referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
CD a DVD mechaniky
Dátum pridania: 07.11.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: marko121
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 764
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Formáty CD-ROM:
CD-ROM existuje v rôznych formátoch, napríklad PHOTO CD. Ide o lacné archivovanie obrázkov v digitálnej forme. Z klasicky vyvolaného filmu je obraz
zosnímaný kvalitným scanerom a v komprimovanej podobe sa zapíše na disk. Takto uchované obrázky sa nepoškriabu, nevyblednú a sú pripravené k použitiu v systémoch elektronického publikovania. Ak chceme pracovať s rôznymi formátmi potrebujeme na to mechaniku schopnú pracovať v režime MULTISE-SSION, ktorá podporuje aj také formáty CD ako VIDEO CD, CD-I, AUDIO CD, PHOTO CD a iné. Na ich prehrávanie však potrebujeme okrem softwarovej podpory aj harwdárovú podporu - pre lepšiu kvalitu. Tou môže byť napríklad čip MPEG na grafickej karte, ktorý sa možno stane štandartom.

Mechaniky CD-ROM:
Ak plánujete so svojim PC vstup do sveta multimédií zaobstarajte si mechaniku CD-ROM. Nové smery ako multimédiá, virtuálna realita, hry pohlcujú čoraz viac procesorového výkonu. Údaje sa musia spracovávať a presúvať rýchlejšie a tomuto sa nevyhol ani vývoj mechaník CD-ROM. Dôraz sa u mechaník kladie predovšetkým na zvýšenie prenosovej rýchlosti, ktorá by postačovala daným aplikáciám. Klasická mechanika obsahuje konektor pre prepojenie s SCSI radičom ptrebného pre správnu činnosť, tlačidlo na vysunutie slotu pre CD, LED diódu detekujúcu prácu mechaniky, Jack konektor pre pripojenie slúchadiel, regulátor hlasitosti, zabudovany buffer 256 kB a tiež konektor pre prepojenie so zvukovou kartou. Dalšími parametrami mechaniky sú okrem prenosovej rýchlosti ešte prístupovy čas - vyhľadávacia doba, cena, záruka. Na trhu sa v súčastnosti vyskytujú prevažne 4-rýchlostné (600 kB/s), 6-rýchlostné (900 kB/s), 8-rýchlostné (1200 kB/s) mechaniky. Staršie single (150 kB/s) a double speed,  čiže 2-rýchlostné (300 Kb/s) už súčastným nárokom nevyhovujú. Najnovšie sa vyrábajú 10 a 13 rýchlostné. Ceny sa pohybujú u 4-rýchl. okolo 2 000 Sk, pri 8-rýchl. je to okolo 4 000 Sk.

Budúcnosť CD-ROM:
Tohoto roku sa na rôznych výstavách (napríklad CeBIT ´96) objavili nové vysokokapacitné CD-ROM založených na štandarde DVD (Digital Video Disc),
ktroých záznamová kapacita dosahuje 4,7 až 17 GB. Mechaniky DVD zvládajú snímanie z oboch povrchov nosiča. Na takéto disky by sa zmestilo až 26 klasických CD.

DVD Mechaniky - História DVD

Viete ako vzniklo DVD? Bolo to pomerne prosté. Predstavitelia filmového priemyslu už dávno uvažovali nad niečím, čo by prinieslo kvalitnejší obraz a zvuk, ako VideoCD, ktoré predsa len zaostávalo. CD ako médium sa im zdalo pritom celkom dobré, no jeho možnosti boli zrejmé. Predovšetkým kapacita, vďaka ktorej ste boli nútený film rozdeliť na viac diskov. Preto prezident spoločnosti Time Warner Warren Lieberfarb pozval na "polhodinový" pracovný obed zástupcov koncernu Toshiba. Obed sa napokon pretiahol na 13 hodín a výsledkom rokovania bola predbežná dohoda o spoločnom vývoji nového "univerzálneho" formátu.

Schéma čítania CD (vľavo) a dvojvrstvového DVD

Neumožňuje to len zhustený záznam, ktorý môžete vidieť na obrázku 1. Každý DVD disk môže mať 4 strany. Nie, nezmýlil som sa. Táto dvojstanná platnička môže mať skutočne až štyri strany, alebo (aby som bol presnejší) 2 a 2 vrstvy (dve na jednu stranu). DVD mechanika je vybavená optikou, ktorá dokáže zaostriť laserový lúč na spodnú, alebo vrchnú vrstvu. Tá spodná je samozrejme polopriesvitná, takže prepúšťa svetelný lúč určitej vlnovej dĺžky, ale inú dobre odráža. Záznam je na každej vrstve nahraný v dvoch úrovniach – 0, alebo 1.

PIT vs LAND – kopček, alebo vypálená diera – nula, alebo jednotka – odrazený lúč na snímač, alebo mimo. Nie, nebudem vás trápiť rozsiahlymi technológiami digitálneho záznamu a spôsobu čítania diskov. To len na objasnenie, čo znamená DUAL LAYER (dvojvrstvový). Túto informáciu nájdete často na diskoch DVD spolu s varovaním, že pri prechode medzi vrstvami môže na chvíľu obraz zamrznúť! To je pôsobené opikou, ktorá sa musí presunúť (preostriť) z jednej vrstvy na druhú. Najmä lacnejšie systémy môžu mať s týmto problém. Inteligentnejšie systémy dokážu čítať disk dopredu a v prípade výpadku dokážu nejakú tú sekundu nahradiť zo svojej pamäte.. Na diskoch býva označenie DVD-5 (jednostranný jednovrstvový disk) , DVD-9 (jednostranný dvojvrstvový disk), DVD-10 (dvojstranný jednovrstvový disk) , DVD-14, alebo DVD-18 (dvojstranný dvojvrstvový disk). To je značenie rozdelené podľa vrstiev a strán, súčtom ktorých získate výslednú kapacitu média. Ako to je s kapacitou diskov môžete vidieť v nasledovnej tabuľke:

ZNAČENIE: kapacita
DVD-5 4,7 GB = 133 minút
DVD-9 8,5 GB = 240 minút
DVD-10 9,4 GB = 266 minút
DVD-14 13,2 GB = 373 minút
DVD-18 17 GB = 481 minút

Audio formáty

Pozrime sa opäť trochu na teóriu. V súvislosti s DVD sa spomínajú audioformáty. Je ich viac ako dosť a väčšina ľudí v tom má hokej. Ja sám som bol prekvapený neinformovanosťou obchodníkov, ktorý priamo predávajú techniku. Už som to raz spomínal: položil som predavačom vo veľkých obchodoch s elektronikou (nie butiky, ale značkové obchody – medzi inými aj NAY, alebo TESCO) jednoduchú otázku: Aký je rozdiel medzi systémom DTS a Dolby Digital 5.1? Neverili by ste, aké odpovede som dostal! A pritom mi potvrdili viacerí ľudia vo vedení týchto spoločností, že pravidelne organizujú špecializované školenia pre zamestnancov. Žeby práve v tom čase chýbali?!?!?! Tak im poďme pomôcť sa vzdelávať.
 
Podobné referáty
CD a DVD mechaniky SOŠ 2.9467 974 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.