referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Michal, Michaela
Piatok, 29. septembra 2023
MS-DOS
Dátum pridania: 20.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: qwerzy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 538
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 10m 20s
Pomalé čítanie: 15m 30s
 
Hoci znie „operačný systém“ pomerne vznešene, v skutočnosti ide pre užívateľa o akúsi skupinu príkazov, pomocou ktorých obsluhuje počítač. Dá sa teda povedať, že po pochopení základných pojmov a princípov činnosti sa Vám stačí naučiť niekoľko príkazov ( pre 90-percentnú činnosť dokonca vystačíte zhruba so siedmimi príkazmi).
Názov MS-DOS vznikol z následovných veľkých písmen MicroSoft – Diskový Operačný Systém. Operačný systém MS-DOS vytvoril v roku 1975 BILL GATES, vtedy 19-ročný. Bol základom pre programovú spoločnosť Microsoft, pre rozšírenie výroby osobných počítačov firmy IBM. Základom pre jeho vývoj bol najúspešnejší operačný systém pre 8-bitové počítače, systém CP/M, ktorému sa podobá najmä svojou stavbou. Postupne sa systém MS-DOS stal vo svete najrozšírenejším operačným systémom pre 16-bitové osobné počítače. Jeho rôzne vývojové verzie sa používali vo väčšine vyrábaných osobných počítačoch od najrôznejších výrobcov. Pod pojmom operačný systém sa skrýva súhrnné označenie pre technické aj programové prostriedky počítača (spôsob, ako aj celý systém vytvorený), v užšom zmysle skupina programov, ktorá zabezpečuje nasledovné funkcie.
Úlohou operačného systému je riadiť priebeh aplikačných programov, dozerať na vzájomnú súčinnosť jednotlivých častí technického vybavenia a poskytovať používateľovi počítača rôzne pomocné služby, ktoré uľahčujú obsluhu počítača. Základom pre naštartovanie operačného systému v počítači je použitie systémovej diskety, ktorá obsahuje základné moduly operačného systému MSDOS.SYS, IO.SYS a COMMAND.COM, prípadne aj externé príkazy vo forme súborov COM alebo EXE a ďalšie obslužné programy. Ak má počítač pevný disk, možno po nagenerovaní systému na pevný disk uskutočniť štart systému aj z tohto média.

Operačný systém sa skladá z:
- riadiaceho programu
- obslužných programov
- prekladačov

1.Riadiaci program
Úlohou riadiaceho programu je koordinovať priebeh programov v počítači a starať sa o spoluprácu všetkých častí počítača.
Napr.: Po ukončení spracovania jednej časti programu sa riadiaci program postará o to, aby bola do základnej jednotky uložená nasledujúca časť programu.
Najdôležitejšie časti riadiaceho programu sú:
a)riadenie spracovania – je časťou operačného systému, ktorý riadi a kontroluje štartovanie, činnosť a ukončenie vykonávania programu.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
MS-DOS SOŠ 3.0043 386 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.