referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Disketa
Dátum pridania: 24.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: weruli
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 935
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 

DISKETA

Čo je to disketa?
Disketa spoločne s disketovou jednotkou tvorí najrozšírenejší výstupný systém. Disketa je médium, na ktoré sa zapisujú , a z ktorého sa čítajú údaje. Disketu je možné fyzicky zablokovať pred nechceným písaním alebo mazaním súborov. Disketová jednotka je zariadenie, ktoré je schopné pracovať s údajmi na diskete. K počítaču sa pripájajú cez paralelný port. Z disketovej mechaniky je vidieť iba prednú stranu, ktorá slúži na zasúvanie diskiet. Činnosti disketovej jednotky je signalizovaná svetelnou kontrolkou. Aby nedošlo k poškodeniu diskiet, mali by sme ich uchovávať v zásobníkoch diskiet alebo v plastikových obaloch.
Na diskete sa okrem krytu a prednej časti nachádzajú aj dva otvory v časti spodnej. Jeden je neustále otvorený, druhý možno podľa potreby zastrieť alebo otvoriť. Ak je prepínač otvorený(je diera), údaje z diskety možno len čítať – nehrozí nebezpečenstvo nakazenia vírusom alebo prepísania.

DISKETOVÁ MECHANIKA

Diskové zariadenia s vymeniteľným záznamovým médiom
Súčasťou základnej jednotky sú aj vstavané disketové jednotky (mechaniky). Nosič informácií (záznamové médium) sa nazýva disketa (pružný disk, floppy disk, FDD). Disketa sa vkladá do disketovej mechaniky (jednotky). PC môže mať jednu alebo dve mechaniky pružných diskov. Na mechanike je svetelná signalizácia: ak kontrolka svieti, so zariadením sa pracuje, t.j. údaje sa čítajú alebo zapisujú na disketu. Vtedy sa disketa nesmie vyberať z mechaniky alebo vkladať do mechaniky.
Disketová mechanika (FDD - Floppy Disk Drive)
Slúži k zápisu a čítaniu diskiet, tj. malých prenosných diskov s elektromagnetickým záznamom.
a) 5,25 palcová disketa - jej kapacita je 360 KB alebo 1,2 MB podľa formátu. Dnes sa už nepredáva
b) 3,5 palcová disketa – jej kapacita je 1, 44 MB

HISTÓRIA

Disketa, resp. "floppy disk" - pružný disk, zažila búrlivý vývoj koncom 70-tych rokov. Používali sa skutočné "floppy" disky - 5.25" ohybné magnetické disky, ktoré udržali neuveriteľných a prevratných 360 KB dát. Pridávali sa ako externé mechaniky ku prevažne 8-bitovým počítačom: napr. Atari alebo Commodore 64. Kto mal disketovú mechaniku, bol pánom, nemusel dlhé minúty nahrávať z magnetickej pásky, ktorá bola zdrojom nekonečných chýb pri nahrávaní. Akonáhle začala éra x86 počítačov (prvé PC), montovala sa 5.25" mechanika aj do nich. Na Slovensku bolo bežné používanie tejto technológie ešte v roku 1989-90, v tom čase však došlo už k prvému stretu s 3.5" technológiou.5.25" mechaniky boli neskôr nahradené technológiou, ktorú spopularizovala počítačová firma Apple -- 3.5" disketovou mechanikou a 3.5" disketou. Tu sa vlastne aj skutočne prvý raz objavilo slovo "disketa" ("diskette") s významom "malý disk". Toto médium bolo menšie a preto aj skladnejšie; no najdôležitejšie bolo, že disketa už v podstate nebola "floppy" - pružná. Malý magnetický disk bol umiestnený v pomerne pevnom plastovom puzdre, ktoré bolo rezistentné voči opotrebeniu a bežným škrabancom. Malé diskety niekedy vedeli pekne doliezť na nervy, keď sa "z ničoho nič" z diskety ani za svet nedalo niečo prečítať. Prvé diskety boli spočiatku s tzv. "DD" - double density (dvojitou hustotou). Mechaniky, ktoré ich čítali dovoľovali na ne zapísať až 720 KB dát (2x360). Tieto mechaniky boli montované do 16-bitových počítačov, ktoré sa rozšírili najmä v Európe: Commodore Amiga; kým na PC sa 720 KB 3.5" mechaniky prakticky neobjavili.Na PC totiž čoskoro prišiel novší typ mechaník a diskiet, s "HD" - high density (vysokou hustotou). 3.5" HD disketa dovoľovala na sebe uchovať neuveriteľných 1.44MB. Diskety s vysokou hustotou a HD mechaniky sa na PC používajú dodnes. Experti si ich dokonca vedeli naformátovať pomocou špeciálnych programov na 1.72 MB alebo 1.68 MB. Tento typ mechaniky, ktorý bol spätne jednosmerne kompatibilný s DD disketami -- aj HD mechanika ich prečítala (nie však naopak) -- vytlačil všetky predtým spomínané technológie a pretrval až do súčasnosti.Je treba si preto v prvom rade uvedomiť, že už klasická 3.5" disketová mechanika v minulosti nahradila 5.25" mechaniky, podobne ako tie nahradili magnetické pásky a tie papierové dierne pásky a štítky. To, že už aj 3.5" disketová mechanika dnes zastarala, je jednoducho vývoj.

FORMÁTOVANIE

Čerstvo zakúpenú disketu je nutné pred používaním naformátovať - upraviť na konkrétny typ počítača. Proces formátovania si možno predstaviť ako vytváranie drážok, stôp, do ktorých sa budú údaje vkladať a zapísanie týchto údajov do špeciálnych oblastí na diskete. Formátovanie na konkrétny typ počítača neznamená, že u vás bude disketa fungovať a u suseda nie. Ide o úpravu na určitú skupinu počítačov (napr. počítače používajúce operačný systém Windows, Unix, OS 2...). V súčasnosti sa dodávajú diskety často naformátované, no pre väčšiu

Formátovať možno aj naformátovanú disketu. Údaje, ktoré sú na nej, sa však nenávratne stratia. Opätovné formátovanie sa obvykle robí vtedy, ak je disketa nespoľahlivá a potrebujete ju "opraviť". Formátovaním sa poškodené časti označia, zakáže sa zapisovanie do nich a kapacita diskety sa zmenší.
Prax však ukazuje, že čiastočne poškodená disketa sa veľmi rýchlo stane ešte viac poškodenou.

 
Galéria k článku [2]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.