikácii bežiacich na počítačoch účastníkov diskusie, aby si mohli navzájom poradiť, ako ich používať, prípadne ako vyriešiť problém, ktorý pri ich používaní nastal.  mala by byť nezávyslá od používaného operačného systému, aby spolu mohli komunikovať používatelia nezávisle od toho aký majú nainštalovaný OP systém (windows, MacOS, Unix..).  mala by umožňovať komunikáciu medzi dvomi, alebo viacerými používateľmi.  Všetky tieto podmienky málokedy spĺňa jedna videokonferenčná aplikácia. Závisí od používateľa, ktoré z nich sú pre neho najdôležitejšie a na základe toho si vyberie najviac vyhovujúcu aplikáciu (napr. CU – SeeMe, MS NetMeeting,..
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.