referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Rudolf
Streda, 17. apríla 2024
Prepájanie lokálnych sietí
Dátum pridania: 07.12.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Gfete_ei_dzi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 986
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
Lokálne siete sú schopné pokryť potreby jedného úradu alebo technologickej prevádzky. Ich prenosový výkon je obmedzený kapacitou média, dovoľujú prepojiť obmedzený počet staníc a obmedzená je aj najväčšia vzdialenosť medzi stanicami. Pri väčších požiadavkách na rozľahlosť siete, na počet staníc alebo na kombináciu rôznych sieťových technológii, neostáva, len jednotlivé menšie siete medzi sebou prepojiť.

Lokálne siete prepojujeme pomocou špeciálnych staníc, pripojených ku dvom alebo viac prepojovaným sieťam, sústavu viac prepojených lokálnych sietí obvykle nazývame internetwork. Stanice, ktoré prepojujú lokálne siete označujeme ako mosty (bridges) a smerovače (routers). Ich funkcia je podobná funkcii uzlov prepojovacej siete, a obvykle ju charakterizujeme termínom store-and-forward. Rámce prijate z pripojených sieti sú analyzované a podľa výsledku buď likvidované alebo uložené do pamäte a následne vyslane do niektorej siete.

Mosty a routery sa od seba líšia rozsahom informácie, ktorú pri analýze využívajú. Mosty sa opierajú iba o adresačné pole rámca (MAC adresy), routery analyzujú predávané dáta a využívajú informácii spojených s konkrétnym sieťovým alebo transportným protokolom. Existujú aj kombinovane prvky - broutery, ktoré pre niektorý sieťový alebo transportný protokol fungujú ako routery a pre iné protokoly ako mosty, a viacprotokolové routery, ktoré pre rôzne sieťové alebo transportne protokoly zaisťujú rôzne metódy smerovania

Most je najjednoduchším prvkom, ktorý dovoľuje prepojiť dve lokálne siete so zhodnou štruktúrou rámcov. Funkciu mostu si môžeme popísať takto :
 Most príma všetky rámce zo všetkých pripojených lokálnych sietí
 Analyzuje adresy prijatých rámcov a rozhoduje sa, či ich odošle do niektorej lokálnej siete alebo ich zlikviduje
 Uloží prenášané rámce do svojej pamäte a nakoniec ich
 Odošle do vybranej siete

Mosty môžu pracovať na niekoľkých princípoch, rozdiel spočíva v analýze prijatých rámcov. Doporučenie IEEE 802.2 definuje transparentne mosty, ďalšou možnosťou je explicitné smerovanie paketov (source routing) v sieti IBM Token Ring, do úvahy pripadá aj obecné smerovanie opierajúce sa o smerovacie tabuľky, získané analýzou topológie prepojovacej siete.

Prepojenie sieti mostami (mimo toho, že sa im v rozsiahlejších sieťach nevyhneme) zvyšuje celkovú kapacitu siete (komunikácia medzi dvoma stanicami v jednej lokálnej sieti nie je mostom prenášaná do inej siete), jej spoľahlivosť (porucha v jednej lokálnej sieti nenaruší chod v ostatných sieťach) a bezpečnosť (dáta prenášané medzi stanicami jednej siete sa nedajú opočúvať v iných sieťach).
Pomerne jednoduchou modifikáciou, rozdelením mostu na dve časti, vzájomne prepojené dvojbodovým spojom, sa dajú prepojiť i vzájomne geograficky oddelené lokálne siete. Kapacita prepájacieho spoja (prenajatý dátový spoj, spoj ISDN, kanál PCM) pochopiteľne ovplyvňuje priechodnosť mostu, a tým aj kvalitu služieb, ktoré takéto prepojenie aplikáciám poskytuje.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.