referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Počitače
Dátum pridania: 14.12.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Marianna16
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 418
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Elektronické prístroje-počítače, prenosné audioprístroje, kalkulačky, mikrovlnné rúry a digitálne hodinky-nás obklopujú zo všetkých strán a vďaka nim je moderný život pohodlnejší. Všetky tieto zariadenia sú založené na jednom vynáleze-integrovanom obvode, známom aj pod názvom mikročip. Ten vie počítať, spracúvať, odosielať, prijímať a ukladať informácie rýchlejšie, lacnejšie a presnejšie než akýkoľvek iný stroj, ktorý bol dosiaľ skonštruovaný.

ČO SÚ MIKROČIPY?
Mikročip je sústava tisícok elektronických prvkov tvoriacich elektronické obvody. Všetky sú nesmierne malé a umiestnené sú na silikónovej doštičke, veľkej približne ako necht na ruke. Informácia do mikročipu vstupuje v podobe pulzov elektrického prúdu. Tie preletia dráhami obvodu, pozbierajú ďalšie informácie, pozmenia ich, spracu jú, niečo uchovajú, niečo zamietnu a na druhom konci prinesú novú sadu informácií.

AKO SA V POČÍTAČOCH UCHOVÁVAJÚ OBRÁZKY?
Počítač vníma obrázok ako akúkoľvek inú informáciu - teda ako zložitý zhluk kódov. Rozkladá obraz na tisíce maličkých štvorčekov zvaných pixely, z ktorých každý má svoju vlastnú farbu a vlastné kódové číslo. Počítač nevie miešať farby ako maliar, preto vytvára vzory z rôznofarebných pixelov. Tie sú také drobné, že ich nerozlíši ani ľudské oko, pre ktoré splývajú do seba navzájom a vytvárajú tak na obrazovke omnoho rozsiahlejšiu škálu farieb.

VÝSTUPY
Počítač má tri hlavné výstupy: môže ukazovať vizuálne informácie na obrazovke, odosielať dokumenty do tlačiarne a komunikovať s internetom prostredníctvom modemu pripojeného na telefónnu linku.

VSTUPY
Počítače môžu prijímať informácie a pokyny z niekoľkých zdrojov. Audiovizuálny materiál sa objavuje v ktoromkoľvek programe, ktorý kombinuje text, obrázky a zvuky. Slová textu píšeme na klávesnici prostredníctvom myši pohybujeme rôznymi predmetmi a skener nám pomáha digitalizovať obrázky. Všetky tieto informácie sa zjednodušia na sekvencie čísel-kódov-vstupujúcich do počítača ako reťazce dlhých a krátkych elektrických impulzov.

UKLADANIE INFORMÁCIÍ
Počítače uchovávajú informácie na rôznych typoch diskov. Pevný disk je vnútri počítača. Disketou môžeme prenášať informácie z jedného počítača na druhý. Počítače s napaľovačkou môžu informácie uchovávať aj na CD.

AKO FUNGUJE POČÍTAČ
Počítače sú digitálne prístroje, to znamená, že všetky informácie-slová, hudbu, obrázky-ukladajú a spracúvajú v podobe dlhých radov číslic a kódov.

Počítačové programy/softvér/, prikazujú počítaču, ako spracovať tieto informácie. Všetko sa to deje neuveriteľnou rýchlosťou. Niektoré domáce počítače sú schopné spracovať až 400 miliónov kódov za sekundu. Výkonnejšie prístroje sú ešte omnoho rýchlejšie.

AKO FUNGUJE POČÍTAČOVÁ MYŠ?
Myš má vo svojom vnútri guľôčku, ktorá sa dotýka dvoch valčekov: jeden pre severo-južný smer/Y/, druhý pre východo-západný smer pohybu/X/. Keď sa valčeky hýbu, počítač ráta, koľkokrát sa pretočia, čo mu umožňuje vypočítať ako ďaleko sa myš pohla ľubovoľným smerom. Zároveň sa aj kurzor automaticky posúva po obrazovke, pričom kopíruje dráhu pohybu myšou.
 
Podobné referáty
Počítače SOŠ 2.9501 2152 slov
Počítače 2.9840 442 slov
Počítače 2.9812 441 slov
Počítače 2.9704 213 slov
Počítače 2.9806 212 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.