referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Pondelok, 28. novembra 2022
Etika vo svete počítačov
Dátum pridania: 23.12.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kamila791
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 260
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Pri práci na počítači používame rôzne programy.Každý z nich je podľa našich zákonov dielo.Autora programu chráni autorský zákon.Podľa neho je právom autora rozhodovať o tom, ako sa bude jeho dielo používať alebo šíriť.Kedˇ si od kamaráta kopírujem napr. hudbu, video alebo počítačovú hru, aby sme ju mohli používať doma, porušujeme zákon.

Ak si kúpime počítačový program, jeho súčasťou je licenčná zmluva, ktorá zvyčajne stanovuje, že zakúpený tovar nemôžeme používať súčasne na viacerích počítačoch. V prípade, že program chceme používať napr. v počítačovej učebni alebo vo viacerých kancelaríach musíme si zakúpiť väčší počet programov alebo multilicenciu.

Vo všeobecnosti platí, že ak program používa viac ľudí na viacerých počítačoch súčasne, mali by mať zodpovedajúci počet licencií, inak by porušovali zákon. Osobitná skupina sú školské alebo študenské licencie. Používateľ, ktorý zodpovedne pristupuje k využívaniu počítačového programu, mal by vedieť na čo je konkrétny program určený a aké informácie sa dajú pomocou neho získať a sprácúvať.

Speciálna skupina používateľov sa snaží využiť nedostatky v práci programátorov a iných používateľov a svojou činnosťou často spôsobujú úmyselné škody.Tipickým príkladom sú prieniky do počítačov nejakej významnej inštitúcie.Zodpovednosť tvorcov programov je zrejmá v prípadoch počítačových výrusov. Programátori zodpovedajú za veľa. Vedˇ ich prostriedky riadia let lietadiel, technologické procesy v továrňach, zdravotné prostriedky atdˇ.

Chyba v programe nesmie spôsobiť materiálne škody, zranenia alebo dokonca smrť ľudí.Aby sme sa vyhli zbytočným problémom, nemali by sme ani vo svete počítačov zabúdať na salušné správanie. Základné pravidlo slušného správania je staršie ako všetky nové technológie.
Hovorí: “Nerob druhým to, čo nechceš, aby druhý robili tebe.“
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.