referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ambróz
Streda, 7. decembra 2022
Windows 1.0-3.x
Dátum pridania: 16.11.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lulisha13
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 291
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 

Windows bol operačný systém vyvinutý firmou Microsoft pre počítače kompatibilné so štandardom IBM PC. Historicky prvou verziou bol Windows 1.0, ktorý sa však až po verziu 2.x nestal veľmi populárnym. Tieto typy Windows spolu s W 3.x však boli len nadstavbou pre operačný systém MS DOS. Z toho vyplývala jeho 16 bitová architektúra, a aj niektoré nevýhody prvých verzií ako napr. žiadna podpora multiprocesorových zostáv, nemožnosť spustenia viacerých emulácií MS DOS-u, (čo sa podarilo vývojovým pracovníkom zabezpečiť až vo verziách Windows 9.x). Hlavným znakom od dovtedy používaného operačného systému MS DOS bola zásadná zmena koncepcie užívateľského prostredia (GUI – Graphical User Interface) a schopnosť efektívne využívať pamäť nad 640 kb.

Historicky prvou verziou bol Windows 1.0, ktorý sa však až po verziu 3.10 nestal veľmi populárnym. Všetky tieto Windowsy však boli len nadstavbou (grafickým prostredím) pre operačný systém MS DOS. Z toho vyplývali aj niektoré nevýhody prvých verzií (ako napr. žiadna podpora multiprocesorových zostáv, nemožnosť spustenia viacerých emulácií MS DOS-u), ktoré sa v plnej miere nepodarilo vývojovým pracovníkom odstrániť až do verzie Windows 95. Výhodou bolo najmä jednoduché prispôsobenie pracovného prostredia a množstvo programov a hier.

Stabilita a rýchlosť systému však bola na tom presne opačne. V roku 1998 preto Microsoft prišiel s verziou Windows 98. Tá prinášala niektoré výhody, ako napr. jednoduchšiu prácu so sieťou, podporu nových technológií (ako napr. USB, lepšiu podporu AGP a iné). Popri týchto jedno užívateľských Windowsoch sa vyvíjal aj projekt Windows NT, ktorý bol primárne určený na prácu na serveroch a v sieti. Tento operačný systém bol na tom lepšie aj so stabilitou a bezpečnosťou. Priamym nástupcom Windows NT po verzii 4.0 bol Windows 2000, ktorý v sebe spájal vlastnosti Windows NT a jednoduchosť verzií 9x. Nasledovníkom Windowsu 98 boli operačné systémy Windows Millenium Edition a Windows XP. Varianty os Windows os používa takmer 95 percent používateľov počítačov.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.