Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Slovenske portály

Slovíčkom portál sa označuje stránka, ktorá vám ponúka širokú škálu informácií a služieb. Medzi najvýznamnejšie katalógové portály na slovenskom internete patria Zoznam.sk, Szm.sk a Atlas.sk

Prvým bol Superzoznam - szm.sk. Superzoznam sa rozhodol pre jednoduchý textový dizajn, vďaka ktorému sa jeho stránky načítavajú pomerne rýchlo. Ponúka prehľadné rozdelenie kategórií so stránkami slovenského internetu s informáciou hodnotenia a aktuálnosti stránky. Veľkou výhodou je zobrazovanie počtu nových odkazov v jednotlivých kategóriách a samostatné kategórie s najlepšími, aktuálnymi a náhodnými stránkami.


Superzoznam ponúka aj spravodajstvo. Výhodou je predvolenie témy, ktorá vás oslovuje, a tá sa bude na hlavnej stránke pre vás objavovať vždy aktuálna. Môžete si na prvú stránku umiestniť aj tv-program, meniny, čas, spravodajstvo, vtipy, výroky, kurzy, počasie, horoskop, tipovanie, denníček, recept, obrázky, náhodné linky, vyhľadávače a iné.

Ďalšími výhodami na Superzozname sú tiež regionálne triedené informácie. Môžete si priamo z vašeho mesta vybrať firmu, kino, alebo prípadne spravodajstvo. Veľmi významným projektom je Superzoznam cédečko, vďaka ktorému si môžete dať napáliť čokoľvek, čo nájdete na internete. Na tomto portále nechýba ani chat, pohľadnice, zoznam internetových domén, zoznam obchodov, informácie o EÚ, alebo PSČ a UTO. Veľmi praktickým je používať neplatený mail, alebo www bez reklám - registrácia je jednoduchá a vo vašej adrese máte iba 3 písmenka (fero@szm.sk) a zároveň (fero@szm.com). Vyhľadávanie je dostupné priamo z hlavnej stránky vo viac ako 20-tich kategóriách.

Najznámejším a momentálne najnavštevovanejším portálom s katalógom internetových adries je zoznam.sk (podľa iaudit.sk). Pekne dizajnovo spracovaný katalóg stránok na slovenskom internete sa snaží ponúkať služby s čo najšírším zamerním. Medzi hlavné kategórie patrí denné spravodajstvo, informácie o peniazoch, hry, auto centrum, posielanie sms, mapy, cestovanie, profesia - hľadanie si práce. Taktiež máte možnosť personalizácie stránky - teda upravenia podľa vlastných potrieb. Na úvodnú stránky si môžete nastaviť aktuálny čas, dennú tlač, spravodjastvo TASR, počasie, horoskop, sms bránu, novozaradené odkazy, recepty, tv program, kurzy a iné. Podľa vašej chuti si môžete nastaviť farby celej stránky zoznam.sk.

Kategórie s informáciami, ktoré Zoznam ponúka su naozaj rozsiahle a na vysokej úrovni.

Len na podstránke cestovanie nájdete niekoľko ďalších podkategórií, zoznam CK, prehľad voľných chát na území celého slovenska atď. Na Zozname nájdete aj pohľadnice, vyhľadávanie firiem, diskusie vo fórach, prepojenie na zoznamovací server randenie, autobazár, počasie, kiná, horoskopy, tv-program a iné.

Najmladším portálom zo spomínanej trojky je Atlas.sk, ktorý sa v rekordnom čase dostal medzi špičku slovenského internetu. Katalógový zoznam adries síce zatiaľ nie je na takej úrovni ako na Szm, alebo Zozname, o to sa Atlas snaží ponúkať kvalitnejšie služby. Samozrejmosťou je personalizácia nie len úvodnej stránky, ale celého portálu vďaka službe miniPAS. To znamená, že ak ste sa prihlásili, automaticky môžete používať vlastnú SMS bránu, nastaviť si svoje spravodajstvo, sledovanie nových liniek v jednotlivých kategóriách, akcie, či program divadiel, kín a tv, obľúbené odkazy, sviatky, firmy, horoskopy, počasie a iné.

Medzi najzaujímavé služby Atlasu patria aj obchody (vytvorenie si vlastného internetového obchodu), mojMAIL, mojWEB (nástroje pomáhajúce pri výrobe stránky a menej zdatným užívateľom), mojCHAT, Overland (jedna z najúspešnejších webových internetových hier na Slovensku). Server ILS umožnuje nastavenie komunikácie v programe netmeeting medzi slovákmi. Vďaka sekcii download si môžete stiahnuť volne šíriteľný softvér, ktorý Atlas odporúča. Oproti dvom spomínaným portálom má Atlas jednoznačne výhodu v súťažiach, ktoré raz začas ponúka (ikeď súťaže sa nájdu aj na Zozname).

Vďaka službe Spolužiaci si môžete vytvárať virtuálne triedy a nechávať si odkazy - prípadne hľadať zabudnutých spolužiakov. Medzi najnovšie služby patria Zábava (prehľad kultúrnych podujatí aj s možnosťou vyhľadávania) a Mapy (zrejme najlepšie prepracované mapy na slovenskom internete).

Linky:
http://www.zoznam.sk - www.zoznam.sk
http://szm.sk - szm.sk
http://atlas.sk - atlas.sk

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk