referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Základné triedenie a práca so súborom v C++
Dátum pridania: 07.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: remer
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 648
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
STU Bratislava, Fakulta Elektrotechniky a Informatiky

Predmet: Alagoritizácia a Programovanie

Zadanie:
Zo súboru načítajte dve matice a na obrazovku vypíšte ich súčet, rozdiel a súčin. Formát vstupného súboru:

44
303312
521854
24-15118
94-71
43
303312
521854
24-15118

Prvý riadok obsahuje dve čísla: N a M, rozmery matice, prvé číslo obsahuje počet riadkov, druhé počet stĺpcov.
Ďalších N riadkov obsahuje práve M čísel, hodnôt na daných súradniciach PRVEJ matice. Nasleduje rozmer druhej matice a jej dáta v rovnakom formáte ako to bolo pri prvej matici.

Poznámka: N a M sú maximálne 10. Hodnoty matice sú reálne čísla.

Odporúčanie: pre načítanie jednej matice použite funkciu. Pre operácie nad maticami vytvorte funkcie. V prípade, že matice nie je možné násobiť, vypíšte informačnú správu.

Analýza:
Aby sme dokázali napísať program, ktorý má pracovať s maticami, tak asi najdôležitejšou vecou, ktorú musíme vedieť je ako sa narába s maticami z matematického hladiska. Ďalej čo musíme vedieť je práca s poľom, keďže matica nie je iba jedno číslo, ale sústava viacerých hodnôt. Na načítanie matice potrebujeme jednoznačne vedieť, aké sú jej rozmery. To budeme mať napísané v zdrojovom súbore. Tým sa nám vyskytuje ďalšia dôležitá súvislosť, ktorou je načítanie zo súboru. Ak vieme toto všetko, so základmi programovania, ktorých poznatky sme už nadobudli, nemal by byť problém, aby sme zadanie zvládli. Program je riešený pomocou funkcií, ktoré sú použité ako operácie nad maticami.

Špecifikácia:
Na začiatku je potrebné zadeklarovať matice a ostatné premenné, ktoré sa v programe využívajú. Program vymaže obrazovku a otvorí vstupný súbor, vktorom sa nachádzajú matice s popisom ich rozmerov. Ak sa mu ho nepodarí nájsť, t.j. ak neexistuje, alebo sa z neho nedá čítať, vypíše hlásenie a ukončí sa.
Ak tam ale je a otvorenie bolo úspešné načíta rozmery 1. matice a vypíše ich. Ak presahujú hodnotu 10, ktorá určuje aká je preddefinovaná veľkosť poľa, program vypíše chybu a ukončí sa.Ak rozmery matice nepresahujú túto hranicu, program ďalej pokračuje vo vymazaní pola, do ktorého sa nová matica zapíše a potom v načítaní matice a v jej vypísaní na obrazovku. To isté sa opakuje aj s druhou maticou. Po skončení načítania a vypísania oboch matíc program zdrojový súbor s maticami zatvorí.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.