referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Štvrtok, 1. decembra 2022
Informačné systémy
Dátum pridania: 23.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Strecka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 015
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
Dnes sa používajú informačné systémy založené na rôznych technológiách, pričom v malých a stredných firmách sú nešťastne rozšírené práve tie najmenej dokonalé. Sú to informačné systémy využívajúce aplikácie a operačné systémy MS Windows, niekde často ešte aplikácie a operačné systémy MS DOS. Tieto informačné systémy bežia ako aplikácie paralelne na všetkých počítačoch v sieti, pričom na jednom z nich je zároveň diskový databázový priestor informačného systému. Je to jeden z mnohých rovnakých počítačov - nazývajme ho centrálny počítač. Aplikácia bežiaca na centrálnom počítači pristupuje k dátam na tom istom počítači. K svojej funkčnosti teda ani nevyžaduje sieť. Na ostatných počítačoch v sieti, hardvérovo i systémovo rovnakých, beží tá istá aplikácia s jediným rozdielom - aplikácia z týchto počítačov pristupuje sieťovo k dátam umiesteným na centrálnom počítači. Predchádzala tomu éra diskiet. Je nepochopiteľné, že vo veľkej miere sa tieto problematické a zastaralé systémy používajú doteraz a nie sú nahradené modernými a dokonalými informačnými systémy. Dnes sú najkvalitnejšie tie informačné systémy, ktoré sú budované na princípe silného servera. Sú to najmä systémy na báze webového rozhrania. Veľkou výhodou týchto systémov je skutočnosť, že na strane klientského počítača, odkiaľ sú vyžiadané všetky úlohy v systéme, nemusí byť inštalovaná žiadna aplikácia. Postačuje webový prehliadač, ktorý je súčasťou každého známejšieho operačného systému.

Informačné systémy zasiahli už aj do tých najkrajnejších oblastí spoločenského života. Známe sú informačné systémy počítačové, mobilné, marketingové, manažérske, podnikové, komplexné, či geografické.
Geografické informačné systémy (GIS)
Dnes sú najdynamickejšie sa rozvíjajúcími informačnými technológiami vôbec. Zvlášť v posledných rokoch sa stali súčasťou tvorby informačných systémov v takých oblastiach akými sú životné prostredie, geografia, geológia, geofyzika, geodézia ale aj bankovníctvo, marketing, humanitné alebo demografické výskumy, medicína či biológia. Vzrástol počet fungujúcich GIS v súkromnom aj vo verejnom sektore.V minulosti boli prekážkami nasadzovania takýchto riešení hlavne vysoké ceny hardvéru, softvéru a grafických dát. Vďaka rýchlemu rozvoju technológii sú ceny dnešných počítačov vyhovujúcich požiadavkám GIS stávajú priateľnými. Veľmi zjednodušene možno povedať, že užívateľ má v rámci GIS možnosť pripájať svoje informačné údaje k najrôznejším grafickým objektom v digitálnej mape.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.