referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Václav
Streda, 28. septembra 2022
Časopisy a literatúra podporujúce prácu učiteľa informatiky
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: fero
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 926
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Úvod:
V prvej časti som sa zameral na časopisy. Ide jednak o časopisy v klasickej tlačenej podobe alebo o časopisy v elektronickej podobe prístupné na internete. Tie by už v dnešnej dobe mali byť prístupné každému učiteľovi, nielen učiteľovi informatiky. Ďalej by som tieto časopisy rozdelil na časopisy s pedagogickou tematikou, prípadne špeciálne týkajúce sa vyučovania informatiky a na časopisy odborné resp. populárno-náučné zaoberajúce sa problematikou a súčasnými trendmi informačnej spoločnosti. Pedagogické časopisy majú dlhšiu tradíciu, prinášajú články z pedagogickej praxe, trendy v súčasnej pedagogike, aktuálne informácie týkajúce sa legislatívy, príp. konkrétne materiály týkajúce sa príslušných aprobácií a látky, t.j. metódy a formy práce na vyučovacích hodinách. Majú za úlohu držať učiteľa v obraze v rámci spoločenského vývoja a slúžiť inšpiratívne pri jeho pedagogickej praxi.
Podporné časopisy, populárno-náučné, by mali byť tiež dôležitým študijným materiálom každého učiteľa a obzvlášť učiteľa informatiky. Ten by nemal pripustiť, aby ho aktívni a zbehlí študenti zaskočili nejakou otázkou týkajúcou sa najnovších informačných technológií a aby týmto spôsobom lacno strácal autoritu pred celým kolektívom triedy. Samozrejme že učiteľ nemôže vždy namieste fundovane odpovedať na všetky otázky študentov, ale mal by mať aspoň prehľad o tom čo sa v poslednej dobe na poli informačných technológií deje. Učiteľ by sa mal taktiež vedieť orientovať v internete a využívať jeho informačný potenciál a jeho zdroje prinášajúce informácie týkajúce sa jeho oboru alebo vzdelávania vôbec.
V druhej časti potom nasleduje prehľad niektorých dostupných publikácií. Týkajú sa prevažne oblastí grafiky, programovania a internetu a jedná sa buď to o metodickú literatúru, učebnice, skriptá, alebo o komerčne vydávané knihy. Tie publikácie ktoré vydávajú metodické centrá školy dostávajú zdarma, ale tie posledne menované si musí učiteľ (resp. škola) zakúpiť sám. Takýchto publikácií bude časom určite stále viac a tieto informácie som našiel na stránkach projektu infovek. http://www.infovek.sk/
Prehľad dostupných periodík a materiálov nápomocných práci učiteľa informatiky.

Slovenské časopisy pre učiteľov (a špec.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.