referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Pondelok, 20. mája 2024
Brazília - Rio de Janeiro a iné
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: p.extra
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 533
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Dlhé piesočnaté pláže, najväčší tropický prales, najmohutnejšia rieka, najrozsiahlejšie bažiny, mohutné vodopády, nikdy nespiace Rio de Janeiro, obchodné centrum Sao Paolo a na zelenej lúke postavené supermesto budúcnosti Brazília.
Toto všetko je Brazília, najväčšia krajina Latinskej Ameriky. A zároveň jediná, kde sa hovorí po portugalsky. V Brazílii žijú potomkovia portugalských kolonizátorov, európskych prisťahovalcov, zavlečených Afričanov a pokorených indiánov. Skoro polovica zo 150 miliónov Brazílčanov je mladšia ako 20 rokov a iba 5 % je starších ako 60 rokov. ¾ obyvateľov tejto krajiny žije na 10 % jej plochy. Väčšina z nich v mestách. Okolo veľkomiest sa tiahnu chudobné obytné štvrte. Žijú tu v chatrčiach z vlnitého plechu a dosiek. Stredné a vyššie vrstvy bývajú v moderných apartmánoch a luxusných vílach. Tieto protiklady často oddeľuje iba jedna ulica. Rio de Janeiro
Je tropickou kultúrnou metropolou krajiny a hlavným mestom spolkovej krajiny s rovnakým menom. Dnešné Rio je synonymom zábavy. Rozsiahly prales sa tiahne pozdĺž pobrežia a miestami prechádza do mestských parkov a botanických záhrad. Impozantné historické stavby, moderné výškové budovy, kongresné centrumy a nákupné strediská kontrastujú s úbohými chatrčami, ktoré sa tiahnu na svahoch okolitých kopcoch. Od roku 1931 chráni rozpaženými rukami 30 metrov vysoká socha Ježiša Krista, ktoré mu leží pri nohách.
Sao Paulo
Meter za metrom ustupuje zelený atlantický les civilizácii. Každá 4. brazílska firma tu má svoje sídlo. V okolí mesta žije 20 miliónov ľudí, vlastné mesto má skoro 10 miliónov obyvateľov. Žijú tu najrôznejšie komunity. Taliani zaviedli taliansku kuchyňu, Japonci tu majú s 200 000 ľuďmi najväčšiu komunitu za hranicami svojej zeme. V rukách židovskej komunity je bankovníctvo, Nemci ovládajú obchod a Turci s Libanoncami textilný priemysel.
Salvador
Nekonečné biele pláže sa tiahnu pobrežím južne i severne od tohto najčernejšieho mesta Brazílie. 2/3 dnešných obyvateľov sú potomkovia otrokov, ktorí so sebou priviezli svoje mýty a obyčaje. Salvador má 2 časti – horné a dolné mesto. Historická časť mesta s početnými kostolmi, palácmi a kláštormi sa nachádza v hornej časti mesta. V dolnej časti je prístav a obchodné centrum.
Iguazú
Na hraniciach medzi Brazíliou, Argentínou a Paraguajom ležia mohutné vodopády na rieke Iguazú. V reči indiánskych kmeňov znamená Iguazú „veľká voda“ alebo aj „miesto, kde sa rodia oblaky“. Vodná masa padá z hnedých, machom obrastených skál.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.