referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vieroslava
Štvrtok, 30. marca 2023
MS DOS + Počítač
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: futasmichal
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 135
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 12m 30s
Pomalé čítanie: 18m 45s
 
POČÍTAČ

POČÍTAČ - je stroj na spracovanie informácii. Je schopný:
-spracovávať číselné údaje
-spolupracovať pri vytváraní zvuku
-spracovávať grafickú informáciu
-vyučovať napr. jazyky ...

Niečo o počítači:

počítač sa skladá z mnohých častí, ktoré sa volajú hardware. Na ňom môže byť spustený software t.j. programy, ktoré predstavujú rôzne inštrukcie preložené do jazyka, ktorému hardware rozumie.
hardware
Hardware sa skladá z viacerých častí, ktoré môžeme zahrnúť do :
-systémovej jednotky
- zariadenia pre styk s okolím:

Systémová jednotka:

obsahuje štandartne:

- sieťový zdroj
ktorý má hlavný vypínač so signálnou LED diódou. - matičnú dosku (motherboard),
ktorá obsahuje tzv. CPU t.j. srdce celého počítača, ktoré je v jednom čípe. Potrebuje podporné obvody ako napríklad tzv. hodiny, ktoré vysielajú striedavé signály 0 a 1 za časovú jednotku (sekundu). Ich počet býva od 4 do niekoľko stoviek MHz. Okrem toho je na matičnej doske tzv. pamät ROM v ktorej sú nahraté rôzne programy napr.: pre samootestovanie počítača pri spustení, zavádzací program operačného systému, nastavovací program atď. Vo väčšine prípadov obsahuje matičná doska konektory tzv. sloty, do ktorých sa vkladajú rôzne tzv. karty

- pamät' (memory)
ktorá je typu RAM v ktorej počas chodu počítača sa uchovávajú inštrukcie práve vykonávaného programu. Základom je jedno pamäťové miesto pre uchovanie základnej informácie t.j. 0 alebo 1. Toto miesto sa nazýva bit. Obyčajne je pamäť organizovaná tak, že základným adresovacím pamäťovým miestom je 8 bitou nazývajúcim sa Byte (slúži na zapamätanie napríklad jedného znaku). Počet Byteov udáva veľkosť pamäte (tzv. kapacita pamäte). - radiče pamäťových mechaník
slúžia na ovládanie mechaník do ktorých sú vložené natrvalo alebo na určitú dobu pamäťové médiá na ktorých je možné pamätať informácie aj po vypnutí počítača, prípadne tieto informácie prečítať. Pamäťovým médiom môže byť:
disketa - t.j.kotúč, je z tenkej fólie hliníka alebo umelej hmoty na ktorú je nanesená magnetická vrstva. Počet daných miest, ktoré sa dajú zmagnetovať určuje výrobca a nazýva sa hustota záznamu (density). Táto hustota závisí od priemeru kotúča a toho, či je disketa jedno alebo dvojstranná a udáva sa v KB alebo MB.

Mechaniky do ktorých sa dáva disketa sa nazývajú disky.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.