Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Brazília - Rio de Janeiro a iné

Dlhé piesočnaté pláže, najväčší tropický prales, najmohutnejšia rieka, najrozsiahlejšie bažiny, mohutné vodopády, nikdy nespiace Rio de Janeiro, obchodné centrum Sao Paolo a na zelenej lúke postavené supermesto budúcnosti Brazília.
Toto všetko je Brazília, najväčšia krajina Latinskej Ameriky. A zároveň jediná, kde sa hovorí po portugalsky. V Brazílii žijú potomkovia portugalských kolonizátorov, európskych prisťahovalcov, zavlečených Afričanov a pokorených indiánov. Skoro polovica zo 150 miliónov Brazílčanov je mladšia ako 20 rokov a iba 5 % je starších ako 60 rokov. ¾ obyvateľov tejto krajiny žije na 10 % jej plochy. Väčšina z nich v mestách. Okolo veľkomiest sa tiahnu chudobné obytné štvrte. Žijú tu v chatrčiach z vlnitého plechu a dosiek. Stredné a vyššie vrstvy bývajú v moderných apartmánoch a luxusných vílach. Tieto protiklady často oddeľuje iba jedna ulica. Rio de Janeiro
Je tropickou kultúrnou metropolou krajiny a hlavným mestom spolkovej krajiny s rovnakým menom. Dnešné Rio je synonymom zábavy. Rozsiahly prales sa tiahne pozdĺž pobrežia a miestami prechádza do mestských parkov a botanických záhrad. Impozantné historické stavby, moderné výškové budovy, kongresné centrumy a nákupné strediská kontrastujú s úbohými chatrčami, ktoré sa tiahnu na svahoch okolitých kopcoch. Od roku 1931 chráni rozpaženými rukami 30 metrov vysoká socha Ježiša Krista, ktoré mu leží pri nohách.
Sao Paulo
Meter za metrom ustupuje zelený atlantický les civilizácii. Každá 4. brazílska firma tu má svoje sídlo. V okolí mesta žije 20 miliónov ľudí, vlastné mesto má skoro 10 miliónov obyvateľov. Žijú tu najrôznejšie komunity. Taliani zaviedli taliansku kuchyňu, Japonci tu majú s 200 000 ľuďmi najväčšiu komunitu za hranicami svojej zeme. V rukách židovskej komunity je bankovníctvo, Nemci ovládajú obchod a Turci s Libanoncami textilný priemysel.
Salvador
Nekonečné biele pláže sa tiahnu pobrežím južne i severne od tohto najčernejšieho mesta Brazílie. 2/3 dnešných obyvateľov sú potomkovia otrokov, ktorí so sebou priviezli svoje mýty a obyčaje. Salvador má 2 časti – horné a dolné mesto. Historická časť mesta s početnými kostolmi, palácmi a kláštormi sa nachádza v hornej časti mesta. V dolnej časti je prístav a obchodné centrum.
Iguazú
Na hraniciach medzi Brazíliou, Argentínou a Paraguajom ležia mohutné vodopády na rieke Iguazú. V reči indiánskych kmeňov znamená Iguazú „veľká voda“ alebo aj „miesto, kde sa rodia oblaky“. Vodná masa padá z hnedých, machom obrastených skál.

Táto sústava vodopádov sa skladá z 275 vysokých kaskád, ktoré sa tiahnu v dĺžke 4 km.
Amazon
Tisíce kanálov a vedľajších riečísť pretkávajú ohromný prales v povodí rieky Amazon, dlhej 6570 km. Amazon znamená v reči indiánskych kmeňov „hluk vodných oblakov.“ Okolo roku 1500 tu žilo 5 miliónov indiánov, dnes ich je tu necelých 200 000. Indiáni žijúci v pralesoch sú úplne sebestační. Namiesto lekárne im slúžia liečivé rastliny, namiesto supermarketov nespočetné množstvá tropických plodov. K stavbe ich domov im slúžia tropické dreviny a obrovské listy stromov. Jediný strom Amazonského pralesa vyživuje až 400 druhov hmyzu. Prales sa rozprestiera na území 9 štátov. Celkove sa v ňom nachádza 100 druhov plazov, 125 druhov cicavcov, 4300 druhov vtákov a 5 miliónov druhov hmyzu. Vyrubovanie pralesa, hľadanie ložísk zlata, výstavba priehrad a diaľníc – to všetko narušuje ekologickú rovnováhu pralesa.
Cestou môže návštevník pozorovať obrovské motýle, pestrofarebné papagáje a tukany s veľkými zobákmi. Pohľad do koruny stromov ukazuje mohutné škrtiče pripravené ku skoku. Vo večerných a nočných hodinách rozoznieva ohromný orchester. Zvieratá sa navzájom prekrikujú.

Pre obyvateľov Brazílie je typická tolerancia, veľkorysosť a melanchólia. Brazília je krajina prírodných a kultúrnych protikladov. Napriek tomu je to však krajina plná harmónie.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk