referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roman, Romana
Piatok, 23. februára 2024
Reproduktory
Dátum pridania: 22.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Gyrxiur
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 250
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
Reproduktory sú zariadenia na produkovanie zvuku ako ľudské hlasivky, využívané v elektronických zariadeniach.

Reproduktory sa skladajú z papierovej alebo plastovej membrány, oceľového valčeka, cievky a magnetu, ktoré tvoria elektromagnet a z tenkých drôtov, ktoré privádzajú elektrinu pulzujúcu podľa zvuku do cievky a kovového rámu.

Celý reproduktor je poskladaný nasledovne: Na membránu je pripevnený oceľový valček ovinutý drôtom a celé je to pripevnené na kovový rám, na ktorom je za valčekom magnet, do ktorého sa valček vplyvom prechádzania elektrického prúdu prechádzajúceho cez cievku zasúva, lebo sa z neho stáva elektromagnet.

Reproduktor pracuje nasledovne: Drôtmi prichádza elektrický prúd pulzujúci podľa zvuku do cievky, ktorá aktivuje elektromagnet, ktorý rozkmitá membránu podľa zvukových signálov. Membrána následne rozkmitá vzduch ako ľudské hlasivky a my počujeme zvuk.

U reproduktorov sa určuje výkon (maximálna sila hlasitosti) vo Wattoch (W) a ešte sa určuje frekvenčný rozsah zvuku, ktorý je schopný reproduktor vydať. Ten sa udáva v Hertzoch (Hz). Posledná vec, ktorá sa určuje, je sila signálu, ktorá je potrebná na vydanie zvuku, ktorá sa určuje v Ohmoch (Ω). Ak by reproduktory potrebovali viac Ω ako je zariadenie dodávajúce zvukový signál schopné dodať, využíva sa zvukový zosilňovač, ktorý signál zosíli na požadovanú úroveň.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.