referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matej
Sobota, 24. februára 2024
Počítačové siete
Dátum pridania: 16.12.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: majuska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 705
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Siete
Hoci termín sieť má viacero definícií,väčšina z vás by určite súhlasila s tou,že siete sú sústavou dvoch alebo viacerých počítačov.Keď sa počítače pospájajú do siete,ľudia,ktorý ich používajú môžu pracovať s jediným súborom alebo periférnym zariadením,napr. s modemom, tlačiarňou, záložňou, pamäťou alebo CD-ROM.Ked sú siete vo viacerých lokalitách prepojené pomocou služieb telefónntch spoločností, možno cez ne posielať email, zdielať pripojenie na celosvetový internet alebo viesť videokonferencie s ostatnými vzdialený používateľmi v reálnom čase.

Každá sieť musí mať: 
- najmenej dva počítače; 
- na každom počítači rozhranie so sieťou(zariadenie, ktoré umožňuje počítaču komunikovať so sieťou), zvyčajne nazývané Network Interface Card (NIC), čiže adaptér; 
-  spojovacie médium, zvyčajne vodič alebo kábel,hoci medzi zosieťovanými počítačmmi a periférnymi zariadeniami je možná aj bezdrôtová komunikácia; 
-  softvér operačného systému siete,napr.Microsoft Windows NT,Novell NetWare,Appleshare,LINUX alebo Artisoft LANtastic

Väčšina sietí-dokonca aj tie s dvoma počítačmi- obsahuje aj hub alebo prepínač, ktoré fungujú ako spojovací bod medzi počítačmi.

Základné komponenty výstavby siete
Väčšina sietí pozostáva aspoň z dvoch počítačov, Network Interface Card, Kabeláže, softwaru operačného systému siete a z hubu.

Klienti a servery
Ako s sieť rozrastá a pridáva sa do nej viac počítačov,jeden počítač sa často vydeľuje ako server - centrálna pamäť, do ktorej sa ukladaju subory a aplikačné programy,ktoré používajú všetci účastníci siete.Servery poskytujú aj spojenie so spoločnými periférnymi zariadeniami, napr. s tlačiarňou. Ak si určíme jeden počítač za server,nemusíme rozširovať pamäť vo všetkých počítačoch a ušetríme aj za duplicitné nákladne periférne zariadenia.
Počítače pripojené na server sa nazývajú klienti.
Nie každá sieť musí mať server.Ak máme spojených iba niekoľko počítačov,možeme ich zosieťovať ako "rovnocenné".používatelia si môžu vymieňať súbory a email,môžu si skopírovať súbory na všetky hard disky,dokonca aj používať spoločnú tlačiareň alebo modem pripojený k jednému z počítačov.Keď sa však do siete pridá viac počítacov,vyhradený server može slúžiť ako centrálny bod funkcií,napr.zálohovania suborov a zdokonaľovania programov.

Zapojenie a kábel
Existujú tri základné zapojenia siete(nazývané aj médiá):

Káblová krútená dvojlinka - priemyselná norma pre nové inštalácie.Tento vodič je k dispozícií v niekoľkých vyhotoveniach.Bežnými štandardnými vodičmi používanými na sieťovanie sú netienená káblová štvorka - Unshielded Twisted Pair (UTP) - kategórie 3 (nazývaná aj 10BaseT),ktorá sa často používa na telefónne vedenia a UTP kategótie 5(nazývaná aj 10Base2)

Koaxiálny kábel - pripomína kábel káblovej televízie.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Počítačové siete SOŠ 2.9762 1191 slov
Počítačové siete SOŠ 2.9851 579 slov
Počítačové siete SOŠ 2.9726 1008 slov
Počítačové siete SOŠ 2.9688 949 slov
Počítačové siete SOŠ 2.9639 964 slov
Počítačové siete GYM 2.9800 765 slov
Počítačové siete 2.9548 14648 slov
Počítačové siete GYM 3.0008 1564 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.