referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vieroslava
Štvrtok, 30. marca 2023
WWW (World-Wide-Web)
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Peter
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 095
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 7m 0s
Pomalé čítanie: 10m 30s
 
Kolískou internetu, dnes najväčšej celosvetovej počítačovej siete, boli Spojené štáty americké. Kde bola roku 1969 zahájená agentúrou DARPA, ktorej cieľom bola výstavba siete s menom Arpanet. Hlavnou úlohou bolo spojiť počítače a následovné komunikovanie, spočiatku na riešenie úloh používateľa, ktorý využíval technické a programové prostriedky iného užívateľa taktiež zapojeného v sieti, čiže výzkumnici používali sieť k spolupráci na svojich projektoch, výmenu informácii, pracovných správ a nakoniec prostá výmena po sieti čiže si „chetovali“. Každý človek mal na svojom stroji osobní účet a adresu pre elektronickú poštu. Trochu neskoršie bol objavený aj „mainling-list“. Z najväčších poštových zoznamov bol „SF-LOVERS“ – diskusná skupina pre nadšencov Sience Fiction, keďže náplň ich hovorov bol mimo požadované plánovane využitie (diskutovanie o vedeckých veciach)Arpanetu. Pre veľkú nesympatickosť Arpanetovských administrátorov bol povolený.
Experiment bol úspešný a tak sa plánovala nová technológia typu sieti Arpanet s označením Internet. Takže sieť Arpanet môžeme chápať ako prvý alebo najstarší Internet. Najväčší rozmach nastal v 70 až 80 rokoch keď sa k sieti Arpanet mohol pripojiť skoro každý počítač.

Arpanet nakoniec formálne zanikol roku 1983 ako obeť svojho nečakaného úspechu. Užívatelia to ani nezaznamenali lebo používali TCP/IP protokol. V roku 1971 tvoril sieť Arpanet 4 uzly. Dnes má internet uzlov pomerne viac okolo 4 miliónov.

Karty zamiešala roku 1984 Národná vedecká nadácia USA (USF-National Science Foundation), ktorá podporila vývoj siete NSFNET. Zdokonalenie bol veľmi viditeľné lebo prepojenie vtedajších superpočítačov zdokonalilo mnohonásobne linky pri prenosových rýchlostiach stoviek megabitov za sekundu. NSFNET mal vlastne tvoriť opornú kostru pre Internet. Medzi národné siete patrila sama NSFNET, sieť ministerstva energetiky Esnet, sieť ministerstva obrany DDN pod ktorú spadali aj iné vojenské siete ako napr. : MILnet, NASA, National Institutes of Health, Department of Energy, to bola však Amerika.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.