referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
Internet: Najdôležitejšie je, nájsť čo hľadáte
Dátum pridania: 08.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bacill
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 571
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Internet je momentálne najväčším a najdostupnejším zdrojom informácií pre všetkých ľudí. Informácie majú svoje adresy, na ktorých sa nachádzajú a tie sú triedené do rôznych internetových katalógov. Zoznamy a katalógy sa stávajú často hlavným východiskovým bodom pri hľadaní informácií. Záleží od kvality katalógu, koľko internetových adries obsahujú, u nás sú najväčšími www.zoznam.sk a www.superzoznam.sk.

Katalógové vyhľadávanie spočíva v tom, že si prezeráte zoznamy s internetovými adresami, alebo zadáte vyhľadávať kľúčové slovo, ktoré by sa malo nachádzať v názve, alebo popise stránky. Fulltextové vyhľadávače sa snažia neustále prezerať postupne všetky stránky na internete, z ktorých si tvoria vlastnú databázu kľúčových slov. Ak by ste chceli vyhľadávať kľúčové slovo - slová v obsahu jednotlivých stránok, musíte použiť funkciu fulltextového vyhľadávania. Medzi najznámejšie svetové fulltextové vyhľadávače patria aj www.google.com a www.yahoo.com. Veľmi obľúbeným je google ktorí získal zatiaľ najviac ocenení. Jeho najväčšími prednosťami sú jednoduchá a prehľadná grafika, rýchlosť, funkčnosť a množstvo funkcií.

Google sa automaticky prispôsobuje do slovenského jazyka. Vyhľadávanie je jednoduché. Do kolonky napíšete kľučové slovo, napríklad TÁBORY a stlačíte hľadať. Google vám vypísal zoznam všetkých stránok, ktoré má v databáze a obsahujú slovo TÁBORY. Keďže nemôžeme prezrieť všetkých 14-tisíc odkazov, musíme informáciu spresniť. Napíšme DETSKÉ TÁBORY. Výsledkom je už iba 980 liniek na rôzne stránky z celého sveta, ktoré obsahujú obidve kľúčové slová, teda DETSKÉ a TÁBORY. Ak by sme chceli byť ešte presnejší, môžeme tieto slová dať do uvodzoviek "DETSKÉ TÁBORY". Znamená to, že Google bude vyhľadávať iba stránky, na ktorých sa nachádzajú tieto slová zasebou, presne tak, ako to máme v uvodzovkách. Odkazov na stránky je už iba 424. Stále sa tam však vyskytujú stránky, ktoré nás nezaujímajú. Ak by sme hľadali tábor na Slovensku, nezaujímajú nás odkazy na stránky ktoré sú napríklad v Čechách. Preto môžeme dať vyhľadávať náš kľúčový reťazec iba na slovenských stránkach. Napíšeme "DETSKÉ TÁBORY" SITE:.SK. Výsledkom je už iba 56 táborov, resp. stránok, ktoré súvisia s detskými tábormi.

Kombináciou vhodných slov môžete nájsť na internete informácie, o ktorých ste ani netušili, že sa tam nachádzajú. Môžete si nájsť svojho menovca, rôzne články v novinách, ale aj voľné programy na stiahnutie. Skúste napísať do kolonky vaše meno. Alebo e-mail vašeho kamaráta.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: http://www.google.com/help/index.html
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.