referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Streda, 25. mája 2022
Vírusy a červy
Dátum pridania: 12.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bacill
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 695
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Vírus je niekým dômyselne napísaný miniprogram, ktorého spustenie má zväčša deštruktívne následky. Vírus môže zmazať niektoré súbory, alebo ich odoslať prostredníctvom Internetu niekomu inému. Zároveň sa dokáže sám kopírovať napríklad prostredníctvom počítačovej siete, Internetu, prípadne disketami. Nie je to teda žiadna digitálna choroba, ani žiadna chyba v počítači. Ide o zlomyseľný program, ktorý niekto vytvoril. Programátori počítačových vírov sú veľmi mladí ľudia, prevažne od 12 do 30 rokov. Väčšinou ich vytvárajú, aby dokázali sebe a svojmu okoliu svoje kvality. Žiaden vír nie je schopný sa sám aktivovať a ani zničiť váš hardvér. Aby mohol vír spustiť svoju deštrukčnú, prípadne reprodukčnú činnosť, musí byť spustený nevedomým užívateľom.

Vírom sa často chybne označuje každý program, ktorý akýmkoľvek spôsobom infiltruje váš počítač, teda neoprávnene vstúpi do vášho systému a zároveň aj do vašich dát. Ide ale o niekoľko typov programov, z ktorých víry tvoria iba jednu skupinu. Počítačový vírus sa bez vedomia používateľa pripája k iným programom, dokumentom, prípadne k systémovým oblastiam diskov, prepisuje, alebo inak modifikuje dáta v počítači, reprodukuje sa a popri tom môže vydávať rôzne grafické alebo zvukové efekty. Existuje veľmi veľa druhov počítačových vírov, podľa typu infiltrácie a ich funkcie (Boot vírusy, Súborové vírusy, Makro vírusy, Skriptové vírusy, Kryptovacie vírusy, Stealth vírusy atď..)

Trójsky kôň je program, ktorý navonok pôsobí neškodne a navodzuje dojem užitočnosti. V dokumentácii k programu sa môžete dočítať o funkciách programu, ktoré však program buď vôbec nevykonáva, alebo na pozadí vykonáva nepozorovane nejaký druh deštrukcie dát. Trójske kone sa nereprodukujú a v dnešnej dobe sú veľmi málo rozšírené.

Backdoory (backdoors) sú programy podobné trójskym koňom. No dáta vo vašom počítači neničia, ale tajne poskytujú informácie prostredníctvom internetu autorovi vírusu. Ten môže váš počítač úplne ovládať, prípadne dáta kradnúť, alebo ich priamo na vašom počítači modifikovať. Samozrejme iba ak je počítač pripojený na sieť, resp. Internet.

Žartovný program (joke) je program, ktorý pre zábavu pôsobí ako vír a navodzuje deštrukciu vašich dát. Po ukončení programu si ale vydýchnete, pretože zistíte, že išlo iba o vtip.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.