referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
ISDN pripojenie
Dátum pridania: 16.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: poi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 568
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 10m 40s
Pomalé čítanie: 16m 0s
 
Úvod
Skratka ISDN (Integrated Services Digital Network) sa do slovenčiny často prekladá ako Digitálná sieť integrovaných služieb. ISDN je vo svojom princípe verejná digitálna telekomunikačná služba, primárne navrhnutá pre komfortnú telefóniu s pridanou možnosťou datových prenosov. Svojou kvalitou v kategórii komutovaných spojení prekonáva zatiaľ všetko to, čo bolo doteraz v rámci slovenských telekomunikačných služieb ponúkané. Funguje na princípe digitálneho prenosu údajov po existujúcich metalických vedeniach. Ponúkaná je v dvoch základných variantoch: základný prístup označovaný skratkou BRA a primárny prístup označovaný skratkou PRA. V kombinácii s pripojením na internet typov Personal a Office Internet, je technológia ISDN ideálna na zvýšenie kvality spojenia pre klientov doteraz využívajucich analógové komutované pripojenie. Na Slovensku je štandard ISDN označovaný a predávaný ako EuroISDN.

Tradičné telefónne služby poskytované prostredníctvom analógových telefónnych liniek, umožňujú pripojenie telefónneho prístroja alebo iného telekomunikačného zariadenia cez klasické medené vedenia. Tieto vedenia boli pôvodne navrhnuté len pre hlasovú komunikáciu pomocou analógového signálu. Vstupné zariadenie, ako je napríklad telefónny prístroj, prijíma zvukový signál a konvertuje ho na jeho analógový elektrický ekvivalent. Vhľadom na to, že analógový prenos po telefónnej linke zaberie iba malú časť jej reálnej prenosovej šírky, je maximálna prenosová rýchlosť na takejto linke približne 56Kb/s. Táto rýchlosť je len a len teoretická a má na ňu vplyv veľa ďalších faktorov (kvalita modemu, kvalita linky, kvalita ústredne). Vzhľadom na to, že analógový prenos je veľmi nevýhodný, nekvalitný a predstavuje dominantnú brzdu celkovej prenosovej rýchlosti, začalo sa začiatkom 90. rokov premýšľať nad tým, ako prenosy po metalických kábloch zrýchliť. V súčasnosti existujú najmenej tri spôsoby, ktoré umožňujú na metalických prístupových vedeniach dosahovať vyššie rýchlosti než bežné modemy. Sú to ISDN, káblové modemy a xDSL. Pre úplnosť nesmieme zabúdať aj na technológiu DPL - Digital Power Line, no tá je používaná na prenos dát cez energetickú sieť 220 V.

EuroISDN
Všetky ISDN, analogové, digitálne alebo mobilné telefony sú súčasťou jednotnej digitálnej telekomunikačnaj siete založené na prepínaní okruhov, ktorá pre všetky služby používá unifikovaný spôsob riadenia nazvaný Signalizácia číslo 7.

Vďaka tomu je možné uskutočniť telefonické spojenie z ISDN telefónu na klasický analógový, alebo mobilný telefón. Pri ISDN existuje podobná sada služeb (identifikácia volajúceho, presmerovanie hovorov, ...), ako pri mobilných či digitálných telefónoch. V Slovenskej republike se používá štandard EuroISDN, ktorý bol zavedený, alebo sa zavádza vo všetkých štátoch Európskej únie. Prenos hlasu, dát i videa je pri ISDN realizovaný jednotným spôsobom, prostredníctvom digitálných spojení o rýchlosti 64 Kb/s, tzv. B-kanálov.

Každý B-kanál je chápaný ako jedno vytáčané pripojenie a je tiež v čase spojenia samostatne tarifikovaný. Digitálny charakter prenosu informácií zaručuje definovanú kvalitu prenosu bez ohľadu na vzdialenosť. Všetky signalizácie súvisiace so spojením sú prenášané oddelene od použivatelských dát takzvaným D-kanálom, ktorý je pripojený trvale a zadarmo.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [2]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.