referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomír
Sobota, 13. augusta 2022
Internet alebo čo je to www
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Dj.Free
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 855
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Internet – world wide web


Dnes už asi všetci vedia, čo je to internet. No pre tých, ktorí sa s týmto termínom stretli prvý krát – internet je najrozsiahlejšia databáza informácii na svete. Hovorovo sa mu hovorí aj web – čiže sieť. No málokto asi vie, ako vlastne táto informačná diaľnica vznikala.

História internetu sa začala písať v roku 1969 – kedy bola odoslaná prvá správa (mail). Správa obsahovala len tri písmena log, ktoré odoslal americký profesor Leonard Kleinrock z Los Angeles svojmu priateľovi do San Francisca. Odoslanie správy však veľmi úspešné nebolo, lebo nestabilné telefónne spojenie bolo prerušené a správa neprišla úplná – prišli len dve písmena. A počítač, ktorý zaberal vtedy skoro celú miestnosť sa zrútil. Internet nezaznamenal práve optimistický úvod, ale všetko sa zmenilo, keď sa začala o projekt zaujímať americká armáda, ktorá chcela spoľahlivý spôsob ako prenášať data, správy, tajné dokumenty – v prípade jadrovej vojny. Až neskôr, keď hrozba atómového útoku prehrmela, prišiel nápad spraviť z internetu celo – svetovú informačnú stanicu, ku ktorej by mali všetci prístup.

Internet zaznamenal svoj najväčší rozmach v deväťdesiatich rokoch, kedy sa svet prestal deliť na východ – západ. Dnes je teda možné aby mal pripojenie k internetu hocikto – samozrejme za istú finančnú čiastku. Pripojenie na internet prevádzkujú tzv. provideri, čo sú vlastne veľké spoločnosti, ktoré vlastnia veľmi výkonný server. Samotné spojenie prebieha tak, že vaše PC sa musí pripojiť najprv na server providera služieb a ten sa potom napojí na celosvetovú sieť. U nás medzi tieto služby prevádzkujú napr. spoločnosti Nextra, Euroweb, Isternet. Cena za prevádzkovanie je rôzna, ale väčšinou tá istá. V našom prípade dosť vysoká a preto nie je na Slovensku internet rozšírený tak ako v iných krajinách.

Samotné stránky sa prehliadajú v tzv. browseroch – prehliadačoch, napr. Internet Explorer od Microsoftu alebo Netscape Navigator. Vo svete je však najviac rozšírený Internet Eplorer, pretože je priamo súčasťou všetkých novších verzii operačného systému Windows – je teda zadarmo. Prezeranie všetkých stránok na sieti by nebolo asi možné, lebo je ich nespočetné množstvo. Existujú preto vyhľadávače stránok, ktoré nám uľahčia hľadanie. Vyhľadávač je umiestnený tiež na webe, no pri jeho návšteve sa nám ukáže okno, do ktorého vložíme kľúčové slovo, resp. názov toho čo hľadáme.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.