referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Streda, 21. februára 2024
Virus 3
Dátum pridania: 28.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MELON
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 496
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Vírus je krátky program, ktorý sa nekontrolovane rozmnožuje a môže prevádzať ďalšiu činnosť. Ta ma niekoľko cieľov: rôznymi hláskami provokovať uzivatela, narušiť pripadne uplne zmazať data na pevnom disku. Delenie vírusov podľa toho, ako sa prejavujú.
Ľahké virusi sú: Hranie melódie a zmazanie obrazovky. Tieto vírusy nespôsobujú žiadnu škodu len zaberajú miesto na disku alebo v pamäti. Mierne virusi: škodia, ale nie na najcitlivejsich miestach počítača ( napr. tie, ktoré resetuju počítač). Taške vírusy - za určitých okolnosti alebo uplne náhodné môžu zmazať časti súborov alebo cele súbory, čí adresáre.

Tie najtvrdšie mazu cely disk. Vírusy bývajú tiež načasované na nejaký významný dátum napr. Novy Rok, Vianoce a piatok 13. Delenie vírusov podľa spôsobu uloženia: súborový vírus - je uložený v spustitelnom súbore .COM, .EXE. Môže sa k súboru šetrne pripísať.
Prepísanie konca je zakernejsie a horšie pozorovatelne ,ale pretože napadnutý program nefunguje vždy tak, ako by mal hrozí vírusu, že bude objavený. Väčšina vírusov ma snahu zapísať sa do programu COMMAND.COM. Tento program je totiž spustený ihneď po zavedení OS a sním je teda aktivovaný aj vírus. Medzi tieto vírusy patri známy vírus JERUZALEM a ďalšie.

Bottove vírusy: tieto vírusy ležia v boot sektore diskety alebo pevného disku. Poprípade v tabuľke rozdelenia disku. Tabuľka rozdelenia disku obsahuje informácie o jednotlivých častiach disku. Do tejto odrody patri známy MICHELANGELO, JIMI. Niektoré vírusy sa môžu vyskytovať v súboroch aj v boot sektore. Sú obyčajné uložené v boot sektore a medzi počítačmi sa šíria pomocou súborov. Trojske kone - medzi vírusy sa nepočítajú. Sú to programy, ktoré škodia podobným spôsobom ako vírusy, sú teda rovnako
nebezpečné. Od nich sa líšia 2 znakmi:
1. trojsky kôň nepotrebuje žiadneho hostiteľa
2. rozmnožovanie si zaisťuje sám uzivatel
Tieto programy majú obyčajné pútavé názvy , takže si ich užívatelia sami kopírujú a spúšťajú. Často sa tiež volajú ako antivírové programy, napr. existuje veľa trojskych verzii programu ViruScan. Preto si vždy overujte pôvod programov.
Základne pojmy.
Rezidentny: ak je program rezidentny, znamená to, že aj po ukončení ostane jeho časť stále v pamäti.

Vírusy môžu byt tiež rezidentne a z toho pre ne vyplýva podstatná výhoda: ak sa
dostane vírus do pamäti, môže sa ďalej už ľubovoľné množiť a tiež kedykoľvek narušiť činnosť počítača.
Stealth: sú to vírusy, ktoré používajú veľmi dômyselný spôsob maskovania a je oveľa ťažšie ich najst. Rezidentna časť vírusu neustále monitoruje činnosť počítača a na každú žiadosť o
zistenie hodnôt, ktoré by mohli viest k odhaleniu vírusu, vráti povodne hodnoty.
Polymorfne: sú schopne meniť a vytvárať nove a nove podoby. Polymorfne vírusy vedia svoje telo zakódovať roznymi spôsobmi, takže sú ťažko odhalitelne. Znamejsi polymorfny vírus je TREMOR. Spôsoby množenia vírusov. Treba si uvedomiť, že vírus je tiež len program. Z pamäti je bezpečné vymazaný po resete počítača. Preto sa snaží, aby sa čo
najskôr po "natiahnutí" dostal do pamäti. Súborové vírusy často útočia špeciálne na COMMAND.COM , pretože je to 1.subor, ktorý je spustený po načítaní. K tomu , aby sa vírus mohol rozmnožiť, musí sa najprv na malú chvíľu dostať do pamäti. Akonáhle sa tam raz dostane, môže sa už množiť ľubovoľné.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.