referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
MS DOS
Dátum pridania: 16.11.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lulisha13
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 268
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Pôvodný autor operačného systému, z ktorého vzišli všetky DOS-ovské verzie má meno Tim Paterson. Keď v roku 1980 požadovalo IBM pre svoje 16-bitové počítače operačný systém, drobná začínajúca firma Microsoft sa podujala, že takýto OS naprogramuje. V skutočnosti však našla človeka, ktorý už mal takýto OS naprogramovaný, kúpila od neho práva a tie následne licensovala svojmu "tajnému" klientovi, IBM. Takto sa začala slávna éra Microsoftu. Ako to bolo ďalej s Timom Patersonom a Microsoftom sa dočítate na týchto stránkach. (v angličtine)

Tim Paterson

Skratka DOS je odvodená od anglických slov Disk Operating System a v preklade znamená Diskový Operačný Systém. Toto pomenovanie zahŕňa viacero operačných systémov ako napr. QDOS, 86-DOS, IBM Personal Computer DOS (DOS pre osobné počítače od IBM) a MS-DOS (Microsoft DOS). V súčasnosti sa pre označenie operačných systémov používa skratka OS.

DOS sa stal populárnym vďaka osobným počítačom firmy IBM, ale jeho pôvod zasahuje až do obdobia mikropočítačov. Prvé rozšírené mikropočítače boli založené na architektúre S-100, ktorá bola požitá v mikropočítačoch uvedených firmami Microwave Instrumentation a Telemetry Systems v roku 1975.

Predchodcom dnešného najrozšírenejšieho operačného systému Windows od firmy Microsoft, bol operačný systém MS-DOS vyvinutý tou istou firmou. Jeho genéza je úzko spätá s vývojom softwaru a počítačov založených na architektúre označovanej ako x86.

V júli 1981 Microsoft odkúpil od Seattle Computer všetky práva na DOS a adoptoval si obchodné označenie MS-DOS. Krátko nato IBM uviedla osobný počítač, ktorý používal pôvodný operačný systém firmy Seattle Computer (86-DOS ver. 1.14). Microsoft neustále vylepšoval DOS a verziu 1.25 uviedol v Marci 1982 ako základnú (nosnú, hlavnú) pre všetkých zákazníkov. Vo februári 1983 bola uvedená nová verzia 2.0 spolu s novými počítačmi triedy XT od firmy IBM.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.