referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ambróz
Štvrtok, 7. decembra 2023
Al Gore a jeho koncepcia informačnej infraštruktúry
Dátum pridania: 19.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Alana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 443
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 6.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 10m 20s
Pomalé čítanie: 15m 30s
 
Al Gore bol prvým politickým lídrom, ktorý spozoroval význam internetu, jeho propagácie a podpory jeho vývoja. Žiadna osoba alebo dokonca malá skupina ľudí „nevymyslela“ internet. Je to výsledok dlhoročnej spolupráce ľudí z vládnej a univerzitnej spoločnosti. Ale treba spomenúť kongresmana, senátora a Viceprezidenta, človeka, ktorý sa pri tom podieľal. Je ním Al Gore.

1. Al Gore a jeho koncepcia informačnej infraštruktúry

Al Gore nikdy netvrdil, že stvoril internet, ale faktom ostáva, že bol pri iniciovaní internetu, rozprával a propagoval ho dlho predtým, než ho väčšina ľudí vôbec počúvala. Počas jeho slúženia pre Kongres Spojených štátov, prevzal iniciatívu vo vytváraní internetu.
V 70tých rokoch kongresman Gore propagoval ideu vysokorýchlostných telekomunikácií ako nástroja pre ekonomický rast a zlepšenie vzdelávacieho systému. Bol oficiálne zvolený na to, aby využil počítačovú komunikáciu na zlepšenie riadenia vedy a školstva. V tej dobe to bol kontroverzný koncept.
Ako senátor, v 1980s urgoval vládne agentúry, aby sa snažili zjednotiť zopár rozličných sietí do jednej siete. V tomto jeho počine ho podporovali National Research a Education Network (NREN) a táto iniciatíva sa stala jedným z hlavným prostriedkov pre šírenie internetu za možnosti počítačovej vedy.

1.1 Dátová sieť
To, že Gore napísal o národnej „dátovej diaľnici“ už v 1986 bolo veľmi signifikantné. Je treba ale zdôrazniť, že v tom čase IBM PC existovalo len 4 roky. The Apple II computer sa iba rozmáhalo. Používateľov internetu bolo okolo 5,089. Všetky univerzity sa napojili na internet v 1986. V 1988, Gore argumentoval o vytvorení vysoko kapacitnej národnej dátovej siete.
Táto dátová sieť alebo infraštruktúra by mala pozostávať z počítačov, elektronických a telekomunikačných zariadení, sieťových komponentov a noriem, a aplikácií, ktoré umožňujú pripojeným užívateľom tvoriť, organizovať a navzájom vymieňať dáta, zvuk, video a informácie na iných médiách. Projekt bol podporovaný Clintonovou vládou a budovaný primárne súkromným sektorom. Vládna participácia predstavovala výskum, politickú stratégiu a granty na podporu technického vývoja
Al Gorovou víziou Informačnej diaľnice, boli viacnásobné siete pozostávajúce z rôznych prenosových médií ako napr. optické vlákna, koaxiálne káble, satelity, rádiové i klasické medené vedenia, ktoré prinesú širokú škálu služieb a aplikácií informačných technológií do domovov, obchodnej sféry, škôl a nemocníc. Tieto siete utvoria základ vyvíjajúcej sa národnej a globálnej informačnej infraštruktúry.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.