referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Rudolf
Streda, 17. apríla 2024
Vyhľadávače a katalógy
Dátum pridania: 19.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: rocdal
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 181
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 4.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 7m 40s
Pomalé čítanie: 11m 30s
 
Bezhlavé používanie internetu najmä pri amatérskych ťuknutiach môže niekedy spôsobiť nemálo prebdených hodín pred počítačom. Hľadanie príslušnej informácie sa zmení na komplikované blúdenie po neznámych nič nehovoriacich adresách. Stretli ste však malého robota, ktorý keď mu zrozumiteľne rozpoviete kľúčové slová a stlačíte na kovovom hrudi správne gombíky Vás zavedie tam, kam ste sa dostať určite chceli. Príjemný výlet!

Čo sú to vlastne vyhľadávače?
Servery, ktoré disponujú obrovskou databázou stránok s informáciami o tom, ktorá stránka internetu obsahuje aké slovo. Nazývame ich fulltextovými, pretože vedia prehľadávať celé texty stránok. Ich „pomocníkmi“ sú tzv. roboti, boti alebo crawleri, programy, ktoré zhromažďujú informácie.
Ako pracujú vyhladávače?
V troch kolách:
1.Roboti (crawleri) pozbierajú informácie. Väčšinou začnú v nejakom katalógu. Nájdu odkaz a sledujú ho. Stránku si stiahnu pre zaindexovanie a zároveň hľadajú ďalšie odkazy, ktoré však sledujú iba do určitej miery. Prezreté stránky si zapamätajú, aby tam znova nemuseli.
2.Informácie sa spracujú do databáze (tzv. indexovanie). Vyhľadávače si najčastejšie vypisujú všetky slová, spočíta ich váhu (dôležitosť) a dáva ich do relácie s adresou stránky.

3.Nakoniec sa to sprístupní návštevníkom
Váha (dôležitosť)
Ako sa slová „vážia“? Ako sa váha počíta? Ako sa spozná, že sa jedná o slovo pre stránku charakteristické? V prvom rade podľa toho, či sa slovo vôbec vyskytuje v titulku stránky, v kľúčových slovách, v popisu a v nadpisoch. Samozrejme každý vyhľadávač však ráta inak
Kľúčové slová
Veľký význam sa pripisuje kľúčovým slovám (keywords) a taktiež popisu (description). Zapisujú sa ako meta tagy. Keywords by mal byť zoznam slov charakteristických pre danú stránku.
Page Rank
Ďalšou metódou je tzv. Page Rank (PR) používaný mnohými vyhľadávačmi. PR vyjadruje niečo ako dôveryhodnosť alebo dôležitosť stránky.

A čo sú katalógy?
Majú početnú databázu odkazov, usporiadanú do stromu. Umožňujú prechádzanie stromovou štruktúrou sekcií podľa odboru, vyhľadávanie a prezeranie odkazov podľa určitého slova alebo pridávanie odkazov do databázy. Tak isto ako vyhľadávačov (Google) aj katalógových serverov existuje mnoho (YAHOO!).
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.