referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milica
Streda, 17. augusta 2022
Messengery
Dátum pridania: 03.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bacill
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 933
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Internet vo svojích prvopočiatkoch slúžil iba na komunikáciu medzi strojmi a rôznymi zariadeniami. Komunikácia ľudí cez internet ohúrila svet a z internetu sa stalo najrýchlejšie sa vyvíjajúce médium. Dnes je bežné kontaktovať ľudí z opačných koncov zeme cez e-mail, alebo si s niekym pokecať na chat-e. Na odpoveď e-mailu však vždy musíte čakať a na chat-e nemusíte stretnúť tú správnu osobu. Kombináciou týchto dvoch formiem internetového dorozumievania sa stali messengery.

Messenger by sa dal preložiť ako prenášateľ správ. Je to program, ktorý umožňuje komunikáciu s ľudmi z rôznych kútov sveta v reálnom čase. Navyše vždy máte prehľad, kto z vaších známych sa práve nachádza pri počítači. Medzi najznámejšie messengery patria AOL, Yahoo, MSN - Netmeeting, Odigo a ICQ.

MSN a jeho brat Netmeeting od firmy Microsoft sa pravdepodobne nachádza aj vo vašom počítači. Ide o softvér, ktorý sa inštaluje súčasne s niektorými verziami Windows. MSN Messenger je veľmi jednoduchý a nenáročný. Pomocou neho môžete konatovať ľudí zo svojho zoznamu, ktorých ihneď vidíte, či sú pri počítači, alebo si s nimi môžete rovno zachatovať. Ovládanie je jednoduché a samotný MSN neponúka veľa funkcií. Rozšírené možnosti komunikácie získate použitím programu Netmeeting, ktorý sa pravdepodobne tiež nachádza na vašom disku. Môžete si so známymi kľudne aj zatelefonovať, prenášať obraz z videokamery, kresliť spoločný obrázok, alebo dokonca ovládať na diaľku iný počítač. Na adrese ils.atlas.sk nájdete návod na obsluhu, ako aj možnosť pripojiť sa na nový - prvý a jediný server v SR, umožňujúci nájsť ľudí, ktorí sú práve on-line a pripravení na živý rozhovor, či už písmom, zvukom, alebo obrazom.

Superzoznam communicator - Odigo ponúka naozaj nezvyčajné možnosti v komunikácii medzi užívateľmi - komunikácia v reálnom čase textovými správami, hlasom (telefonovanie cez internet), posielanie si stránok, či súborov. Vysoká pozornosť sa tiež venuje vyhľadávaniu ľudí. Máte možnosť vyhľadávať ľudí, ktorí surfujú po tých istých stránkach ako vy, a tak sa predpokladá, že majú rovnaké záujmy, alebo jednoducho vyhľadávať ľudí podľa množstva kritérií, ako je napríklad vek, miesto pobytu, záujmy, aktuálna nálada, či manželský stav... Zadefinovať kritériá, napr. pre vyhľadávanie slobodného dievčaťa vo veku 18-23 rokov s náladou pokecať si, nie je žiaden problém. Navyše Superzoznam communicator je celý v slovenčine a je plne kompatibilný s ICQ. Stiahnuť si ho môžete na szm.sk/odigo

ICQ (I Seek You) - Aj napriek silným konkurentom, patrí medzi úplnú jednotku. Prvú verziu tohto fenomenálneho programu spustila Izraelská spoločnosť Mirabilis už v roku 1996 a dnes sa môže pýšiť so 100 mil. užívateľov (podľa počtu downloadov na download.com). Cez ICQ môžete nielen posielať stručné správy, súbory, chatovať v jednej miestnosti naraz napríklad aj s piatimi kamarátmi, ale aj telefonovať cez nový ICQphone (zvukom) na iné počítače a do zahraničia, posielať internetové adresy, ktoré sa otvoria priamo v prehliadači, alebo si jednoducho zahrať nejakú hru. ICQ ponúka veľa možností komunikácie, no medzi dôležité kritéria patrí aj rýchlosť, ovládateľnosť a funkčnosť. ICQ tiež ponúka širokú škálu služieb cez svoju web stránku icq.com. Na nej si môžete nájsť rôzne vylepšenia (vzhľad, hry, rozšírené funkcie komunikácie) a tiež si nájsť budúceho kamaráta z opačného konca zeme, ktorý má podobné záujmy ako vy. Máte možnosť vytvoriť si komunikačnú stránku, alebo zakomponovať niektoré nástroje ICQ do vlastnej web stránky (indikátor vašeho prihlásenia, posielanie správ, chat atď..). ICQ si môžete stiahnuť aj na českej stránke www.icq.cz/download. Na tejto adrese nájdete v českom jazyku rôzne návody na obsluhu.

Výhody komunikátorov využíva naozaj nespočetne veľa užívateľov. Niektorí iba kvôli zábave, pre iných je to neoceniteľný nástroj pre každodennú prácu. Pretože vďaka komunikátorom máte vždy poruke všetkých vašich známych, obchodných partnerov a prípadne klientov. Jednoduché - farbou vyznačení práve pracujú s počítačom, klik! Nedoporučujeme používať komunikátory na počítačoch, v ktorých sa nachádzajú dôležité údaje. Komunikátory sa tak isto ako aj rôzne servery na internete stávaju terčom útokov hackerov (nadaných ľudí, ktorí sa nabúrajú do systému a ukradnú data, prípadne systém poškodia). Pre bežných užívateľov prakticky nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Ak pracujete na slabom - nevýkonnom počítači, neinštalujte si najnovšiu verziu, ktorá má vysoké nároky na hardware. Použite radšej niektorú zo starších verzií, alebo napríklad program miranda (miranda.host.sk), čo je veľmi zjednodušené ICQ v slovenskom jazyku.
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.