Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Internet: Najdôležitejšie je, nájsť čo hľadáte

Internet je momentálne najväčším a najdostupnejším zdrojom informácií pre všetkých ľudí. Informácie majú svoje adresy, na ktorých sa nachádzajú a tie sú triedené do rôznych internetových katalógov. Zoznamy a katalógy sa stávajú často hlavným východiskovým bodom pri hľadaní informácií. Záleží od kvality katalógu, koľko internetových adries obsahujú, u nás sú najväčšími www.zoznam.sk a www.superzoznam.sk.

Katalógové vyhľadávanie spočíva v tom, že si prezeráte zoznamy s internetovými adresami, alebo zadáte vyhľadávať kľúčové slovo, ktoré by sa malo nachádzať v názve, alebo popise stránky. Fulltextové vyhľadávače sa snažia neustále prezerať postupne všetky stránky na internete, z ktorých si tvoria vlastnú databázu kľúčových slov. Ak by ste chceli vyhľadávať kľúčové slovo - slová v obsahu jednotlivých stránok, musíte použiť funkciu fulltextového vyhľadávania. Medzi najznámejšie svetové fulltextové vyhľadávače patria aj www.google.com a www.yahoo.com. Veľmi obľúbeným je google ktorí získal zatiaľ najviac ocenení. Jeho najväčšími prednosťami sú jednoduchá a prehľadná grafika, rýchlosť, funkčnosť a množstvo funkcií.

Google sa automaticky prispôsobuje do slovenského jazyka. Vyhľadávanie je jednoduché. Do kolonky napíšete kľučové slovo, napríklad TÁBORY a stlačíte hľadať. Google vám vypísal zoznam všetkých stránok, ktoré má v databáze a obsahujú slovo TÁBORY. Keďže nemôžeme prezrieť všetkých 14-tisíc odkazov, musíme informáciu spresniť. Napíšme DETSKÉ TÁBORY. Výsledkom je už iba 980 liniek na rôzne stránky z celého sveta, ktoré obsahujú obidve kľúčové slová, teda DETSKÉ a TÁBORY. Ak by sme chceli byť ešte presnejší, môžeme tieto slová dať do uvodzoviek "DETSKÉ TÁBORY". Znamená to, že Google bude vyhľadávať iba stránky, na ktorých sa nachádzajú tieto slová zasebou, presne tak, ako to máme v uvodzovkách. Odkazov na stránky je už iba 424. Stále sa tam však vyskytujú stránky, ktoré nás nezaujímajú. Ak by sme hľadali tábor na Slovensku, nezaujímajú nás odkazy na stránky ktoré sú napríklad v Čechách. Preto môžeme dať vyhľadávať náš kľúčový reťazec iba na slovenských stránkach. Napíšeme "DETSKÉ TÁBORY" SITE:.SK. Výsledkom je už iba 56 táborov, resp. stránok, ktoré súvisia s detskými tábormi.

Kombináciou vhodných slov môžete nájsť na internete informácie, o ktorých ste ani netušili, že sa tam nachádzajú. Môžete si nájsť svojho menovca, rôzne články v novinách, ale aj voľné programy na stiahnutie. Skúste napísať do kolonky vaše meno. Alebo e-mail vašeho kamaráta.
Ak budete mať štastie, môžete takto natrafiť aj na rôzne diskusné skupiny, kam váš kamarát píše príspevky.

Ak hľadáte napríklad zaujímavý screensaver (šetrič obrazovky), skúste napísať SCREENSAVER FREE DOWNLOAD. Ak vás zaujíma kde by ste si stiahli voľné hry, napíšte napríklad GAMES FREE DOWNLOAD alebo HRY DOWNLOAD SITE:.SK pre hry stiahnuteľné na Slovensku. Tiež môžete vyskúšať program kín príkazom napríklad KINÁ PROGRAM BRATISLAVA SITE:.SK.

Príkazy upresňujúce hľadanie sa píšu za kľúčovými slovami a oddeľujú sa medzerou. Môžete používať medzi slovami aj príkazy AND OR -. Napríklad ak hľadáte stránky vašeho kamaráta, ktorý má prezývku BASY a nechcete aby sa objavili aj stránky súvisiace s hudbou (hudobné basy), napíšte to takto BASY -HUDBA -ZVUK -HLAS SITE:.SK. Ak neviete presne čo hľadáte, môžete vyskúšať aj listovanie v katalógu internetových stránok na adrese directory.google.com. Ak hľadáte na internete nejaký vhodný obrázok, vyskúšajte na adrese http://images.google.com. Všetky funkcie a príkazy tohto vyhľadávača sa dajú naučiť na stránke http://www.google.com/help/index.html. Po zvládnutí základných príkazov, ktoré vám umožnia vyhľadávať informácie presnejšie zistíte, že internet je naozaj zdrojom nevyčerpateľných informácií. Nezabúdajte ale, že knihy, písomná pošta, stretávanie sa s priateľmi, nakupovanie v potravinách a iné bežné nedigitálne činnosti ešte stále majú niečo do seba.

Zdroje:
http://www.google.com/help/index.html -

Linky:
http://google.com - google.com
http://yahoo.com - yahoo.com
http://images.google.com - images.google.com
http://www.google.com/help/index.html - www.google.com/help/index.html

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk