referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
World wide web
Dátum pridania: 10.12.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: poi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 570
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Chcete si vyrobit vlastnu webstrnku??
Ak sa snažíte aj vy ísť s dobou a tvoríte si vlastnú web stránku, ponúkam vám niekoľko rád, ktoré pomôžu vašej stránke k úspechu.

Prvým dôležitým krokom je zvoliť si štýl a vytvoriť štruktúru a členenie informácií. Je veľmi dôležité informácie rozčleniť čo najprehľadnejšie. Dlhšie texty sa tažko čítajú - ak sa návštevník vôbec rozhodne čítať dlhý článok, preskakujú mu oči z riadku na riadok. Snažte rozdeliť text do viacerých odsekov, prípadne podstránok. Grafický štýl by mal byť jednotný a mal by zabezpečiť ľahkú vizuálnu orientáciu, ako aj dobrý pocit z úhľadnej grafiky. Stránky, na ktorých nie je veľa grafiky sú málo pútavé a text pôsobí neupravene. Naopak veľa grafiky môže spomaliť načítanie a odpútať návštevníka od pôvodnej myšlienky stránky. Všetky obrázky preto musia byť optimalizované tak, aby sa stránka nenaťahovala viac ako 30 sekúnd. Dbajte aj na veľkosť obrazovky (rozlíšenie). Do rozmeru 800x600 by sa mali zmestiť všetky grafické prvky na vašej stránke.

Najlepšie je dopredu si zvoliť pevnú kombináciu niekoľkých farieb a druhov písma, ktoré budete pri tvorbe dizajnu kombinovať. Dodržiavanie štýlu nie je iba vecou pekne graficky spracovanej stránky, ale aj prehľadne usporiadaných informácií. Ak máte na jednej stránke veľa farieb a veľa druhov písma, návštevník stránky je dezorientovaný a prakticky nevie, na ktorom riadku má začať čítať. Nemusíte byť odborníkom v grafike, stačí ak si otvoríte niektorý časopis, a necháte sa inšpirovať usporiadaním textu a grafických prvkov.

Doporučujem vyhnúť sa animovaným obrázkom a obrázkovému podkladu. Tieto nezvyčajné možnosti lákajú, ale veľa krát pôsobia jednoúčelne a zbytočne. Nič nepokazíte ak necháte biely podklad. Text musí byť hlavne dobre čitateľný, preto nepoužívajte kriklavé kombinácie farieb. Animovanými obrázkami zbytočne pútate pozornosť. Vaše grafické prvky by mali mať jasnú hierarchiu. Preto ak použijete napríklad animovaný odkaz na mailovú schránku, vizuálne bude pôsobiť ako dôležitejší.

Stránka by mala byť dobre ovládateľná jasným navigačným menu. Najčastejšie sa používajú na hornej a ľavej strane. Menu by malo byť dostupné zo všetkých podstránok, aby sa návštevníkovi nestalo, že sa ocitne na podstránke, na ktorej nebude vedieť, na čo má kliknúť. Je vhodné, vymyslieť štruktúru tak, aby sa návštevník z hlavného menu mohol dostať na všetky podstránky. Doporučujeme držať sa štandardu, tak ako to poznáte z iných stránok, aby sa návštevník nemusel učiť na vašich stránkach pohybovať.

Nedoporučujem používať tzv. frejmy "frames", ktoré rozdelia obrazovku na niekoľko samostatných okien - nemusia fungovať na všetkých počítačoch.

Ak chcete zvýšiť návštevnosť vašej stránky, zaregistrujte ju do viacerých vyhľadávačov a zoznamov. Doporučujem zriadiť si nový email, ktorý budete vpisovať do všetkých formulárov (veľa krát je vaša emailová adresa zneužitá a navždy vám potom chodia reklamné emaily). Tiež doporučujem vložiť do stránky kľúčové slová, vďaka ktorým vašu stránku vyhľadávače lepšie nájdu (špeciálny príkaz META NAME="keywords"). Posledná možnosť zvýšenia návštevnosti je tvorba kampane - napríklad formou výmenných banerov. Doporučujem zvoliť možnosť cielenej kampane (pre skupinu ľudí, ktorých môže vaša stránka zaujať) a na vašej stránke zvýrazniť banerový priestor titulkom REKLAMA. Snažte sa obmedziť na vašej stránke cudziu reklamu (aj malé ikonky), je to totiž spôsob, akým lákate návštevníkov, aby vašu stránku opustili.

V dnešnej dobe zvládne vyrobiť internetovú stránku aj žiak základnej školy,pretože existujú programy, vďaka ktorým vôbec nepotrebujete ovládať príkazy. Či už je stránka viac - alebo menej profesionálna, vždy platí pravidlo - v jednoduchosti je krása. A tak majte na pamäti že stránky so stručným textom si prečíta viac ľudí ako zbytočne preplnené obrazovky, na ktorých neviete čo skôr začať čítať - a obsah pritom môže byť rozvnaký. 
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.