Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Odborná recenzia na softwarový produkt

SJ Namo WebEditor 6.0
Editor pre začiatočníkov aj pokročilých

WebEditor 6.0 je súčasťou produktu WebEditor 6.0 Suite od firmy SJ Namo. Tento produkt obsahuje viacero programov zameraných na tvorbu webu, webovej grafiky a databáz. Skúsený užívateľ si na ňho zvykne rýchlo a začiatočník s ním dokáže pracovať aj bez znalosti HTML kódu. Na adrese http://www.namo.com/download je po zaregistrovaní k dispozícii 30 dňová plná trial verzia programu. Na stránke sú k dispozícii dve verzie. Jedna z nich má 107 MB a druhá 55MB. Po zvážení možnosti svojho pripojenia som pristúpil k stiahnutiu väčšieho súboru. Inštalácia prebehla bezproblémovo, stačilo niekoľko kliknutí myšou, nastavenie cesty pre uloženie a potvrdenie licencie. Určite by s tým nemal problém ani neskúsený užívateľ.

Editor požaduje podľa výrobcu operačný systém Windows 98, Me, NT, 2000, alebo XP. Podporuje internetové prehliadače Microsoft Internet Explorer 4.0 a novšie a Netscape 6.2 a novšie. Výrobca ale odporúča Internet Explorer 5.5 a novší. Minimálna konfigurácia počítača je Pentium 166 MHz, 64 MB pamäťe, rozlíšenie monitoru 800x600 pri 256 farbách. Odporúčaná konfigurácia je však pentium 266 MHz, 128 MB pamäťe a rozlíšenie obrazovky 1024x768 pixelov. Veľkosť na disku udáva výrobca pri minimálnej inštalácii 48 MB a pri kompletnej 135 MB. Ide len o veľkosť WebEditoru, nie celého balíka.

Program je prispôsobivý, ovládanie je veľmi intuitívne. Užívateľ si môže vybrať medzi prácou v kóde, alebo jednoduchým editovaním myškou, kde po vložení textu alebo iného objektu okamžite vidí výsledok. Dokonca si môžete zvoliť aj tzv. split mód, kedy pracujete s HTML kódom v hornej časti obrazovky a v spodnej časti je editovací mód. Výrobca sa oproti starším verziám sústredil na zdokonalenie práce s viacerými dokumentami súčasne, zjednodušenie ovládania najčastejšie používaných funkcií ako vkladanie hypertextových odkazov, obrázkov, animácií a rozšírenie šablón. Zjednodušil aj editovanie pripravených clipartov. Už na prvý pohľad vyzerá pracovné prostredie prehľadne. Okrem klasickej hornej lišty s najpoužívanejšími ikonami poskytuje editor One button menu, ktoré sa dá nastaviť na základnú alebo pokročilú úroveň. Ďalej sa dajú okolo hlavného pracovného okna zoradiť pomocné okná s rôznym obsahom ako editor tabuliek, formát textu, cliparty a pod..

Začiatočníkom ponúka úplný tutoriál s mnohými príkladmi, v ktorom si pomocou editovania jestvujúcich šablón dokážu dokument absolútne prispôsobiť svojím potrebám. V ponuke nástrojov nájdete sprievodcu tvorby fotoalbumu, pomocou ktorého spravíte ľubovoľne veľkú fotogalériu za krátky čas. Sprievodca ponúka niekoľko variánt vzhľadu albumu, otvárania okna s fotkou a náhľadu na obrázok.

Pracovať môžete so súbormi typu: .html, .shtml, .asp, .php, .jsp, .xml. Editor obsahuje množstvo hotových flashovských tlačítiek, ktoré sa dajú jednoducho prispôsobiť a vložiť do prezentácie a svojou dynamickosťou spestriť dokument. Toto uvítajú určite začiatočníci, ktorí nevedia pracovať vo Flashi a vytvoriť si tak vlastné tlačítka. Podobným spôsobom sa dajú upravovať pripravené bannery v šablónach, či cliparty. JavaScript wizard obsahuje množstvo skriptov na vytvorenie zaujímavých menu panelov, pohyblivých objektov, pohyblivých okien a pod.

Nevýhodou tejto aplikácie môže byť jej viazanosť na produkty firmy Microsoft, najmä dnes, kedy množstvo skúsených užívateľov pracuje na UNIXových operačných systémoch. Samozrejme aj viazanosť len na 2 internetové prehliadače nepridá na popularite najmä tým, ktorí sa snažia vytvoriť univerálny web pre všetky prehliadače.

Moje začiatky práce s týmto programom siahajú niekoľko rokov dozadu, kedy som začal používať verizu 4.0. Na tomto programe som sa naučil HTML kód a teraz dokážem robiť html dokumenty aj bez HTML editora. Nedá sa povedať, že by WebEditor bol univerzálnym programom pre tvorbu webu, ale to od neho asi nik neočakáva. Určie je dobré využiť jeho výhody, ktoré do značnej miery uľahčia prácu, a slabšie miesta obísť tak, že použijeme iný editor.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk